•                    
  •                  
چهارشنبه , ۰۹ آذر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, نوامبر 30

بازداشت دستکم ۵ شهروند ساکن شهرستان بانه توسط نیروهای امنیتی

0
749

حقوق بشر در ایرانامروز پنجشنبه ۱۱ دی ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی شهرستان بانه دستکم ۵ تن از شهروندان ساکن این شهرستان را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۱۰ دی ماه ۱۳۹۹، ایوب صدقی، محمد کریمی، ظاهر خدایی، باسط حاجی جمال و یک شهروند دیگر با هویت نامشخص، در پی یورش نیروهای امنیتی شهرستان بانه بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

براساس این گزارش، ماموران امنیتی این افراد را به مکان نامعلومی منتقل کردند و جملگی این افراد از لحظه بازداشت از حق هرگونه تماس تلفنی و سایر حقوق شهروندی یک متهم از قبیل دسترسی به وکیل محروم هستند. 

همچنین پیگیری خانواده ها و نزدیکان افراد بازداشت شده برای اطلاع از مکان نگهداری، ارگان بازداشت کننده و اتهامات آنها تا لحظه تنظیم این گزارش به نتیجه بوده است. 

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها بدون وجود مستندات قانع کننده ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هامحمدکریمیمریوان استان کردستاننقض حقوق شهروندان کورد در ایرانهمکاری با احزاب کوردیکولبران شهرستان بانهکردستانایوب صدقیاحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناداره اطلاعات استان کردستاناداره اطلاعات شهرستان بانهاستان کردستانبازداشتبازداشت محمد کریمیبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت و بازجوئیبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت ایوب صدقیبازداشت باسط حاجی جمالبازداشت خودسرانهبازداشت خودسرانه شهروندانبازداشت شهروندن کوردبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان کورد در سردشتبازداشت شهروندان کردبازداشت شهروندان کرد در ایرانبازداشت شهروندان در ایرانبازداشت شهروندان در بانهبازداشت طاهر خدائیبازداشت طاهرخدائیبازداشت طاخرخداییبازداشت ظاهرخدائیبازداشتگاهباسط حاجی جمالدادگاه کیفری شهرستان بانهدادگاه تجدید نظر استان کردستاندادگاه تجدیدنظر استان کردستانروستای کوپیچ شهرستان بانهروستای ابوالحسن در شهرستان بانهسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کورد شهرستان بانهشهروندان در استان کردستانشهربانهشهرداری سقز در استان کردستانشهرستان مریوان استان کردستانشهرستان بانهطاهر خداییطاهرخدائیظاهر خداییظاهر خدائیظاهرخدائی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.