•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, سپتامبر 28

بازداشت یک شهروند در شاهین دژ توسط نیروهای امنیتی

0
63

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۳ شهریور ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهرستان شاهین دژ از توابع استان آذربایجان غربی، هیمن عبدی را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، طی روزهای اخیر، هیمن عبدی، فرزند: ابوبکر، اهل روستای قائزالی از توابع شهرستان شاهین دژ در استان آذربایجان غربی توسط ماموران اداره اطلاعات این شهر بازداشت شد.

به نقل از یک منبع مطلع:”ماموران پس لز بازداشت هیمن عبدی وی را جهت بازجوئی و تشکیل پرونده به بازداشتگاه اداره اطلاعات میاندوآب منتقل کردند.”

همچنین، علت بازداشت هیمن عبدی(همکاری وی با یکی از احزاب کُرد مخالف نظام) عنوان شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با تهدید و ارعاب، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.