•                  
جمعه , ۰۳ بهمن , ۱۳۹۹
جمعه, ژانویه 22

بازداشت یک شهروند ساکن توابع سروآباد توسط نیروهای امنیتی

0
80

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۲ شهریور ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی شهرستان سروآباد یک شهروند ساکن این شهرستان به نام هیوا عزیزپور از اهالی روستای دیوزناو را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز پنجشنبه ۲۰ شهریور ماه ۱۳۹۹، هیوا عزیزپور، اهل روستای دیوزناو از توابع شهرستان سروآباد در استان کردستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

به نقل از یک منبع آگاه: “بازداشت هیوا عزیزپور، بدون ارائه حکم قضایی از سوی نیروهای امنیتی صورت گرفت و نیروهای امنیتی این شهروند را به اتهام همکاری با یکی از احزاب کردستانی بازداشت کردند.”

این منبع آگاه اظهار داشت: “تاکنون پیگیری‌های خانواده این شهروند جهت اطلاع از وضعیت وی بی‌نتیجه بوده است.”

از محل نگهداری و ارگان بازداشت کننده این هیوا عزیزپور تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دسترس نیست. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هانقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایراننقض حقوق شهروندان در ایرانهمکاری با احزاب کوردیهیوا عزیزپوراحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب سیاسی کورداطلاعات سپاه سروآبادبازداشت هیوا عزیزپوربازداشت و بی خبریبازداشت و بی خبری از شهروندانبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان کورد در سردشتبازداشتگاهبازداشتگاه نیروهای امنیتیبازداشتگاه اداره اطلاعاتروستای یوریدر شهرستان سروآبادروستای دیوزناوروستای دیوزناو سروآبادسروآبادسروآباد کردستانسروآباد روستای دیوزناوسرواباد کردستانسرکوب شهروندانسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانسرکوب شهروندان شهروندان کوردشهروندان کوردشهروندان کورد اهل سنتشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد جمهوری اسلامیشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کوردایرانشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهروندان کردایرانشهروندان در استان کردستانشهرستان سروآبادشهرستان سرواباد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: