•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, نوامبر 29

مهرنوش طافیان، خبرنگار ساکن اهواز بازداشت شد

0
121

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۶مهرماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهر اهواز مرکز استان خوزستان، مهرنوش طافیان، خبرنگار و فعال رسانه ای را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۶ مهر ماه ۱۴۰۱، مهرنوش طافیان، فارغ التحصیل رشته مدیریت کسب و کار و خبرنگار و فعال رسانه ای، ساکن اهواز مرکز استان خوزستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.‌

یک منبع مطلع به حقوق بشر در ایران گفت:”ماموران امنیتی پس از بازداشت مهرنوش طافیان وی را به مکان نانعلومی متاقل کردند و از وضعیت وی اطلاعی در دسترس نیست.”

تا لحظه تنظیم این گزارش، از دلایل بازداشت مهرنوش طافیان اطلاعی در دسترس نیست.‌

لازم به ذکر است، مهرنوش طافیان، ادمین چند سایت محلی در استان خوزستان بود که مشکلات زنان را پوشش می داد.‌

این خبرنگار و فعال رسانه ای پیشتر هم در تاریخ ۱۱ آبان ماه ۱۳۹۹، پس از احضار به شعبه ۱۳ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اهواز به ریاست بازپرس احمدرضا علی مردانی دهکردی  و طی مراحل بازپرسی بازداشت و به زندان سپیدار اهواز منتقل و چندی بعد با تودیع وثیقه آزاد شده بود.

سرکوب خبرنگاران و فعالان عرصه رسانه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است.

ممانعت از دسترسی متهم به وکیل در مراحل بازجویی، بازپرسی و دادرسی از سوی بازجویان ارگانهای امنیتی و بازپرس دادسرا و یا قضات دادگاه، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.