•                    
  •                  
جمعه , ۱۱ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 2

زینب پورغلامی, کودک ۱۰ ساله ساکن روستای جکیگور در رودخانه غرق شد

0
1051

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۳ شهریور ماه ۱۳۹۹, با توجه به نبود امکانات و محرومیت از دسترسی اهالی روستای جکیگور از توابع زاهدان واقع در استان سیستان و بلوچستان از دسترسی به آب لوله کشی, زینب پورغلامی, کودک ۱۰ ساله ساکن این روستا بر اثر غرق شدگی در رودخانه این روستا جان باخت.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, طی روزهای اخیر, زینب پورغلامی, متولد: ۱۳۸۹, کودک ساکن روستای جکیگور از توابع زاهدان واقع در استان سیستان و بلوچستان بر اثر غرق شدگی در رودخانه ای که به همراه مادرش برای شستن لباس به آنجا رفته بود جان خود را از دست داد. 

عبدالقیوم پورغلامی, پدر زینب کودک ۱۰ ساله اهل روستای جکیگور در تشریح جان باختن فرزندش گفت: “در حدود ۱۰ روزی می‌شد که آب روستا قطع بود. همسرم به همراه ۴ فرزندم به کنار رودخانه رفته بودند که هم لباس ها را بشویند و هم آب به خانه بیاورند. زینب هنگام شستن رخت‌ها یکی از لباس هایش را آب می برد و هنگام تلاش برای گرفتن لباس‌ پایش لیز می‌خورد و به داخل رودخانه می افتد و در رودخانه غرق می‌شود. زینب تنها دخترم و فرزند بزرگم بود. داغ دخترم من و مادرش و ۳ پسر کوچکم را زمین گیر کرده و آرام و قرار نداریم.”

 پورغلامی در ادامه افزود: “ساعتی بعد مادر زینب هراسان با من تماس گرفت و گفت دخترمان در داخل رودخانه غرق شده است. نفهمیدم چگونه خودم را به آنجا رساندم و برای نجات زینب به داخل رودخانه پریدم. عمویم هم به کمک آمده بود. چند متری زیر آب را نگاه کردیم که عمویم فریاد زد اینجا است. با هزار زحمت زینب را از آب بیرون کشیدیم. بلافاصله با خودروی یکی از اهالی روستا دخترم را به درمانگاه رساندم. در طول مسیر زینب دو بار چشم هایش را باز کرد و نگاهم کرد تا اینکه در آغوشم جان داد.”

پدر این کودک ۱۰ ساله در ادامه افزود: “ما مردم محرومی هستیم. اگر آب روستای جکیگور روزها قطع نشود و خانواده‌ها مجبور نباشند برای تهیه آب به رودخانه بروند این بلا سرمان نمی آمد و دخترم را از دست نمی دادم.”

دسترسی افراد به امکانات شهری,  پزشکی و بهداشتی از جمله موارد تاکید شده در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد و بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب از نظر بهداشت, درمان, خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود. 

برچسب هافقر در ایرانفقر در استان سیستان و بلوچستانفقر در سیستان و بلوچستانمحرومیت از حقوق شهروندیمحرومیت از حقوق شهروندی در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی دراویش در ایرانمحرومیت در استان سیستان و بلوچستانمحرومیتهای استان سیستان و بلوچستانمحرومیتهای شهروندان در سیستان و بلوچستانمطالبات مدنی شهروندان در ایراننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندان در ایرانکودکانکودکان و فقر در ایرانکودکان کارکودکان در ایرانآب و فاضلاب در سیستان و بلوچستانآب آشامیدنیآب آشامیدنی در روستای جکیگورآب رسانی به روستای جکیگورآبرسانی به روستای جکیگورآبرسانی دشت سیستاناخبار نقض حقوق بشر در ایراناستان و سیستان و بلوچستاناستان سیستان و یلوچستاناستان سیستان و بلوچستاناستان سیستان بلوچستاناستانداری استان سیستان و بلوچستاناستانداری سیستان و بلوچستانبازداشت شهروندان بلوچحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانرودخانه روستای جکیگورروستای جکیگورزینب پورغلامیزینب پورغلامی روستای جکیگورسیستان و بلوچستانسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب شهروندان بلوچسرکوب شهروندان بلوچ در ایرانسرکوب شهروندان در سیستان و بلوچستانشهروندان بلوچشهروندان بلوچ در ایرانشهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیشهرستان جکیگورغرق شدن در آبغرق شدن در رودخانه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.