چهارشنبه , ۰۲ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 22

بازداشت ۴ شهروند در ایلام و زاهدان و آزادی سعید فتحی از زندان دستگرد اصفهان

0
100

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۹ بهمن ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهرستان دهلران، آبدانان و زاهدان، دستکم ۶ شهروند را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. همچنین سعید فتحی، از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری از زندان دستگرد اصفهان ازاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از حال وش، روز جمعه ۲۸ بهمن ماه ۱۴۰۱، امید کهرازهی – ۲۰ ساله – فرزند: عبدالحمید، اسماعیل ریگی – ۱۸ ساله – فرزند: پرویز، یحیی ریگی -۲۰ ساله و برادر وی فرهاد ریگی -۲۲ ساله – فرزندان: عبدالرحمن، چهار شهروند ساکن زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان، توسط ماموران نیروی انتظامی دراین شهر بازداشت شدند. 

براساس این گزارش، بازداشت هر ۴ نفر آنها در جریان برگزاری راهپیمایی که پس از برگزاری نمازجمعه در سطح شهر زاهدان برگزار شده بود صورت گرفته است. 

تا لحظه تنظیم این خیر، از مکان نگهداری، روند حقوق پرونده و وضعیت هیچ یک از این ۴ نفر اطلاعی در دسترس نیست. 

وبسایت کُردپا هم با انتشار اخباری اعلام کرد؛ روز سه‌شنبه ۲۵بهمن‌ماه ۱۴۰۱، حسین باپیروند، ٣٧ سالە، اهل شهرستان دهلران از توابع اسان ایلام، پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی به مکان نامعلومی منتقل شد. 

براساس این گزارش، از مکان نگهداری، مصادیق حقوقی اتهامات و روند پرونده حسین باپیروند اطلاعی حاصل نشده است. 

افزون بر این،‌ روز شنبه ۲۹ بهمن ماه ۱۴۰۱، سعید پورماسپی، اهل شهرستان آبدانان از توابع استان ایلام در شهرستان دهلران، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

تا لحظه تنظیم این خبر، از وضعیت، نام ارگان بازداشت کننده و مکان نگهداری سعید پورماسپی اطلاعی در دسترس نیست. 

از سوی دیگر،‌طی روزهای اخیر، سعید فتحی، متولد: ۱۳۸۰، دانشجوی رشته تربیت بدنی در دانشگاه شهرکرد،‌ اهل استان اصفهان و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، در راستای اعمل بخشنامه اخیر قوه قضائیه به پرونده وی از زندان دستگرد اصفهان آزاد شد. 

براساس این گزارش، آزادی سعید فتحی پس از صدور قرار کمنع نعقیب برای وی و در راستای بخشنامه اخیر قوه قضائیه که از آن با عنوان (عفو مشروط به مناسبت ۲۲ بهمن) یاد می شود صورت گرفته است. 

لازم به اشاه است، سعید فتحی، در مهرماه ۱۴۰۱،‌ در جریان بازداشتهای گسترده شهروندان مرتبط با اعتراضات مردمی در اصفهان بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی در این استان سپس به زندان دستگرد اصفهان منتقل شده بود. 

در تاریخ ۱۶ بهمن ماه ۱۴۰۱، قوه قضائیه در بخشنامه ای نسبت به (عفو مشروط) برخی از محکومان دادگاههای انقلاب و کیفری و بازداشت شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ که در فاصله زمانی ۲۵ شهریورماه تا تاریخ ۱۶ بهمن ماه ۱۴۰۱، توسط ارگانهای امنیتی و انتظامی بازداشت شده بودند خبر داد.

در این بخشنامه آزادی زندانیان و افراد بازداشت شده در جریان برگزاری اعتراضات سراسری مشروط بر این شده که جرائم آنها در راستای(جاسوسی)، (محاربه)، (قتل)، (افساد فی الارض)، (تخریب و آسیب رساندن به اموال عمومی) و (مرتبط شاکی خصوصی) نباشد با اعمال بخشنامه مذکور آزاد می شوند. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافرهاد ریگیفرهادریگیفشارهای امنیتی بر شهروندان بلوچقانون آزادی مشروطقزوین ۱۴۰۱مهر ماه ۱۴۰۱مهرماه۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان ۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان ۱۴۰۱ ایلاممحاکمه بازداشت شدگان اعتراضات سراسریمحاکمه بازداشت شدگان شهریور۱۴۰۱محرومیت از حق آزادی مشروطمخالفت با آزادی مشروطیحیی ریگی۱۴۰۱آبان ماه ۱۴۰۱آبان ۱۴۰۱آزادی مشروط زندانی سیاسیامید که رازهیامید کهرازهیامیدکهرازهیاسماعیل ریگیاعتراضات مدنیاعتراضات زاهداناعتراضات سراسریاعتراضات سراسری مهر ماه ۱۴۰۱اعتراضات سراسری مهر ۱۴۰۱اعتراضات سراسری چابهاراعتراضات سراسری ۱۴۰۱اعتراضات سراسری آبان ماه ۱۴۰۱اعتراضات سراسری اصفهانبازداشت بازجوییبازداشت بازجویی کردنبازداشت بازجویی از شهروندانبازداشت بازجویی،بازداشت بازجوئی کردنبازداشت بازجوبیبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان بلوچبازداشت شهروندان بلوچ ایرانبازداشت شدگان اعتراضات ۱۴۰۱بخشنامه عفو مشروطتظاهرات زاهدانحقوق بشرحسین باپیروندزندان دستگردزندان دستگرد اصفهانزندان دستگرد در اصفهانزندان دستگرداصفهانزاهدانزاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستانسیستان و بلوچستانسیستان بلوچستانسرکوب شهروندان بلوچسرکوب شهروندان بلوچ در ایرانسرکوب شهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیسعید فتحیسعید پورماسپیسعیدفتحیشهروندان بلوچ اهل سنتشهروندان بلوچ در ایرانشهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیعفو مشروطعفو مشروط به زندانیانعفو مشروط در ایرانعفو مشروط زندانیان سیاسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.