•                    
  •                  
چهارشنبه , ۰۹ آذر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, نوامبر 30

تداوم بازداشت و بلاتکلیفی بهاره سلیمانی در سلول انفرادی زندان اوین

0
849

حقوق بشر در ایران امروز پنجشنبه ۱۱ دی ماه ۱۳۹۹، علیرغم گذشت بیش از ۲ ماه از بازداشت بهاره سلیمانی، شهروند ساکن تهران توسط نیروهای امنیتی وی کماکان بطور بلاتکلیف در سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین بسر می برد و از حقوق اولیه خود محروم است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز پنجشنبه ۱۱ دی ماه ۱۳۹۹، بهاره سلیمانی – متولد: ۱۳۵۶ – ساکن: تهران و محبوس و بلاتکلیف در سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین علاوه بر تداوم بلاتکلیفی پس از گذشت بیش از ۷۵ روز از زمان بازداشت با توجه به سابقه بیماری ریوی از حق دسترسی به خدمات پزشکی و حق دسترسی به وکیل نیز محروم مانده و شیوع کرونا هم در این روزها مزید بر علت برای افزایش نگرانی خانواده وی شده است. 

براساس این گزارش، بهاره سلیمانی علیرغم بیماری ریه از حقوق شهروندی خود برای دسترسی به وکیل، حق ملاقات با خانواده خود و حق درمان بیماری محروم مانده است. حتی اتهامات وی به وکیل مدافع و خانواده اش اعلام نشده است. 

در همین زمینه تورج سلیمانی، برادر این شهروند ضمن اطلاع رسانی از وضعیت خواهرش به محرومیت وی از حق ملاقات با خانواده اش اشاره کرده و طی روزهای اخیر در خصوص آخرین وضعیت خواهرش نوشت: “علیرغم تماسهای هفتگی و فقط ۱ بار ملاقات پدر و مادرم هیچ اطلاعی از دلایل بازداشتش نداریم. قرار بازداشت اولیه برای ۲ ماه صادر شده بود. با توجه به اتمام بازجوییها امیدوار بودیم که با قرار وثیقه موافقت کنند. در حال حاضر جان خواهر من در خطر است. چون با توجه به شیوع کرونا و مشکلات بیماری ریه و عدم دسترسی به حق درمان هر لحظه احتمال هرگونه اتفاق جانی برای بهاره امکان پذیر است.

لازم به ذکر است، بهاره سلیمانی، در تاریخ ۲۵ مهر ماه ۱۳۹۹، توسط ماموران پلیس امنیت بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود. ماموران امنیتی در زمان بازداشت بهاره سلیمانی، منزل شخصی وی را مورد تفتیش قرار داده اقلام شخصی از قبیل چندین جلد کتاب، کامپیوتر، گوشی تلفن همراه و فلش مموری  برخی دیگر از اقلام شخصی وی با هم ضبط کرده و بعنوان سند با خود بردند. 

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها بدون وجود مستندات قانع کننده ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هابازداشتگاههای وزارت اطلاعاتبازداشت و بلاتکلیفیسرکوب آزادی بیان و قلمبند 209 زندان اوینبازجوئی از زندانیبند امنیتی 209بازداشت و بیخیریبند۲۰۹ وزارت اطلاعاتتفهیم اتهام شهروندان در ایرانسوئیت 209بازداشت و بازجویی از شهروندانسلول انفرادیبازداشت شهروندانبازداشت و بازجوئیبازداشت و بی خبریWard 209بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعاتسلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹بازجوئی در بند ۲۰۹سرکوب آزادی بیان و اندیشهتفهیم اتهام و بازجوئیوزارت اطلاعات بند 209بازجوییبازداشتگاهسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانبازداشت وبیخبریبازداشت و تفهیم اتهامبازجوئی در بند۲۰۹سلول انفرادی زندانیانبازداشت و سرکوب آزادی بیانسلول انفرادی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتبازداشت و بلاتکلیفی شهروندانبازداشت و بازجوئی از شهروندانبازداشت و بیخبریبازداشت شهروندان در ایرانبند زنان زندان اوینبند زنان در زندان اوینبند209وزارت اطلاعات در ایرانسرکوب آزادی اندیشه در ایرانبند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانبند امنیتی ۲۴۰ وزارت اطلاعاتبازداشت و بی خبری از شهروندانبازداشت بهاره سلیمانیبازجوئیسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی عقیده در ایرانبند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتبیند 209تفهیم اتهام در دادگاهبازداشت و بازجوییبازجوئی از شهروندانبازداشت و اجرای حکم حبسبهاره سلیمانیبازداشتسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی قلمسرکوب آزادی بیان و عقیدهبند امنیتی ۲۰۹سلول انفرادی بند ۲۰۹solitary confinement for security 209بند۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانزندان اوین بند زناناحضار و بازجوئی از شهروندانسلول انفرادی در بند 209 وزارت اطلاعاتبازداشتگاه وزارت اطلاعاتتفهیم اتهامبند زنانبند 209سرکوب آزادیسلول انفرادی بند۲۰۹ زندان اوینتفهیم اتهام زندانیانبازداشت و بیخبری از شهروندانبازجوئی از فعالان کارگریبازجوئی و تفهیم اتهاموزارت اطلاعاتبند امنیتیسرکوب آزادی بیانربازداشت و بیخبریبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیبند209 وزارت اطلاعاتوزارت اطلاعات در زندان اوینبازجوئی از زندانیان سیاسیسلول انفرادی در بند وزارت اطلاعات

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.