جمعه , ۰۴ فروردین , ۱۴۰۲
جمعه, مارس 24

تلف شدن ۲ راس زرافه در باغ وحش صفادشت در پی مصرف علوفه سمی

0
68

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۹ بهمن ماه ۱۴۰۱، دو راس زرافه در باغ وحش صفادشت از توابع شهرستان ملارد در پی عدم توجه به وضعیت بهداشت و درمان تلف شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از تسنیم، امروز شنبه ۲۹ بهمن ماه ۱۴۰۱، غلامرضا ابدالی، سرپرست دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش در تشریح علت تلف شدن ۲ زرافه باغ وحش صفادشت از توابع شهرستان ملارد به ابتلای این حیوانات به بیماری عفونی و استفاده یکی از آنها از علوفه آغشته به سم خبرداد. 

این مقام مسئول در مدیریت حیات وحش ایران در تشریح این خبر گفت:”در شهریور و دی ماه سال جاری، ۲ زرافه ماده در باغ‌وحش صفادشت تلف شدند. هر ۲ زرافه ماده بوده و ۵ سال سن داشتند.”

وی خاطرنشان کرد:”علت مرگ زرافه اول بیماری عفونی بوده است که طبق آخرین بررسی‌ها این بیماری به سایر حیوانات منتقل نشده است.”

این فرد مسئول در مدیریت حیات وحشت ایران همچنین گفت:”طبق نامه دامپزشکی زرافه دوم، بر اثر سم‌های آفت کشی که در بین علوفه بوده ازبین رفته است اما متاسفانه تاکنون منشا این سم‌ها مشخص نشده و در حال بررسی است.” 

سازمان حفاظت محیط زیست سال ۱۳۹۲ دستورالعملی شامل ضوابط حداقلی برای نگهداری از حیات وحش را که از استاندارد‌های بین‌المللی به مراتب ضعیف تر است به باغ‌های وحش و باغ‌های پرندگان ابلاغ کرد.

بر اساس این بخشنامه، باغ وحش‌هایی که ضوابط تعیین شده را رعایت نمی‌کنند ابتدا از طرف سازمان حفاظت محیط زیست ملزم به رعایت ضوابط شده و در صورت عدم تمکین با پیگیری سازمان حفاظت محیط زیست پلمب خواهند شد. 

در حال حاضر، شرایط نگهداری از حیوانات در اکثر باغ وحش های کشور هیچگونه سازگاری با ضوابط بخشنامه مذکور ندارند، اما این باغ وحش ها با خیالی آسوده و بی‌توجه به بخشنامه سازمان حفاظت محیط زیست به نگهداری از حیوانات در شرایطی اسفبار ادامه می‌دهند.

همچنین در هدف پانزدهم  سند ۲۰۳۰ یونسکو، به صراحت بر حفاظت، بازیابی و ترویج استفاده پایدار از اکوسیستم های زمینی، مدیریت پایدار جنگل ها، مبارزه با بیابان زایی، متوقف و معکوس نمودن فرسایش زمین و توقف از بین بردن تنوع زیستی تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.