•                    
  •                  
پنج شنبه , ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 9

گزارشی از وضعیت سهند نورمحمدزاده در زندان رجایی شهر کرج

0
68

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۹دی ماه ۱۴۰۱، سهند نورمحمدزاده، از معترضان بازداشت شده اعتراضات سراسری در انتظار تشکیل جلسه دادرسی مجدد خود است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز پنجشنبه ۲۹ دی ماه ۱۴۰۱، سهند نورمحمدزاده، فرزند: جعفر، از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری، با توجه به نقض حکم اعدام و ارجاع پرونده اش به شعبه هم عرض در دادگاه انقلاب تهران بطور بلاتکلیف در زندان رجایی شهر کرج محبوس و در پی فشارهای روحی و روانی شدید با کاهش وزن ۳۰ کیلوگرمی مواجه شده است.

جعفر نورمحمدزاده، پدر این زندانی در گفتگو با وبسایت امتداد اظهار داشت:”از زمانی که سهند از زندان تهران بزرگ به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد در شعبه دادسرای امنیت دستوری تحت این عنوان صادر شده بود که (فرزند من باید به جهت عدم موج سواری رسانه‌های معاند علیه نظام و جلوگیری از برگزاری تجمع در مقابل زندان تهران بزرگ به زندان رجایی شهر کرج منتقل شود).”

وی همچنین در تشریح وضعیت جسمی و روحی روانی سهند نورمحمدزاده افزود:”دوشنبه هفته جاری پس از سه هفته با سهند ملاقات کردم و دیدم که پسرم از نظر روحی و روانی و به دلیل قرار گرفتن در این وضعیت بلاتکلیفی دچار چالش شده و عذاب می‌کشد. سهند که همیشه همه او را به عنوان یک ورزشکار ورزیده می‌شناختند در این مدت بازداشت، نزدیک به ۳۰ کیلوگرم کاهش وزن داشته و همین مسئله نشان دهنده شرایط او است.”

پدر سهند نورمحمدزاده افزود:”پس از نقض حکم پسرم توسط دیوانعالی کشور، هنوز تعیین شعبه برای پرونده او صورت نگرفته و درخواست ما از دستگاه قضائی، این است که هرچه زودتر شعبه رسیدگی کننده به پرونده او را مشخص کنند تا تعیین وقت داده نیز انجام شود.”

جعفر نورمحمدزاده، در انتها ابراز امیدواری کرد:”امیدواریم که این تعیین شعبه در هفته آینده صورت بگیرد تا سهند از این بلاتکلیفی چهار ماه گذشته بیرون بیاید.” 

لازم به اشاره است، در تاریخ ۱۰دی ماه ۱۴۰۱، حکم اعدام بدوی صادره بر علیه سهند نورمحمدزاده، توسط قضات دیوان عالی کشور لغو و پرونده وی برای بررسی مجدد به شعبه هم‌ عرض در دادگاه انقلاب تهران ارجاع شد و پس از اطلاع سهند نورمحمدزاده از این موضوع به اعتصاب غذای خود پایان داد.

سهند نورمحمدزاده، در تاریخ ۱۱ آذر ماه ۱۴۰۱، توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی سید علی مظلوم، در حالی که از حق حضور و تعیین مورد نظر خود پرونده قضایی اش محروم بود از بابت اتهام (محاربه و ایجاد حریق در وسایل عمومی) به اعدام محکوم شده بود. 

همچنین، جلسه دادرسی به پرونده سهند نورمحمدزاده، در تاریخ ۱۶ آبان‌ماه ۱۴۰۱، توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران، برگزار و در حالی که سهند نورمحمدزاده، از حق دسترسی به وکیل مورد نظر خو برای دفاع از اتهاماتش محروم بود به همراه حامد احمدی – وکیل تسخیری، دفاعیاتشان را از بابت اتهامات (محاربه از طریق تخریب و ایجاد حریق در وسایل عمومی) به منظور (اخلال در نظم و امنیت کشور) و (مقابله با حکومت اسلامی)، (اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور)و (اخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیر قانونی) به دادگاه ارائه کردند.

سهند نورمحمدزاده، در مراحل بازجویی، بازپرسی و محاکمه در شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران، از حق انتخاب وکیل مورد نظر خود برای دفاع از وی و دریافت مشاوره حقوقی با استناد به تبصره ماده ۴۸ آئین دادرسی کیفری محروم بوده است.

در تاریخ ۲۸ دی ماه ۱۴۰۱، چهل و پنج تن از وکلای دادگستری، با نگارش نامه ای خطاب به غلامحسین محسنی اژه ای، رئیس قوه قضائیه، خواستار نازنگری در تبصره ماده ۴۸ و اجازه تعیین وکیل انتخابی برای متهمان پرونده های سیاسی و امنیتی شدند.

تبصره ماده ۴۸ از جمله بحث برانگیز ترین مفاد حقوقی در نظام قضائی ایران است که از زمان اجرا با انتقادهای بسیاری از سوی حقوق دانان مواجه شده است از جمله منتقدان این تبصره، سازمان عفو بین الملل است که این سازمان مدافع حقوق بشر در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ نسبت به تصویب آن در کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس واکنش نشان داده بود و خواستار لغو آن و دسترسی متهمان به وکیل مورد نظر خود مطابق اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله مفاد ۹ و ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر شد.

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله، اهل شهرستان سقز در بازداشتگاه نیروی انتظامی در تهران، اعتراضات گسترده ای در شهرهای مختلف برگزار شد.‌

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، نسبت به سرکوب خشونت بار این‌ اعتراضات واکنش نشان داد و از جامعه جهانی خواستار اقدام‌ فوری برای مقابله با حکومت ایران شد.

سازمان عفو بین‌الملل، در تاریخ ۱ آذر ماه ۱۴۰۱ هم با انتشار یک بیانیه مطبوعاتی، خواستار اقدام فوری شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد پس از کشتار وحشتناک معترضان در ایران شد.

همچنین، در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، گزارش تفصیلی خود از وضعیت سرکوب گسترده این اعتراضات از سوی حکومت جمهوری اسلامی را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کرد.

در پی شدت گرفتن اعتراضات افزایش موج بازداشتها، ارعاب و کشتار شهروندان و کودکان، شورای حقوق بشر سازمان‌ ملل متحد به درخواست آلمان و لوکزامبورگ، پس از تشکیل جلسه ای اضطراری قطعنامه ای بر علیه حکومت ایران در واکنش به سرکوب گسترده اعتراضات تصویت کرد و بنا به تصمیم این شورا کمیته ای به منظور بررسی شرایط ایران و شدت سرکوب شهروندان تشکیل شد.

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از برگزاری اعتراضات مدنی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافعال حقوق بشر در ایرانلغو مجازات اعداممهر ماه ۱۴۰۱مهر ۱۴۰۱مهرماه۱۴۰۱مهر۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان ۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان آبان ۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان اعتراضاتمحاکمه بازداشت شدگان اعتراضات سراسریمحاکمه بازداشت شدگان شهریور۱۴۰۱محاکمه شهروندانوضعیت زندانیان زندان رجایی شهرگارد ویژه زندان رجایی شهر کرجگارد زندان رجایی شهر کرج۱۴۰۱آذر ۱۴۰۱آذرماه۱۴۰۱آزادی بازداشت شدگاناندرزگاه 4 زندان رجایی شهراندرزگاه یک زندان رجایی شهراسامی بازداشت شدگاناعدام بازداشت شدگان آبان ۱۴۰۱اعدام بازداشت شدگان اعتراضاتاعدام در زندان رجایی شهراعدام در زندان رجایی شهر کرجاعدام سهندنورمحمدزادهاعدام‌ سهند نورمحمدزادهبازداشت شدگان تظاهرات سراسریتظاهرات سراسریتظاهرات سراسری فردیستظاهرات سراسری ۱۴۰۱تظاهرات سراسری آبان ۱۴۰۱تظاهرات سراسری آذر ۱۴۰۱تظاهرات سراسری آذر۱۴۰۱تظاهرات سراسری تهرانتظاهرات سراسری در ایرانتظاهرات سراسری در سال ۱۴۰۱تظاهرات سراسری در سال۱۴۰۱تظاهرات سراسری ساریتظاهرات سراسری شهریور ۱۴۰۱تظاهرات سراسری۱۴۰۱،تظاهرات سراسری،حبس تعزیریدادگاه انقلاب تهرانزندانی محکوم به اعدامسهند نور محمد زادهسهند نور محمدزادهسهند نورمحمدزادهسهند نورمحمدزاده اعدامسهند نورمحمدزاده حکم اعدامسهندنورمحمدزاده

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.