•                    
  •                  
چهارشنبه , ۰۹ آذر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, نوامبر 30

تداوم بلاتکلیفی خبات مفاخری همزمان با تمدید قرار بازداشت این فعال محیط زیست

0
866

حقوق بشر در ایرانامروز دوشنبه ۸ دی ماه ۱۳۹۹، شعبه بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب سنندج به بهانه تداوم بازجوئی ها قرار بازداشت خبات مفاخری، را برای پنجمین مرتبه از زمان بازداشت تمدید کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۶ دی ماه ۱۳۹۹، قرار بازداشت خبات مفاخری، فعال محیط زیست محبوس در بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج به بهانه تکمیل نبودن بازجوئی ها برای پنجمین مرتبه تمدید کرد. این فعال محیط زیست از شهریور ماه سال جاری همچنان بطور بلاتکلیف در بازداشت محبوس شده است. 

براساس این گزارش، خبات مفاخری، از جمعیت سبز کردستان در حالی در وضعیت بلاتکلیف در بازداشت به سر می برد که از حق دسترسی به وکیل با استناد به تبصره ماده ۴۸ آئین دادرسی کیفری محروم و همچنین از حق ملاقات با خانواده و نزدیکانش هم محروم مانده است. 

پیش از این نیز قرار بازداشت خبات مفاخری طی چهار مرحله از زمان بازداشت به به دلیل تکمیل نبودن بازجوئی ها از سوی بازپرسی شعبه دادسرای عمومی و انقلاب سنندج تمدید شده بود. 

خبات مفاخری، فعال محیط زیست و از اعضای جمعیت سبز کردستان، در تاریخ ۶ شهریور ماه ۱۳۹۹, توسط ماموران امنیتی سنندج توام با ضرب و شتم بازداشت شد. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هافعال محیط زیستفعال محیط زیست خبات مفاخریفعال محیط زیست در ایرانفعال محیط زستفعال مدنی خبات مفاخرینقض حقوق شهروندان کورد در ایرانهمکاری با احزاب کوردیکردستان۸ فعال محیط زیستاحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماحضارو بازجوییاحضاروبازجوئیاداره اطلاعاتاداره اطلاعات استان کردستاناداره اطلاعات سنندجاستان کردستانبازجوییبازجویی از شهروندان در ایرانبازجویی در اداره اطلاعاتبازجوئیبازجوئی از شهروندانبازجوئی در اداره اطلاعاتبازجوئی در بازداشتگاهبازجوئی در بازداشتگاه اطلاعات سپاهبازداشت خبات مفاخریبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان کردتفهیم اتهام و بازجوئیخبات مفاخریخبات مفاخری فعال محیط زیستخبات مفاخری فعال مدنیزندان مرکزی سنندجزندان مرکزی سنندج در کردستانزندان مرکزی سنندج سلول انفرادیزندان سنندجسلول انفرادی در زندان مرکزی سنندج کردستانسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.