•                  
چهارشنبه , ۱۲ آذر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, دسامبر 3

اعزام سهند معالی, فعال ملی مدنی محبوس در زندان سراب به مرخصی

0
105

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۳ شهریور ماه ۱۳۹۹, سهند معالی, فعال ملی مدنی و زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی سراب به مرخصی اعزام شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۳ شهریور ماه ۱۳۹۹, سهند معالی, فعال ملی مدنی و زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی سراب به مرخصی ۱ ماهه اعزام شد. این فعال مدنی در حال سپری کردن حبس تعزیری ۱ ساله خود است. 

بنقل از یک منبع نزدیک به سهند معالی در گفتگو با حقوق بشر در ایران: “سهند معالی فعال ملی مدنی آذربایجانی ظهر امروز ۳شهریور ۱۳۹۹ بعلت شیوع ویروس کرونا در زندانهای ایران با تودیع قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی به مدت ۳۰ روز به مرخصی آمد”. 

در تاریخ ۱۰ تیر ماه ۱۳۹۹, سهند معالی, توسط ماموران امنیتی شهرستان سراب برای تحمل حبس تعزیری ۱ ساله خود بازداشت و به زندان مرکزی این شهرستان منتقل شد. اجرای حکم حبس تعزیری این فعال ملی مدنی در پرونده دوم قضائی وی در حالی صورت گرفت که وی در مرحله اول با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی پس از تحمل حبس تعزیری آزاد شد اما مجدداً مسئولان قضائی با ادعای عدم اعمال این ماده قانون بر پرونده سهند معالی را بازداشت و برای تحمل حبس ۱ ساله به زندان سراب منتقل کردند. 

در تاریخ ۲۷ بهمن ماه ۱۳۹۸, سهند معالی, پس از اتمام دوران محکومیت حبس تعزیری ۱۰ ماهه خود از بابت پرونده ای دیگر از زندان سراب آزاد شده بود. 

سهند معالی, در حالی که از اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس تعزیری ۱۰ ماهه خود در زندان سراب بود در تاریخ ۲۴ تیر ماه ۱۳۹۸, از بابت پرونده ای دیگر با اتهام “تبلیغ علیه نظام” به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

در پرونده سوم که بر علیه سهند معالی از سوی ارگانهای امنیتی باز شد این فعال ملی مدنی در پی شکایت ماموران اجرای احکام از بابت اتهام “درگیری با مامور ضابط”  در زمان بازداشت سهند معالی در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ در این پرونده دادگاه مبادرت به صدور حکم ۱ سال حبس تعزیری و همچنین پرداخت مبلغ جریمه ۱۷ میلیون تومان جریمه نقدی را بر علیه این فعال ملی مدنی صادر کرد. 

همچنین دادگاه تجدید نظر, بر پرونده سوم سهند معالی در شهرستان تبریز برگزار شده بود و این فعال مالی مدنی از قاضی پرونده درخواست کرده بود که ویدئوی مرتبط با دوربین محل کار وی مبنی بر کذب بودن ادعای این مامور را مورد بازبینی قرار دهد.

سهند معالی, در تاریخ ۱۲ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸, پس از ضرب و شتم از سوی ماموران امنیتی در حالی که در محل کارش بود پس از بازداشت جهت تحمل حبس تعزیری ۱۰ ماهه خود به زندان شهرستان سراب منتقل شده بود. 

این فعال ملی مدنی در تاریخ ۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۳ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق پخش اعلامیه در تبلیغ گروه‌های قومی به منظور دعوت از شهروندان به شرکت در تجمع قلعه بابک” به تحمل ۱۰ ماه حبس تعزیری با احتساب ایام بازداشت شده بود. 

سهند معالی در مهر ماه سال ۱۳۹۷ به صورت غیابی توسط دادگاه انقلاب شهرستان سراب به ریاست قاضی مهدی شمس به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق پخش اعلامیه در تبلیغ گروه‌های قومی به منظور دعوت از شهروندان به شرکت در تجمع قلعه بابک” به تحمل ۱۰ ماه حبس تعزیری با احتساب ایام بازداشت قبلی محکوم شده بود.

لازم به ذکر است که با توجه به عدم حضور سهند معالی در جلسه دادرسی این فعال ملی مدنی درخواست واخواهی کرده بود که  پس از رد این درخواست، حکم صادره در دادگاه بدوی تایید شد و به وی جهت تجدید نظر خواهی مجدد فرصت داده شده بود.

این فعال ملی مدنی  در تاریخ ۱۰ دی ماه ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی در محل کار خود مجددا بازداشت و پس از ۳ روز با قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی آزاد شده بود. 

لازم به ذکر است در تیرماه سال ۱۳۹۷ هم‌زمان با مناسبت گردهمایی سالانه قلعه بابک بیش از ۸۰ تن از فعالان ملی مدنی به خصوص در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی و استان اردبیل بازداشت شده بودند.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

همچنین سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هافعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیفعالان ملی مدنی در شهرستان نقدهفعالان مالی مدنی سرابفعالان مدنیفعالان مدنی در ایرانفعالان ترکفعالان ترک آذبایجانی در ایرانفعالان ترک آذریفعالان ترک آذری ایرانفعالان ترک آذری در ایرانفعالان ترک آذری در خویفعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیفعالان ترک اذریفعالان ترک اذربایجانیفعالان ترک اردبیلفعالان ترک در ایرانفعالان ترک زبان در ایراننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی فعالان مدنی در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندان ترک زبان در ایرانبازداشت فعالان ترک آذربایجانیبازداشت شهروندان آذری در ایرانزندان مرکزی سرابسهند معالیسهند معالی فعال ملی مدنیسهند معالی فعال آذربایجانیسهند معالی فعال ترکسهندمعالیسهندمعالی فعال ترک آذربایجانیسرکوب فعالان ملی مدنیسرکوب فعالان ملی مدنی در ایرانسرکوب فعالان مدنیسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان مدنی در تهرانسرکوب فعالان ترک آذریسرکوب فعالان ترک آذربایجانی در ایرانسرکوب فعالان ترک در ایرانسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانسرکوب شهروندان آذریسرکوب شهروندان آذری در ایرانسرکوب شهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان ترکسرکوب شهروندان ترک در ایرانسرکوب شهروندان ترک زبانسرکوب شهروندان ترک زبان ایرانسرکوب شهروندان ترک زبان در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشهروندان آذریشهروندان آذری در ایرانشهروندان آذری در جمهوری اسلامیشهروندان آذری زبانشهروندان آذری زبان در ایرانشهروندان ترک در ایرانشهروندان ترک زبانشهروندان ترک زبان در ایرانشهروندان شهروندان آذری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: