•                  
یک شنبه , ۰۵ بهمن , ۱۳۹۹
یکشنبه, ژانویه 24

احضار و بازداشت ۴ شهروند ساکن میاندوآب توسط اداره اطلاعات

0
117

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۳ شهریور ماه ۱۳۹۹, ماموستا عبدالکریم تاران، خالق برجسته, کامران توان و سلیمان زند, چهار شهروند ساکن شهرستان میاندوآب پس از احضار به اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کُردپا, روز شنبه ۱ شهریور ماه ۱۳۹۹, ماموستا عبدالکریم تاران، امام جمعه روستای ابراهیم آباد, خالق برجسته، کامران توان و سلیمان زند, چهار شهروند ساکن روستای ابراهیم آباد از توابع شهرستان میاندوآب و اعضای شورای این روستا پس از احضار به اداره اطلاعات میاندوآب بازداشت شدند.

بنقل از یک منبع مطلع: “اداره اطلاعات میاندوآب این چهار شهروند را به دلیل فعالیت اعضای احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران در روستای “ابراهیم‌آباد” احضار کرده است.”

این منبع مطلع در ادامه افزود: “پیشتر نیز، امام جمعه روستای ابراهیم‌آباد و اعضای شورای آن به دلیل به فعالیت اعضای احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران در این روستا به اداره اطلاعات میاندوآب احضار و پس از چند ساعت بازجویی آزاد می‌شدند.”

از لحظه بازداشت از وضعیت و مکان نگهداری این شهروندان اطلاعی در دسترس نیست. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم نقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هاماموستاماموستا عبدالکریم تاراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندان کرد در ایرانکامران تواناحضار و بازجوئیاحضار و بازجوئی اهل سنتاحضار و بازداشتاحضار و بازداشت فعالان مدنیاحضار و بازداشت فعالان مذهبیاحضار و بازداشت کامران تواناحضار و بازداشت خالق عبدالکریم تاراناحضار و بازداشت سلیمان زنداحضار و بازداشت شهرونداناحضاروبازداشتاحضاروبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کردحقوق نقض حقوق بشر در ایرانخالق برجستهروستای ابراهیم آبادروستای ابراهیم آباد میاندوآبسرکوبسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب در ایرانسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان در ایرانشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: