•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

بازداشت و بلاتکلیفی ۲ شهروند و آزادی ۲ شهروند دیگر با تودیع وثیقه

0
45

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۹دی ماه ۱۴۰۱، فائزه مدرس گرجی، توسط نیروهای امنیتی در شهر سنندج بازداشت شد. همچنین، مجید شیعه علی، پس از اتمام بازجوئی ها در بازداشتگاه اطلاعات سپاه مشهد به زندان وکیل آباد، منتقل شد. از سوی دیگر، ایمان نوابی و یاسر رحمانی راد، پس از اتمام بازجوئی ها و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۲۸ دی ماه ۱۴۰۱، مجید شیعه علی، دانشجوی مقطع دکترا در دانشگاه آزاد، از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری و محبوس و بلاتکلیف در بازداشتگاه اطلاعات سپاه مشهد، پس از اتمام بازجوئی ها به زندان وکیل آباد مشهد منتقل شد.

براساس این گزارش، انتقال مجید شیعه علی در حالی که وی ۵۶ روز را در سلول انفرادی و تحت بازجویی های شدید بود به زندان وکیل آباد مشهد صورت گرفت.

لازم به اشاره است، مجید شیعه علی، در تاریخ ۲ آذرماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران در این‌ شهر منتقل شده بود.

افزون بر این؛ روز چهارشنبه ۲۸ دی ماه ۱۴۰۱، فائزه مدرس گرجی، اهل سنندج مرکز استان کردستان، پس از بازداشت، جهت بازجوئی به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی منتقل شد.

ژینا مدرس گرجی، با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود ضمن اعلام خبر بازداشت مادرش تشریح کرد:”مادرم، روز چهارشنبه، پس از مراجعه به پلیس در رابطه با ضبط پلاک ماشین در روز سالگرد سقوط هواپیما و توقیف ماشین بازداشت شد. علت بازداشت مادرم، رفتن به بهشت محمدی سنندج بر سر مزار آیدا فرزانه و آروین مرتب در سالگرد کشته شدن آنها و به همراه داشتن گل عنوان شده است.”

در خبری دیگر، طی روزهای اخیر، یاسر رحمانی راد، ساله، پزشک عمومی و ساکن شهر خرم آباد مرکز استان لرستان، پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد.

براساس این گزارش، آزادی این شهروند، پس از تفهیم اتهام وی صورت گرفته و او باید در انتظار دریافت ابلاغیه از طرف دادگاه جهت محاکمه خود باشد.

لازم به اشاره است، یاسر رحمانی راد، در تاریخ ۱۳ آذر ماه ۱۴۰۱، توسط ماموران اداره اطلاعات شهرستان مهاباد از توابع استان آذربایجان غربی بازداشت شده بود.

افزون بر این، امروز پنجشنبه ۲۹ دی ماه ۱۴۰۱، ایمان نوابی، پزشک عمومی، ساکن شهر سنندج مرکز استان کردستان، پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد.

براساس این گزارش، علیرغم آزادی ایمان نوابی با تودیع وثیقه اما از مصادیق حقوقی اتهام یا اتهامات تفهیم شده به وی اطلاعی حاصل نشده است.

لازم به اشاره است، ایمان نوابی، در تاریخ ۱۴ آذر ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در مقابل درب بیمارستان کوثر واقع در سنندج مرکز استان کردستان بازداشت شده بود. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از برگزاری اعتراضات صنفی، مدنی یا ممانعت از انتشار دیدگاههای سایرین در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هاخرم آباداندرزگاه ۱۰۴ زندان وکیل آباد مشهدبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کرد در مریواناداره نظارت و پیگیری اطلاعات سپاهتظاهرات سراسری آبان ۱۴۰۱یاسر رحمانی،پرونده سازیبازداشت بلاتکلیفیاندرزگاه ۱۰۴ بند۵ زندان وکیل آباد مشهداحضاروبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کرد در اشنویهایمان نوابیبازداشت شدگان تظاهرات سراسریفائزه مدرس گرجیمهاباداداره اطلاعات سپاهبازجویی و تهدیداحضار به اطلاعات سپاهتظاهرات سراسری ۱۴۰۱تظاهرات سراسری آذر ۱۴۰۱بازجویی و تفهیم اتهامبیمارستان کوثر سنندجتفهیم اتهامقرنطینه زندان وکیل آبادتظاهرات سراسریبازداشت شهروندان کرد در ایرانتظاهرات سراسری در سال ۱۴۰۱تظاهرات سراسری آذر۱۴۰۱بازداشت شهروندان کورد در کامیارانپزشک عمومیحقوق بشرمشهدحقوق بشر ایرانتظاهرات سراسری در ایرانبازداشت شهروندان کرد ایرانتظاهرات سراسری در سال۱۴۰۱بازداشت شهروندان کورد در مهابادپزشک جراحاطلاعات سپاه مشهداطلاعات سپاهبازداشت شهروندانبند مشاوره ۳ زندان وکیل آبادبازجوئی و تفهیم اتهاممجیدشیعه علیبازداشت شهروندان کرد مهابادمحاکمهداداره اطلاعات سپاه مشهدحقوق بشر در ایرانسنندجبازداشت شهروندان کورد در ایرانماموران اطلاعات سپاهبازداشت شهروندان کورد در پیرانشهرمجید شیعه علییاسر رحمانی رادتظاهرات سراسری فردیسسپاه مشهدانتقال زندانیبازداشت شهروندان کردبازداشت شهروندان معترضماموران اطلاعات سپاه پاسدارانبیمارستان کوثرتظاهرات سراسری،تظاهرات سراسری۱۴۰۱،یاسررحمانی راد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.