•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, سپتامبر 27

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات آرشام رضایی، شکیلا منفرد و محمد ابوالحسنی برگزار خواهد شد/ سند

0
802

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۲ دی ماه۱۳۹۹، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات محمود « آرشام » رضائی، شکیلا منفرد و محمد ابوالحسنی، فعالان مدنی توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری از بابت اتهامات مطروحه علیه این شهروندان در یک پرونده قضائی برگزار خواهد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۱بهمن ماه ۱۳۹۹، محمود « آرشام » رضائی – فرزند: خانعلی – متولد: ۱۳۷۰، محمد ابوالحسنی – فرزند: رمضانعلی – متولد: ۱۳۷۱، دو فعال مدنی و زندانی سیاسی در زندانهای رجائی شهر کرج و زندان اوین و شکیلا منفرد – فرزند: حسین – متولد: ۱۳۷۲، فعال مدنی ساکن تهران، جملگی ۳ تن در یک پرونده قضائی، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری برگزار خواهد شد. این شهروندان با دریافت ابلاغیه های کتبی برای تاریخ رسیدگی مذکور به دادگاه انقلاب تهران فراخوانده شدند. آرشام رضائی، از بابت پرونده اول خود در مجموع به تحمل ۸ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد که با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی تحمل ۵ سال از مجموع آن بر علیه این زندانی سیاسی اجرائی شد. همچنین محمد ابوالحسنی هم در حال اتمام دوران حبس تعزیری ۲ ساله خود در زندان اوین است. 

یک منبع مطلع از وضعیت پرونده این ۳ فعال مدنی در گفتگو با حقوق بشر در ایران اعلام کرد: “این پرونده دارای ۳ متهم است که به ترتیب محمود « آرشام » رضائی – بعنوان متهم ردیف اول، شکیلا منفرد – متهم ردیف دوم و محمد ابوالحسنی هم بعنوان متهم ردیف سوم آن از سوی شعبه ۲ بازپرسی دادسرای زندان اوین به ریاست حاج مرادی و همچنین امین ناصری، معاون دادستان عمومی و انقلاب تهران مورد بازپرسی و تفهیم اتهام قرار گرفتند. ضابط این پرونده سازمان اطلاعات سپاه پاسداران است. در این پرونده با توجه به کیفرخواست صادره آمده است که محمود « آرشام » رضائی در توئیتر و اینستاگرام شخصی خود در جهت براندازی نظام و حمایت از سلطنت طلبان فعالیت می کرده و از طریق متهم ردیف سوم این پرونده یعنی محمد ابوالحسنی، اخبار مرتبط با زندانیان سیاسی و عقیدتی زندان اوین را در فضای مجازی منتشر می کرده است. همچنین محمود « آرشام » رضائی به ارتباط با سهیلا حجاب، زندانی سیاسی در زندان قرچک ورامین و انتشار فایلهای صوتی و اخبار مرتبط با وی به خارج از زندان قرچک ورامین اقدام می کرده و از سوی دیگر با « کوروش باقری » زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ در ارتباط بوده و اخبار زندان تهران بزرگ را هم در فضای مجازی منتشر می کرده است. اتهام محمدابوالحسنی در این پرونده « فعالیت تبلیغی علیه نظام » عنوان شده است. همچنین آرشام رضائی با اتهامات « فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی »، « اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت داخلی و خارجی کشور » مورد تفهیم اتهام قرار گرفته است.”

این منبع مطلع در خصوص اتهامات تفهیم شده به شکیلا منفرد، دیگر متهم این پرونده افزود: “اتهامات خانم منفرد، مرتبط با فعالیتهای وی در صفحه توئیتر شخصی اش بوده و براساس کیفرخواست صادره آمده است که این فعال رسانه ای در سال ۱۳۹۷ پس از آزادی از زندان حساب توئیتری با نام خودش راه اندازی کرده و دارای ۱۴ هزار ممبر هم بوده و با انتشار اخبار زندانیان سیاسی « فعالیت تبلیغی علیه نظام » می کرده است. همچنین شکیلا منفرد متهم به همکاری و ارتباط با شبکه های تلوزیونی خارج از ایران شده و برای آنها اخبار و مطالب از زندانیان سیاسی را ارسال می کرده است. دیگر اتهام شکیلا منفرد ارتباط گیری با سهیلا حجاب، زندانی سیاسی محبوس در زندان قرچک ورامین بوده و اخبار و فایلهای صوتی این زندانی سیاسی را برای رسانه ها و افراد خارج از ایران ارسال می کرده است. این فعال مدنی همچنین متهم شده که به صورت مداوم مطالبی در حمایت از زندانیان سیاسی از جمله « سمانه نوروزمرادی » و « رضا محمدحسینی » بصورت گسترده در توئیتر خود منتشر کرده بود و در دیگر اتهام هم در جریان مراسم محرم به مقدسات و توهین به رهبری و توهین روح الله خمینی متهم شده است. اتهامات شکیلا منفرد عبارتند از: « فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی»، « اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت داخلی و خارجی کشور »، « توهین به مقدسات اسلامی »، « توهین به خمینی »، « توهین به رهبری ».”

لازم به ذکر است، در تاریخ ۱ آذر ماه ۱۳۹۹، آرشام رضائی، پیش از انتقال به زندان رجائی شهر کرج برای آغاز دوران محکومیت از بابت پرونده اول خود در شعبه ۲ بازپرسی دادسرای زندان اوین به ریاست محمود حاج مرادی با اتهامات جدید از قبیل « اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور » و « فعالیت تبلیغی علیه نظام » مورد تفهیم اتهام قرار گرفت. 

همچنین محمد ابوالحسنی، در تاریخ ۱۰ آذر ماه ۱۳۹۹، به همراه رضا مهرگان، دیگر زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین در پرونده ای جدید پس از اعزام به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای زندان اوین به ریاست بازپرس محمود حاج مرادی از بابت اتهام « فعالیت تبلیغی علیه نظام » مورد تفهیم اتهام قرار گرفت. 

شکیلا منفرد، دیگر متهم این پرونده هم طی هفته های اخیر، با توجه به احضار تلفنی به شعبه بازپرسی دادسرای زندان اوین و تغییر و افزایش عناوین اتهامی و مبلغ وثیقه صادره مورد تفهیم اتهام بازپرسی با اتهامات جدید قرار گرفت و پس از تودیع قرار قضائی جدید بطور موقت آزاد شد. 

آرشام رضائی، در تاریخ ۲۷ آبان ماه ۱۳۹۹، در پی یورش ماموران انتظامی به همراه برگه جلب وی به بهانه اجرای حکم حبس تعزیری اش بازداشت و به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین منتقل شد و پس از اتمام مراحل بازجوئی و بازپرسی در تاریخ ۲ آذر ماه ۱۳۹۹، برای آغاز دوران محکومیت حبس تعزیری خود به سلول انفرادی در بند قرنطینه زندان رجائی شهر کرج منتقل شد.

این فعال مدنی، پیش از این نیز با توجه به تماس تلفنی دریافتی قبلی در تاریخ ۲۷ مهر ماه ۱۳۹۹، به شعبه اجرای احکام کیفری دادسرای زندان اوین مراجعه کرده بود اما مسئولان اجرای احکام از پذیرش وی علیرغم احضارش به شعبه مذکور سر باز کرده و اعلام کرده بودند به علت شیوع کرونا اجرای حکم حبس این فعال مدنی تعلیق شده و در ادامه ۲ روز بعد با تماسهای تهدیدآمیز آرشام رضائی را برای حضور در زندان برای تحمل حبس فراخوانده بودند. 

رضائی، در تاریخ ۲۵اسفند ماه ۱۳۹۷, توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمد مقیسه از بابت اتهامات تبلیغ علیه نظام, اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی و توهین به رهبری، به تحمل ۸ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. با اعلام اعتراض و ارجاع پرونده این فعال مدنی به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران در تاریخ ۲۸ تیر ماه ۱۳۹۹ این حکم عیناً تائید شد. 

آرشام رضائی, در تاریخ ۲۲ آبان ماه ۱۳۹۸, با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۲ میلیارد ریال تا اتمام مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۲۸ مهر ماه ۱۳۹۸, شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران با اعلام به این زندانی سیاسی مبنی بر مفقود شدن لایحه دفاعیه وی به این زندانی سیاسی ۲۴ ساعت فرصت تنظیم و تکمیل لایحه ای جدید برای ارائه در دادگاه تجدید نظر را داده بود.

محمود « آرشام »رضائی, در تاریخ ۸ اسفند ماه ۱۳۹۷, توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه” از بابت اتهامات تبلیغ علیه نظام, اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی و توهین به رهبری،  محاکمه شد. پس از اتمام جلسه تفهیم اتهام آرشام رضائی, توسط محمد مقیسه، قاضی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران برگزار شده بود آنچه بیش از هر نکته در طی این جلسه حائز اهمیت بود این نکته بود که “محمد مقیسه” در طی جلسه از قبول وکیل برای پرونده این فعال مدنی سر باز زده بود و از سوی دیگر علیرغم صدور قرار وثیقه تعیین شده که مبلغ آن ۲۵۰ میلیون تومان برای آرشام رضائی بود از تودیع آن ممانعت بعمل آورد و با افزایش مبلغ وثیقه به یک میلیارد تومان از آزادی موقت آرشام رضائی ممانعت بعمل آورد.

در تاریخ ۲۷ دی ماه ۱۳۹۷, حقوق بشر در ایران, با انتشار گزارشی از صدور قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان برای آزادی موقت آرشام رضائی، از برگزاری جلسه تفهیم اتهام این فعال مدنی در تاریخ ۲۹ دی ماه ۱۳۹۷ را اطلاع رسانی کرده بود.

این فعال مدنی در تاریخ ۲۹ دی ماه ۱۳۹۷, پس از سپری کردن ۱۳ روز سلول انفرادی بند امنیتی ۱ الف سپاه پاسداران, به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت واقع در زندان اوین منتقل و مورد تفهیم اتهام قرار گرفت و با صدور قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان راهی قرنطینه زندان اوین شد.

آرشام رضائی, در تاریخ ۱۷ دی ماه ۱۳۹۷, توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در حوالی میدان انقلاب تهران بازداشت و پس از انتقال به محل سکونت و تفتیش منزل وی و ضبط وسائل شخصی, این فعال مدنی به سلول انفرادی بند ۱ الف در افسریه تهران منتقل شد. 

شکیلا منفرد، متهم ردیف دوم در این پرونده که به همراه آرشام رضائی و محمد ابوالحسنی مورد تفهیم اتهام قرار گرفته پیش از این و در تاریخ ۱۰ شهریور ماه ۱۳۹۹، هنگام خروج از منزل، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به سلول انفرادی در بند ۲ الف سپاه واقع در زندان اوین و طی مراحل بازجوئی و مشخص شدن موارد اتهامی در تاریخ ۱۹ شهریور ماه ۱۳۹۹، برای انجام مراحل بازپرسی و تفهیم اتهام به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای زندان اوین منتقل و مورد تفهیم اتهام قرار گرفت و سپس به بند زنان زندان اوین منتقل و در تاریخ ۲۵ شهریور ماه ۱۳۹۹، پس از اتمام مراحل اولیه قضائی با تودیع وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

همچنین در خصوص محمد ابوالحسنی، این زندانی سیاسی در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, توسط شعبه ۳۸ دادگاه کیفری ۲ تهران از بابت اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی؛ به تحمل ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروهها و دسته جات سیاسی, ۲ سال ممنوعیت حضور در فضای رسانه ای و همچنین ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تائید شد.

 در تاریخ ۱۳ آذر ماه ۱۳۹۸, محمد ابوالحسنی به همراه لیلا میرغفاری, رها احمدی, معین حاجی زاده, آرمین سورانی, وحید غدیرزاده, سامان زندیان, توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی از بابت اتهامات “اشاعه فحشا”, “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی” و “تبلیغ علیه نظام” در مجموع به تحمل ۲۹ سال حبس تعزیری محکوم شدند. محمد ابوالحسنی، پس از اعلام تسلیم به رای به اعمال ماده ۴۴۲ از قانون مجازات اسلامی و کسر یک چهارم مجموع حبس باقی مانده دوران محکومیت وی اجرایی شد و در حال حاضر دوران تحمل حبس خود را در اندرزگاه ۸ زندان اوین سپری می کند. 

پس از اتمام مراحل بازجوئی در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات و تفهیم اتهام در شعبه ۲ بازپرسی دادسرای زندان اوین جلسه دادرسی به پرونده محمد ابوالحسنی و ۶ هم پرونده ای دیگر وی در تاریخ ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد. 

محمد ابوالحسنی, فعال مدنی اهل قزوین, در تاریخ ۲۳ مردادماه ۱۳۹۸, توسط ماموران اداره اطلاعات پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل شخصی بازداشت و پس از انتقال به تهران و در سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین نگهداری و تحت بازجوئی قرار گرفت. لازم به ذکر است در زمان بازداشت این فعال مدنی اعلام شده بود وی  با حکم شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران و از بابت اتهامات همکاری با دولت متخاصم و تبلیغ علیه نظام، بازداشت شده اما ظاهر عناوین اتهامی وی در دوران بازجوئی تغییر کرده است. 

سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان و همچنین ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل در مراحل بازجوئی و بازپرسی و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعال مدنی آرشام رضاییفعال مدنی آرشام رضائیفعال مدنی شکیلا منفردفعالان مدنیفعالان مدنی بازداشت شدهفعالان مدنی در ایرانفعالان مدنی در جمهوری اسلامیقاضی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهرانمحمود آرشام رضائیمحمود رضاییمحمود(آرشام)رضائیمحمودآرشام رضاییمحمودرضاییمحمد ابوالحسنیمحمدابوالحسنیمحمدابوالحسنی زندانی سیاسیمحاکمه محمد ابوالحسنیمحاکمه محمدابوالحسنینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در ایران 4نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی فعالان مدنی در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندان در ایرانآرشام رضاییآرشام رضایی فعال مدنیآرشام رضایی حبس تعزیریآرشام رضایی زندانی سیاسیآرشام رضائیآرشام رضائی فعال مدنیآرشام رضائی حبس تعزیریآرشام رضائی زندانی سیاسیاجرای حکم حبس آرشام رضاییبیماری محمد ابوالحسنیبیماری محمدابوالحسنی زندانی سیاسیبازداشت محمودرضاییبازداشت آرشام رضاییبازداشت آرشام رضائیبازداشت شکیلا منفردبازداشت شکیلامنفردتفهیم اتهام محمد ابوالحسنیتفهیم اتهام آرشام رضائیحقوق بشر زندانیان سیاسیحبس تعزیری آرشام رضاییحبس تعزیری آرشام رضائیدادگاه انقلاب شعبه ۲۶زندانی سیاسیزندانی سیاسی محمود ابوالحسنیزندانی سیاسی محمود رضاییزندانی سیاسی کورد در ایرانزندانی سیاسی آرشام رضاییزندانی سیاسی آرشام رضائیزندانی سیاسی در ایرانزندانی سیاسی زندانی عقیدتیزندانی سابق سیاسیزندانی ساسیزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی زندان اوینسرکوب فعالان مدنیسرکوب فعالان مدنی ایرانسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان مدنی در تهرانسرکوب فعالان مدنی در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب زندانیان در ایرانسرکوب زندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی ایرانسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشکیلا منفردشکیلا منفرد فعال مدنیشکیلا منفرد زندانی سیاسیشکیلامنفردشعبه ۲۶شعبه ۲۶ دادگاهشعبه ۲۶ دادگاه انقلا تهرانشعبه ۲۶ دادگاه انقلابشعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۲۶دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۲۶دادگاه انقلاب در تهرانشعبه۲۶ دادگاه انقلابشعبه۲۶ دادگاه انقلاب تهرانشعبه۲۶ دادگاه تهرانشعبه۲۶دادگاه انقلاب تهرانشعبه۲۶دادگاه انقلاب در تهران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.