•                    
  •                  
چهارشنبه , ۰۹ آذر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, نوامبر 30

بازداشت زانیار معتمدی در شهرستان مریوان توسط نیروهای امنیتی

0
640

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۲ دی ماه۱۳۹۹، ماموران امنیتی شهرستان مریوان، زانیار معتمدی، شهروند اهل این شهرستان را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، طی روزهای اخیر، زانیار معتمدی، شهروند ساکن شهرستان مریوان، در پی یورش ماموران امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

براساس این گزارش، ماموران امنیتی پس از بازداشت زانیار معتمدی، این شهروند را به مکان نامعلومی منتقل کردند و از حق هرگونه تماس تلفنی، ملاقات و حق دسترسی به وکیل محروم مانده است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن هستند و فقط ادعای عمل بر آن را دارند.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با ضرب و شتم و تهدید، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هابازجوئیبازداشتگاهبازداشت و بازجوئیشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد در ایرانبازداشتگاه اداره اطلاعاتشهروندان کورد ایرانبازداشتگاه اطلاعات سپاهشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کوردبازداشت شهروندان در ایرانسرکوب شهروندان کورد ایراناحزاب کورد مخالفبازداشت شهروندان کوردبازداشت و بلاتکلیفیاحزاب کوردیبازداشت و بی خبریبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشتگاه نیروهای امنیتیبازداشتبازداشت شهروندانسرکوب شهروندان کورد در ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایرانبازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسدارانبازداشت و بی خبری از شهروندانبازداشتگاه وزارت اطلاعاتبازداشت شهروندان کرداحزاب کورد سیاسیبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت شهروندان کورد در مریوانبازجوییاحزاب کورد در ایراناحزاب کوردی در ایرانسرکوب شهروندان کوردبازداشت و بیخبری از شهروندانزانیار معتمدیبازداشت و بیخبریاحزاب کوردهمکاری با احزاب کوردیاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کوردستانزاینارمعتمدی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.