•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, دسامبر 7

شهره حسینی به بند زنان زندان اوین منتقل شد

0
809

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۰ دی ماه ۱۳۹۹، شهره حسینی، فعال مدنی پس از اتمام مراحل بازجوئی در بند ۲ الف سپاه به بند زنان زندان اوین منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۹ دی ماه ۱۳۹۹، شهره حسینی، مترجم و فعال مدنی محبوس در بند ۲ الف سپاه پس از اتمام مراحل بازجوئی در این بند امنیتی به بند زنان زندان اوین منتقل شد. این فعال مدنی پیشتر توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شده بود اما در تاریخ ۸ آذر ماه سال جاری مجددا بازداشت شد. 

براساس این گزارش، شهره حسینی، تا زمان انتقال به بند زنان زندان اوین از حق تماس و ملاقات با خانواده خود محروم بوده و پس از انتقالش به بند زنان در تماس تلفنی به خانواده خود خبر انتقال به این بند را به آنها داد. پرونده مطروحه بر علیه این فعال مدنی در شعبه ۲ بازپرسی دادسرای زندان اوین به ریاست محمود حاج  مرادی در حال رسیدگی است. حسینی، در دوران بازجوئی از حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق شهروندی یک متهم محروم بوده است. 

پیش از این نیز یک منبع مطلع از وضعیت این فعال مدنی، به حقوق بشر در ایران گفته اتهامات مطروحه علیه شهره حسینی در دوران بازجوئی « فعالیت تبلیغی علیه نظام » و « همکاری با یکی از گروههای مخالف نظام » عنوان شده اما احتمال تغییر و افزایش اتهامات این فعال مدنی دور از ذهن نیست. 

حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۸ آذر ماه ۱۳۹۹، با انتشار گزارشی تداوم محرومیت شهره حسینی از حق دسترسی به وکیل و عدم رعایت حقوق شهروندی وی را از زمان بازداشت وی اطلاع رسانی کرده بود. 

این فعال مدنی در تاریخ ۱۱ مهر ماه ۱۳۹۹، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بند امنیتی ۲ الف سپاه واقع در زندان اوین از سوی بازجویان اجبار شده بود که باید به اتهام ارتباط با گروههای خارج از ایران اعتراف کند. 

ماموران امنیتی در زمان بازداشت اولیه شهره حسینی، خانه وی را مورد تفتیش قرار داده و کلیه اسناد و مدارک شخصی وی و برخی دیگر وسائل از قبیل لپ تاپ و گوشی تلفن همراه وی را ضبط کردند و پس از انتقال به بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی در سلول انفرادی بند ۲ الف سپاه در زندان اوین در حال که از حق دسترسی به وکیل محروم مانده بود مورد تفهیم اتهام قرار گرفت و با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵ میلیارد ریال بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

شهر حسینی، برای دومین بار در تاریخ ۸ آذر ماه ۱۳۹۹، با دریافت ابلاغیه ای کتبی به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای زندان اوین به ریاست محمود حاج مرادی، احضار و پس از افزایش موارد اتهامی و در نتیجه افزایش  وثیقه قبلی از ۵۰۰ میلیون به مبلغ ۱ میلیارد تومان به بند قرنطینه زندان اوین منتقل شد. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی بی اساس و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری به اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فرا قانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که حکومت جمهوری اسلامی خود تدوین گر آن هست و فقط ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هاحقوق بشر در ایرانزندانیان سیاسیحقوق بشر درایرانبازجوئی در اداره اطلاعاتسلول انفرادی بند۲الف سپاهسلول انفرادی بند۲الفبنددوالف اطلاعات سپاهفعال مدنی شهره حسینیسپاه پاسدارانبازداشت و بلاتکلیفیبند زنان زندان اوینسلول انفرادی زندانیانبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازجوئی از شهروندانبند 2 الفاحضار و بازجوئی از فعالان مدنیبازداشت و بیخبریسرکوب شهروندان در ایراناداره اطلاعات سپاهبازجوئی از زندانیبند امنیتی 2 الفحبس تعزیری زندانیان سیاسیبازجوئی در بازداشتگاه اطلاعات سپاهحق آزادی بیان در ایرانشهره حسینی بازداشتحقوق بشربازجوئیبازداشت شهروندانبند زنانبند زندانیان سیاسی در ایرانسلول انفرادی در بند ۲ الف سپاهبازجوئی در بنددوالفبند2الف سپاهبند2 الف سپاهبازداشتنقض حقوق بشرمترجمبازداشت و بی خبریحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانبند۲الف سپاهبنددوالف سپاهبند2الفشهره حسینیاطلاعات سپاهاطلاعات سپاه پاسدارانبازداشتگاهحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر زندانیان سیاسیبنددوالفبازداشت و بیخبری از شهروندانبنددوالف سپاه زندان اوینشهره حسینی مترجمزندانیان سیاسی و عقیدتیبند دو الف سپاهبازداشت شهروندان در ایرانزندانیان سیاسی در ایرانبازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسدارانبازجوئی در بازداشتگاهزندانیان سیاسی زندان اوینبازجویی در اطلاعات سپاهبازداشت شهره حسینیسلول انفرادیبند ۲ الف سپاه پاسدارانسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانبند زنان در زندان اوینسازمان اطلاعات سپاهنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیسلول انفرادی بنددوالفسلول انفرادی در بنددوالف

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.