•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, سپتامبر 27

بازداشت میثم مختارزهی توسط نیروهای امنیتی در ایرانشهر

0
62

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۹شهریور ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهرستان ایرانشهر از توابع استان سیستان و بلوچستان یک شهروند را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از رسانک، روز چهارشنبه ۱۶ شهریور ماه ۱۴۰۱، میثم مختارزهی، فرزند: خالد، اهل شهرستان ایرانشهر از توابع استان سیستان و بلوچستان، توسط ماموران امنیتی این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

براساس این گزارش، بازداشت میثم مختارزهی هنگامی صورت گرفت که در حال تردد در خیابان بود و ماموران امنیتی اقدام به تصادف عمدی با وی کردند.

تا لحظه تنظیم این گزارش، از دلایل بازداشت میثم مختارزهی اطلاعی در دسترس نیست.‌

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با تهدید و ارعاب، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.