•                    
  •                  
چهارشنبه , ۰۹ آذر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, نوامبر 30

بازداشت کوروش جلیل توسط نیروهای امنیتی شهرستان یاسوج

0
1177

حقوق بشر در ایران امروز سه شنبه ۹ دی ماه ۱۳۹۹، در پی یورش ماموران سازمان اطلاعات سپاه پاسداران به محل سکونت کوروش جلیل، فعال مدنی ساکن یاسوج بازداشت شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، ظهر امروز سه شنبه ۹ دی ماه ۱۳۹۹، کوروش « یوسف » جلیل، شهروند ساکن شهرستان یاسوج در پی یورش ماموران اطلاعات سپاه این شهرستان به منزل شخصی وی پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل شخصی بازداشت شد. 

براساس این گزارش ماموران سازمان اطلاعات سپاه پس از بازداشت کوروش « یوسف » جلیل وی را به مکان نامعلومی منتقل کردند و این شهروند از حق دسترسی به وکیل، تماس تلفنی و سایر حقوق شهروندی یک متهم محروم مانده است.

لازم به ذکر است، در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، شعبه ۵ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب یاسوج کوروش « یوسف » جلیل را به همراه محسن پرند و هادی استوار از بابت اتهام « فعالیت تبلیغی علیه نظام »  به جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام احضار شد و پس از حضور در این جلسه بازپرسی با اتهامات « توهین به  رهبری »، « توهین به خمینی » و « توهین به مقدسات » مورد تفهیم اتهام قرار گرفت و پس از آن با صدور قرار وثیقه بازداشت شد و در تاریخ ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، با معرفی کفیل و تودیع قرار کفالتی به مبلغ ۷۰۰میلیون ‌ریال بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد تاکید شده در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری که از جمله قوانین جاری در دادگاههای کیفری ایران است و متهمان سیاسی و امنیتی بر مبنای آن مجموعه قوانین مورد محاکمه قرار می‌گیرند به صراحت کلام بر اطلاع یافتن متهم از اتهامات منتسبه و همچنین ادله اتهام انتسابی و فراهم آوردن امکانات دفاعی برای متهم در دفاع از خود در زمان محاکمه مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.