•                  
دوشنبه , ۰۳ آبان , ۱۴۰۰
دوشنبه, اکتبر 25

تعیین زمان دادرسی به پرونده سعید سنگر توسط دادگاه انقلاب ارومیه

0
218

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۲ دی ماه۱۳۹۹، شعبه ۱ دادگاه انقلاب ارومیه جهت برگزاری جلسه دادرسی سعید سنگر، زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه را فراخواند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۲۹ دی ماه ۱۳۹۹، سعید سنگر – فرزند: مصطفی – متولد اردیبهشت ماه ۱۳۵۲ – اهل شهرستان پیرانشهر و زندانی سیاسی محبوس در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه، از بابت اتهام « عضویت در گروههای معاند نظام « مجاهدین خلق», توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب ارومیه محاکمه خواهد شد. سعید سنگر از جمله زندانیان سیاسی قدیمی در ایران است که تا به امروز ۱۹ سال حبس را در زندان مرکزی ارومیه در محرومیت از حقوق شهروندی خود سپری کرده است. این زندانی سیاسی پیش از این با اتهام مذکور محاکمه به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. پس از اعتراض و ارجاع پرونده به شعبه دیوان عالی کشور این حکم لغو و پرونده به شعبه هم عرض ارجاع شد. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “در ابلاغیه ای که طی روزهای اخیر در زندان ارومیه به سعید سنگر ابلاغ شد این زندانی سیاسی روز دوشنبه ۲۹ دی ماه در شعبه ۱ دادگاه انقلاب ارومیه محاکمه خواهد شد.”

پیش از این نیز حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۵ آبان ماه ۱۳۹۹، با انتشار گزارشی ارجاع پرونده سعید سنگر به شعبه هم عرض در دادگاه انقلاب ارومیه را اطلاع رسانی کرده بود. 

این زندانی سیاسی در تاریخ ۲۳ فروردین ماه ۱۳۹۹, در پرونده جدید خود از بابت اتهام “عضویت در گروههای معاند نظام « مجاهدین خلق»”, توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب در این شهرستان به ریاست “علی شیخلو”, در مجموع به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

در تاریخ ۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, جلسه دادرسی بر پرونده سعید سنگر توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی “علی شیخلو” برگزار شده بود و این زندانی سیاسی از بابت اتهام عضویت در گروههای معاند نظام «مجاهدین خلق»,  با حضور وکیل تسخیری به جلسه دادرسی اعزام و مورد محاکمه قرار گرفته بود. 

در تاریخ ۱۰ دی ماه ۱۳۹۸, با توجه به ابلاغ احضاریه ای کتبی به شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه برای حضور در جلسه دادرسی احضار شد که به دلیل عدم حضور قاضی شعبه مذکور جلسه دادرسی لغو و به تاریخ ۷ اسفند ماه ۱۳۹۸ موکول شده بود. 

همچنین در تاریخ ۲۶ آذر ماه ۱۳۹۸, سعید سنگر, پس از اعزام به شعبه ۶ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب ارومیه از بابت اتهامات تبلیغ علیه نظام, ارتباط با رسانه های معاند نظام و عضویت در گروههای معاند نظام «مجاهدین خلق»” توسط بازپرس شعبه مذکور مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بود. 

سعید سنگر, در سال ۱۳۹۶, از بابت پرونده ای دیگر با اتهام تبلیغ علیه نظام مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بود اما به دلیل عدم وجود سند بر علیه وی از اتهام مذکور تبرئه شده بود. 

سعید سنگر, پیش از این در تاریخ ۱۴ آبان ماه سال ۱۳۸۶, از زندان مرکزی ارومیه به زندان مرکزی سنندج واقع در استان کردستان منتقل شده بود. این زندانی سیاسی مجدداً در تاریخ ۱۰ شهریور ماه ۱۳۹۴ به زندان مرکزی ارومیه بازگردانده شد. 

این زندانی سیاسی بعدها پس از انتقال به تهران و تحمل سلول انفرادی در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین به مدت ۲ سال بطور بلاتکلیف در این زندان رها شده بود. نهایتاً در سال ۱۳۸۲ این فعال سیاسی  به زندان مرکزی ارومیه بازگردانده شد. 

در سال ۱۳۹۶, در حالی که سعید سنگر, این زندانی سیاسی شانزدهمین سال حبس تعزیری خود را در زندان مرکزی ارومیه سپری می کرد بنابر اعلام شعبه ۴ اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب سنندج حکمش به ۱۸ سال حبس تعزیری تقلیل پیدا کرد.

سعید سنگر، در شهریور ماه ۱۳۷۹, توسط ماموران اداره اطلاعات در این شهرستان بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی با اتهامات محاربه و ارتباط با سازمان مجاهدین خلق، توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی وقت شعبه مذکور، فاطمی، به اعدام محکوم شده بود. این حکم پس از اعتراض در محله تجدیدنظرخواهی در سال ۱۳۸۲ به حبس ابد تغییر پیدا کرد.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هامحاکمه در دادگاه انقلابمحاکمه سعید سنگرمحاکمه سعیدسنگرمحاربه از طریق همکاری با سازمان مجاهدین خلقمرخصی زندانی سیاسینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشرد ر ایرانهوادار سازمان مجاهدین خلقهوادار سازمان مجاهدین خلق ایارنهواداری از سازمان مجاهدین خلقهواداری سازمان مجاهدین خلقاندرزگاه 1 سالن 2 زندان ارومیهاداره اطلاعات شهرستان ارومیهاسامی زندانیان سیاسی زندان ارومیهاعضای سازمان مجاهدینبند ۱۲ زندان ارومیهبند عمومی زندان ارومیهبهداری زندان ارومیهحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانحبس تعزیری سعید سنگرحبس تعزیری سعیدسنگردادگاه انقلاب ارومیهدادگاه انقلاب در ارومیهدادگاه انقلاب شهرستان ارومیهزندان ارومیهزندان ارومیه در ایرانزندان شهرستان ارومیهزندانی سیاسیزندانی سیاسی کوردزندانی سیاسی کورد در ایرانزندانی سیاسی کردزندانی سیاسی در ایرانزندانی سیاسی زندانی عقیدتیزندانیان محبوس در زندان ارومیهزندانیان سیاسی در زندان ارومیهسلول انفرادی زندان ارومیهسازمان مجاهدینسازمان مجاهدین انقلاب اسلامیسازمان مجاهدین خلقسازمان مجاهدین خلق ایرانسعید سنگرسعید سنگر زندانی سیاسیسعیدسنگر زندانی سیاسیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهروندان شهرستان ارومیهشهرستان ارومیهشعبه 1 دادگاه انقلاب ارومیهشعبه 2 دادگاه انقلاب ارومیهشعبه 2دادگاه انقلاب ارومیهشعبه 3 دادگاه انقلاب ارومیهشعبه یک دادگاه انقلاب ارومیهشعبه ۱ دادگاه انقلاب ارومیهشعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیهشعبه ۲ دادگاه انقلاب شهرستان ارومیهشعبه ۳ دادگاه انقلاب ارومیهشعبه اول دادگاه انقلاب ارومیهشعبه دو دادگاه انقلاب ارومیهشعبه دادگاه انقلاب ارومیهشعبه1 دادگاه انقلاب ارومیهشعبه2 دادگاه انقلاب ارومیهشعبه2دادگاه انقلاب ارومیهشعبه۲دادگاه انقلاب ارومیهشعبه۳ دادگاه انقلاب ارومیهعلی شیخلو دادگاه انقلاب ارومیه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: