•                  
جمعه , ۱۰ تیر , ۱۴۰۱
شنبه, جولای 2

تداوم بازداشت و بلاتکلیفی بهاره سلیمانی در سلول انفرادی زندان اوین

0
700

حقوق بشر در ایران امروز پنجشنبه ۱۱ دی ماه ۱۳۹۹، علیرغم گذشت بیش از ۲ ماه از بازداشت بهاره سلیمانی، شهروند ساکن تهران توسط نیروهای امنیتی وی کماکان بطور بلاتکلیف در سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین بسر می برد و از حقوق اولیه خود محروم است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز پنجشنبه ۱۱ دی ماه ۱۳۹۹، بهاره سلیمانی – متولد: ۱۳۵۶ – ساکن: تهران و محبوس و بلاتکلیف در سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین علاوه بر تداوم بلاتکلیفی پس از گذشت بیش از ۷۵ روز از زمان بازداشت با توجه به سابقه بیماری ریوی از حق دسترسی به خدمات پزشکی و حق دسترسی به وکیل نیز محروم مانده و شیوع کرونا هم در این روزها مزید بر علت برای افزایش نگرانی خانواده وی شده است. 

براساس این گزارش، بهاره سلیمانی علیرغم بیماری ریه از حقوق شهروندی خود برای دسترسی به وکیل، حق ملاقات با خانواده خود و حق درمان بیماری محروم مانده است. حتی اتهامات وی به وکیل مدافع و خانواده اش اعلام نشده است. 

در همین زمینه تورج سلیمانی، برادر این شهروند ضمن اطلاع رسانی از وضعیت خواهرش به محرومیت وی از حق ملاقات با خانواده اش اشاره کرده و طی روزهای اخیر در خصوص آخرین وضعیت خواهرش نوشت: “علیرغم تماسهای هفتگی و فقط ۱ بار ملاقات پدر و مادرم هیچ اطلاعی از دلایل بازداشتش نداریم. قرار بازداشت اولیه برای ۲ ماه صادر شده بود. با توجه به اتمام بازجوییها امیدوار بودیم که با قرار وثیقه موافقت کنند. در حال حاضر جان خواهر من در خطر است. چون با توجه به شیوع کرونا و مشکلات بیماری ریه و عدم دسترسی به حق درمان هر لحظه احتمال هرگونه اتفاق جانی برای بهاره امکان پذیر است.

لازم به ذکر است، بهاره سلیمانی، در تاریخ ۲۵ مهر ماه ۱۳۹۹، توسط ماموران پلیس امنیت بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود. ماموران امنیتی در زمان بازداشت بهاره سلیمانی، منزل شخصی وی را مورد تفتیش قرار داده اقلام شخصی از قبیل چندین جلد کتاب، کامپیوتر، گوشی تلفن همراه و فلش مموری  برخی دیگر از اقلام شخصی وی با هم ضبط کرده و بعنوان سند با خود بردند. 

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها بدون وجود مستندات قانع کننده ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب ها209solitary confinement for security 209وزارت اطلاعاتوزارت اطلاعات بند 209وزارت اطلاعات در ایرانوزارت اطلاعات در زندان اوینWard 209احضار و بازجوئی از شهروندانبند 209بند 209 زندان اوینبند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتبند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانبند امنیتیبند امنیتی 209بند امنیتی ۲۰۹بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعاتبند امنیتی ۲۴۰ وزارت اطلاعاتبند زنانبند زنان در زندان اوینبند زنان زندان اوینبند209بند209 وزارت اطلاعاتبند۲۰۹ وزارت اطلاعاتبند۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانبهاره سلیمانیبیند 209بازجوییبازجوئیبازجوئی و تفهیم اتهامبازجوئی از فعالان کارگریبازجوئی از زندانیبازجوئی از زندانیان سیاسیبازجوئی از شهروندانبازجوئی در بند ۲۰۹بازجوئی در بند۲۰۹بازداشتبازداشت و اجرای حکم حبسبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتبازداشت و بلاتکلیفی شهروندانبازداشت و بی خبریبازداشت و بی خبری از شهروندانبازداشت و بیخیریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت و بازجوییبازداشت و بازجویی از شهروندانبازداشت و بازجوئیبازداشت و بازجوئی از شهروندانبازداشت و تفهیم اتهامبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت وبیخبریبازداشت بهاره سلیمانیبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان در ایرانبازداشتگاهبازداشتگاه وزارت اطلاعاتبازداشتگاههای وزارت اطلاعاتتفهیم اتهامتفهیم اتهام و بازجوئیتفهیم اتهام در دادگاهتفهیم اتهام زندانیانتفهیم اتهام شهروندان در ایرانربازداشت و بیخبریزندان اوین بند زنانسلول انفرادیسلول انفرادی بند ۲۰۹سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹سلول انفرادی بند۲۰۹ زندان اوینسلول انفرادی در بند 209 وزارت اطلاعاتسلول انفرادی در بند وزارت اطلاعاتسلول انفرادی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتسلول انفرادی زندانیانسوئیت 209سرکوب آزادیسرکوب آزادی قلمسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیدهسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی عقیده در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: