•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, دسامبر 7

عزیز نصیری با تودیع وثیقه آزاد شد

0
346

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۱ دی ماه ۱۳۹۹، عزیز نصیری، شهروند اهل ارومیه پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان ارومیه آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، امروز پنجشنبه ۱۱ دی ماه ۱۳۹۹، عزیز نصیری، اهل شهرستان ارومیه و محبوس در زندان مرکزی این شهرستان پس از تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از این زندان آزاد شد. این شهروند پیشتر توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت شده بود. 

براساس این گزارش، نصیری، در تاریخ ۱۳ شهریور ماه سالجاری، توسط ماموران امنیتی بازداشت و جهت بازجوئی و تفهیم اتهام به بازداشتگاه اداره اطلاعات سپاه ارومیه منتقل و پس از اتمام بازجوئی ها و تفهیم اتهام، اواسط مهر ماه سال جاری به بند قرنطینه زندان مرکزی ارومیه منتقل شده بود. 

از جمله مصادیق اتهامی منتسب به عزیز نصیری “همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران” عنوان شده است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و ناقض مفاد, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.