•                  
دوشنبه , ۱۳ تیر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, جولای 5

بازداشت ۲ شهروند ساکن توابع سروآباد توسط نیروهای امنیتی

0
380

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۳ دی ماه۱۳۹۹، ماموران امنیتی شهرستان سروآباد از توابع استان کردستان، اکرم ادوایی و سیامک ادوایی، دوش شهروند ساکن این شهر را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، امروز سه شنبه ۲۳ دی ماه ۱۳۹۹، اکرم ادوایی – متولد: ۱۳۶۸ و سیامک ادوایی – متولد: ۱۳۷۵، دو تن از اهالی روستای سلین از توابع سروآباد از توابع استان کردستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

بازداشت این شهروندان در حالی صورت گرفته که اکرم ادوایی و سیامک ادوایی، به روستای شالیار از توابع سروآباد مراجعه کرده بودند و ماموران برای بازداشت آنها به روستای مذکور مراجعه کردند. 

از دلایل بازداشت و اتهامات منتسب شده به این شهروندان تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دسترس نیست اما آنچه مشخص شده هر ۲ نفر این افراد از لحظه بازداشت از حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق شهروندی یک متهم محروم هستند. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

اکثر بازداشتهای از این دست مصداق سرکوب آزادی بیان و عقیده و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم و بازداشت خودسرانه افراد ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

اعتراف گیری اجباری با ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز شکنجه و ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است  که به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هانقض حقوق شهروندیبازداشت شهروندانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کورد ایراناحزاب کورد سیاسینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیاحزاب کوردستانبازداشت و بلاتکلیفی شهروندانسیامک ادوایینقض حقوق بشر در ایرانبازداشت شهروندان کردسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کوردبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتاحزاب سیاسی کرد مخالف نظامبازداشت شهروندان آذری در ایرانبازداشت و بی خبری از شهروندانروستای سلین شهرستان سروآبادنقض حقوق بشراحزاب کورد در ایراناحزاب کردیاحزاب کرد مسلحسروآبادبازداشت و تفهیم اتهامشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیبازداشت و اجرای حکم حبسروستای شالیاربازداشتشهروندان کورد در ایراناحزاب کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کرداحزاب کورد مخالفبازداشت و سرکوب آزادی بیانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیسروآباد کردستانروستای شالیار در سروآباداحزاب کرد ایرانشهروندان کوردبازداشت شهروندان در ایراناحزاب کوردی در ایرانبازداشت و بی خبریاحزاب کرد مخالف نظامبازداشت شهروندان کورد در ایرانشهرستان سروآبادنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانبازداشت شهروندان در سروآبادکردستانبازداشت و بلاتکلیفیاحزاب کوردیشهروندان کردنقض حقوق شهروندان کورد در ایرانروستای سلینبازداشت و بیخیریاحزاب کرد سیاسی در ایرانشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کورد در سروآبادبازداشت و بیخبریسرکوب شهروندان در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانهمکاری با احزاب کوردیاحزاب سیاسی کرداحزاب کردمخالف نظاماحزاب کرد مخالفبازداشت و بازجوییشهروندان کرد زندانی سیاسیبازداشت و بازجویی از شهرونداناستان کردستاننقض حقوق شهروندی در ایراناحزاب کردبازداشت و بازجوئیبازداشت وبیخبریاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کرد مخالف نطامبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت شهروندان کورداکرم ادوایی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: