•                  
جمعه , ۲۸ خرداد , ۱۴۰۰
جمعه, ژوئن 18

بازداشت ۲ شهروند ساکن توابع سروآباد توسط نیروهای امنیتی

0
136

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۳ دی ماه۱۳۹۹، ماموران امنیتی شهرستان سروآباد از توابع استان کردستان، اکرم ادوایی و سیامک ادوایی، دوش شهروند ساکن این شهر را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، امروز سه شنبه ۲۳ دی ماه ۱۳۹۹، اکرم ادوایی – متولد: ۱۳۶۸ و سیامک ادوایی – متولد: ۱۳۷۵، دو تن از اهالی روستای سلین از توابع سروآباد از توابع استان کردستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

بازداشت این شهروندان در حالی صورت گرفته که اکرم ادوایی و سیامک ادوایی، به روستای شالیار از توابع سروآباد مراجعه کرده بودند و ماموران برای بازداشت آنها به روستای مذکور مراجعه کردند. 

از دلایل بازداشت و اتهامات منتسب شده به این شهروندان تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دسترس نیست اما آنچه مشخص شده هر ۲ نفر این افراد از لحظه بازداشت از حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق شهروندی یک متهم محروم هستند. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

اکثر بازداشتهای از این دست مصداق سرکوب آزادی بیان و عقیده و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم و بازداشت خودسرانه افراد ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

اعتراف گیری اجباری با ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز شکنجه و ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است  که به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هابازداشتاحزاب کرد ایرانکردستانبازداشت و بیخبریاستان کردستاننقض حقوق شهروندینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرشهروندان کورد در ایرانشهروندان کوردبازداشت و بلاتکلیفیسرکوب شهروندان در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کرداحزاب کورد در ایراناحزاب کوردبازداشت شهروندان در ایراناحزاب کوردینقض حقوق بشرد ر ایراناحزاب کردشهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایراناحزاب کردیاحزاب کوردی در ایرانشهروندان کردهمکاری با احزاب کوردیبازداشت و بازجوئیشهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایراناحزاب کرد مسلحسرکوب شهروندان کورد ایرانبازداشت و بی خبرینقض حقوق شهروندان کورد در ایراناحزاب سیاسی کردبازداشت وبیخبریاحزاب کورد سیاسیسرکوب شهروندان کوردسروآبادسرکوب شهروندان کرداحزاب کرد مخالف نظامروستای سلیناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کورد مخالف نظامبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتبازداشت و تفهیم اتهاماحزاب کورد مخالفبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت و بیخیریاحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطامنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیاحزاب سیاسی کرد مخالف نظامشهروندان کرد ایرانبازداشت و سرکوب آزادی بیانشهرستان سروآباداحزاب کرد سیاسی در ایرانبازداشت و بازجوییبازداشت و بیخبری از شهرونداناحزاب کوردستانبازداشت شهروندان آذری در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کرد زندانی سیاسیبازداشت شهروندان کوردبازداشت و بلاتکلیفی شهروندانبازداشت و بی خبری از شهروندانبازداشت و اجرای حکم حبسسروآباد کردستانبازداشت شهروندان در سروآبادشهروندان کورد در سروآبادبازداشت و بازجویی از شهرونداناکرم ادواییسیامک ادواییروستای سلین شهرستان سروآبادروستای شالیارروستای شالیار در سروآباد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: