•                  
شنبه , ۱۱ تیر , ۱۴۰۱
شنبه, جولای 2

حکم اعدام یک زندانی در سنندج اجرا شد

0
817

حقوق بشر در ایران امروز چهارشنبه ۱۰ دی ماه ۱۳۹۹، حکم اعدام یک زندانی محبوس در زندان مرکزی سنندج با اتهام قتل عمد در این زندان به اجرا درآمد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، سحرگاه امروز چهارشنبه ۱۰ دی ماه ۱۳۹۹، مصطفی سیفی – متولد: ۱۳۷۱ – فرزند: عطا – اهل روستای ویژنان از توابع شهرستان سروآباد واقع در استان کردستان، زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان مرکزی سنندج که پیش از این حکم اعدامی توسط دادگاه دیوان عالی کشور تائید شده بود اعدام شد. 

لازم به ذکر است، این زندانی از تاریخ ۷ دی ماه ۱۳۹۹، برای اجرای حکم اعدام از بند عمومی زندان مرکزی سنندج خارج و به سلول انفرادی در این زندان منتقل شده بود. 

لازم به ذکر است، مصطفی سیفی، پیش از این نیز در تاریخ ۲ شهریور ماه ۱۳۹۹، جهت اجرای حکم اعدام از بند عمومی زندان سنندج به سلول انفرادی در این زندان منتقل شده بود اما با توجه به اخذ مهلت از ولی دم مقتول برای تامین مبلغ دیه در تاریخ ۶ شهریور ماه ۱۳۹۹، اجرای حکم اعدام وی تعلیق شده بود. 

مصطفی سیفی, در تاریخ ۵ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۴, بر سر یک نزاع ناموسی فردی بنام کوسار سیفی – فرزند: صدیق که از اقوام وی بود را به قتل رساند. 

پس از گذشت ۱ سال از این قتل مصطفی سیفی, در تاریخ ۵ فروردین ماه ۱۳۹۵ به اتهام قتل عمد بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی با اتهام قتل عمد تفهیم اتهام شد و سپس از سوی دادگاه کیفری ۱ سنندج محاکمه و به اعدام محکوم شد. این حکم پس از ارجاع پرونده به دیوان عالی کشور در سال ۱۳۹۷ عیناً تائید شد. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هافعال حقوق بشرقوانین اجرای حکم اعدامقوانین اعدام در ایرانقانون جدید مجازات اعدام در ایرانقاتل قتل عمدقتلقتل عمدقتل عمد حکومتیقتل عمد حکومتی در ایرانقتل عمد در ایرانقتل عمد در زندانهای ایرانقتل عمد زندانیانقتل عمد زندانیان در ایرانلغو مجازات اعداممتهم به قتلمتهم به قتل عمدمجارات اعدام در ایرانمجازات قتل عمدمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمصطفی سیفیمصطفی سیفی زندان سنندجنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حکم اعدام در ایرانگزارش اعدام در ایرانآمار اعدام در ایراناتهام قتلاتهام قتل در ایراناتهام قتل عمداتهام قتل عمد در ایراناتهام متهمان به قتل عمد در ایراناجرای احکام اعدام در ایراناجرای اعدام در ایراناجرای اعدام در زندان سنندجاجرای حکم اعداماجرای حکم اعدام مصطفی سیفیاجرای حکم اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در زندان سنندجاجرای حکم اعدام زندانی متهماجرای حکم اعدام زندانیان در ایراناحکام اعدام در ایراناخبار نقض حقوق بشر در ایراناعداماعدام / حق حیاتاعدام قتل عمداعدام متهم قتل عمداعدام متهم به قتلاعدام متهم به قتل عمداعدام متهمان به قتل عمد در ایراناعدام مصطفی سیفیاعدام اجرای حکم اعداماعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در ایران گاعدام در زندان سنندجاعدام در زندانهای ایراناعدام زندانیان متهم به قتلاعدام زندانیان متهم به قتل عمداعدام زندانیان در ایرانبند زنان در زندان سنندجحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحکم اعدام متهم به قتلحکم اعدام مصطفی سیفیحکم اعدام در ایرانحذف مجازات اعدامزندان سنندجزندان سنندج اعدامزندانیان متهم به قتل عمدزندانیان متهم به قتل عمد در ایرانسلول انفرادی در زندان سنندجسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانصدور حکم اعدام در ایرانطرح لغو مجازات اعدام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: