•                  
شنبه , ۱۱ تیر , ۱۴۰۱
شنبه, جولای 2

تداوم بازداشت و بلاتکلیفی افسانه عظیم زاده، فعال مدنی در زندان اوین

0
673

حقوق بشر در ایران امروز شنبه ۲۰ دی ماه ۱۳۹۹، علیرغم گذشت نزدیک به ۱ ماه از بازداشت افشانه عظیم زاده، فعال حقوق کودک و زنان محبوس در زندان اوین وی در وضعیتی بلاتکلیف بسر می برد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۲۰ دی ماه ۱۳۹۹، افسانه عظیم زاده، فعال حقوق زنان و حقوق کودک، محبوس در سلول انفرادی بازداشتگاه اطلاعات سپاه موسوم به بند ۲ الف زندان اوین، علیرغم گذشت ۲۶ روز از زمان بازداشت از حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق شهروندی یک متهم در مراحل بازجوئی و بازپرسی محروم بطور بلاتکلیف نگهداری می شود. 

این فعال مدنی از زمان بازداشت با محدودیت بسیار در تماس تلفنی مواجه شده و طی این مدت بسیار محدود با طول مدت ۱ دقیقه توانسته با خانواده اش صحبت کند  و از حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق شهروندی یک متهم محروم مانده است. 

لازم به ذکر است، در تاریخ ۲۴ آذر ماه ۱۳۹۹، افسانه عظیم زاده از اعضای جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان در حالی که به همراه مادر و پدرش به بیمارستان میلاد تهران برای انجام امور درمانی رفته بود توسط ماموران امنیتی بازداشت به سلول انفرادی در بند امنیتی واقع در زندان اوین منتقل شد. 

همچنین در تاریخ ۲۹ آذر ماه ۱۳۹۹، با توجه به اعلام خواهر این فعال مدنی، پدر و مادرش با مراجعه به بازداشتگاه اوین، مطلع شدن که فرزندشان افسانه عظیم زاده، در بازداشت موقت بازداشتگاه اوین محبوس شده و از حق تماس تماس تلفنی و هرگونه ملاقات محروم مانده بود.

لازم به ذکر است، افسانه عظیم زاده، در ادامه فعالیتهای مدنی خود در اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۸ توسط نیروهای امنیتی در جریان برگزاری مراسم روزجهانی کارگر بازداشت و پس از مدتی با تودیع وثیقه آزاد شد و با آغاز مراحل دادرسی از اتهامات تبرئه و قرار منع تعقیب وی صادر شد. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی بی اساس در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری به اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فرا قانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که حکومت جمهوری اسلامی خود تدوین گر آن هست و فقط ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعال مدنی افسانه عظیم زادهفعال حقوق کودک افسانه عظیم زادهفعال حقوق بشرفعال حقوق زنان افسانه عظیم زادهفعالان حقوق کودکنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایرانافسانه عظیم زاده فعال مدنیافسانه عظیم زاده فعال حقوق کودکافسانه عظیم زاده بازداشتانفرادی بند دو الف سپاهاندرزگاه ۸ زندان اویناحضار و بازداشتاحضارو بازجوییاخبار نقض حقوق بشراسامی زندانیان بند زنان زندان اوینبند 2 الفبند ۲۰۹ زندان اوینبند امنیتی 2 الفبند دو الفبند دو الف در زندان اوینبند دو الف زندان اوینبند دو الف سپاهبند دو الف سپاه پاسدارانبند دو الف سپاه در زندان اوینبند دویست و نهبند دوالفبند دوالف سوئیتبند زنان در زندان اوینبند زنان زندان اوینبند2 الف سپاهبند2الفبند2الف سپاهبند۲۰۹ زندان اوینبنددو الفبنددوالفبنددوالف اطلاعات سپاهبنددوالف سپاهبنددوالف سپاه زندان اوینبندزنان زندان اوینبازجوییبازجویی از زندانیانبازجویی از شهروندان در ایرانبازجویی در اداره اطلاعاتبازجویی در اطلاعات سپاهبازجویی در بند ۲ الف سپاهبازجویی در بند دو الف سپاهبازجویان بند دو الف سپاهبازجوئیبازجوئی در بند دو الف سپاهبازجوئی در بنددوالفبازداشتبازداشت فعال مدنیبازداشت فعال حقوق زنانبازداشت فعالان حقوق کودکبازداشت فعالان حقوق کودک در ایرانبازداشت فعالان حقوق زنان در ایرانبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت و بازجویی از شهروندانبازداشت و بازجوئیبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت افسانه عظیم زادهبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان در ایرانبازداشتگاهحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیدادسرای زندان اوینزندان اوینزندان اوین بند زنانزندانیان سیاسی زندان اوینسلول انفرادی بند دو الفسلول انفرادی بند دو الف سپاهسلول انفرادی بنددوالفسلول انفرادی در بند دو الف سپاهسلول انفرادی در بنددوالفسرکوب فعالان حقوق بشر در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: