•                  
چهارشنبه , ۱۲ آذر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, دسامبر 3

حکم اعدام نوید افکاری سنگری اجرا شد

0
153

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۲ شهریور ماه ۱۳۹۹، حکم اعدام نوید افکاری سنگری، زندانی متهم به قتل که در روندی پر ابهام به ۲ بار اعدام، حبس تعزیری و شلاق محکوم شده بود اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از تسنیم، سحرگاه امروز شنبه ۲۲ شهریور ماه ۱۳۹۹، نوید افکاری سنگری – متولد: ۱۳۷۲، زندانی متهم به قتل عمد و محاربه اعدام شد. نوید افکاری سنگری، در روندی پر ابهام توسط دادگاه کیفری ۱ و دادگاه انقلاب شیراز به ۲ بار اعدام و ۳۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و شلاق محکوم و این حکم در دیوان عالی کشور عیناً تائید شد. حکم اعدام نوید افکاری در حالی اجرا شد که ابهامات و ایرادات قضائی بسیاری بر این پرونده به لحاظ اثبات ارتکاب قتل حسن ترکمان، از سوی نوید افکاری سنگری وارد است. 

کاظم موسوی، رئیس کل دادگستری استان فارس ضمن تائید این خبر گفت: “حکم قصاص نفس متهم به قتل صبح امروز پس از انجام تشریفات قانونی استیذان و با اصرار اولیاء دم و خانواده مقتول به مرحله اجرا گذارده شد.این متهم ۴۶ روز پس از ارتکاب جنایت در شهریور ماه ۱۳۹۷ دستگیر و پرونده وی پس از تکمیل تحقیقات توسط بازپرس ویژه قتل در دادسرای عمومی و انقلاب شیراز با صدور قرار جلب به دادرسی معاون دادستان عمومی و انقلاب شیراز جهت رسیدگی به دادگاه کیفری ۱ استان فارس ارسال و حکم اعدام این زندانی صادر شد”. 

همچنین حسن یونسی، وکیل مدافع نوید افکاری سنگری با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود اعلام کرد که اجرای اعدام نوید افکاری در حالی صورت گرفته که حتی به خانواده این زندانی برای انجام آخرین ملاقات فرصتی داده نشد. 

براساس دادنامه صادره از سوی شعبه دادگاه کیفری ۱ شیراز، نوید افکاری سنگری بعنوان متهم ردیف اول این پرونده با اتهام: مباشرت در قتل عمد حسن ترکمان, به اعدام و به اتهام معاونت در قتل عمدی هم به تحمل ۲۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم پس از ارجاع پرونده به دیوان عالی کشور در تاریخ ۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ تایید و تقاضای اعاده دادرسی هم در دیوان عالی کشور رد شد. نوید افکاری همچنین در بخش دیگری از همین پرونده توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب شیراز از بابت اتهام افساد فی الارض از طریق ارتکاب به تشکیل دسته و گروه ۴ نفره معاند نظام و اداره کردن آن با قصد بر هم زدن امنیت کشور که در مرحله دادرسی به محاربه تغییر کرد مجدداً به اعدام، به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام، اجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرم علیه نفوس و اموال مردم و تدارک مقدمات اجرایی و تبانی جهت ارتکاب جرم علیه امنیت داخلی کشور, اغوا و تحریک مردم به جنگ و کشتار به یکدیگر با قصد بر هم زدن امنیت کشور و توهین به رهبری هم در مجموع به تحمل ۶ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

لازم به ذکر است، این پرونده دادرسی ۳  متهم است که نوید افکاری سنگری – بعنوان متهم ردیف اول و ۲ برادر دیگر وی بنامهای وحید و حبیب افکاری سنگری هم بعنوان متهمان ردیف دوم و سوم این پرونده هستند.  پس از بازداشت این افراد و طی مراحل بازجوئی, بازپرسی و دادرسی توسط دادگاه انقلاب و دادگاه کیفری۱ شیراز با اتهامات افساد فی الارض از طریق ارتکاب به تشکیل دسته و گروه ۴نفره معاند نظام و اداره کردن آن با قصد بر هم زدن امنیت کشور، مباشرت در قتل عمدی، فعالیت تبلیغی علیه نظام، اجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرم علیه نفوس و اموال مردم و تدارک مقدمات اجرایی و تبانی جهت ارتکاب جرم علیه امنیت داخلی کشور، اغوا و تحریک مردم به جنگ و کشتار به یکدیگر با قصد بر هم زدن امنیت کشور و توهین به رهبری به اعدام، حبس تعزیری شلاق محکوم شدند. 

نیمه شب ۱۱ مرداد ۱۳۹۷، در بحبوحه اعتراض‌های گسترده مردمی در شهر شیراز، فردی به نام حسن ترکمان که کارمند حفاظت یکی از ادارات دولتی بوده و بنا بر مستندات پرونده ماموریت شناسایی معترضان را داشته است، در نزدیکی خیابان شاه داعی‌الله با ضربات چاقو مورد ضرب و جرح قرار گرفت و در بیمارستان درگذشت.

با وجود این که شاهدی در مکان درگیری حضور نداشت، یکی از مغازه‌داران محل گفت که به دو موتورسوار مشکوک شده است.

ماموران امنیتی با تهیه فهرستی از تلفن‌های همراه که در زمان حادثه در آن محل آنتن دهی داشتند، لیستی را تهیه کردند و در نهایت حدود ۴۵ روز بعد از حادثه، چند جوان را بازداشت کردند. صاحب سوپر مارکت که بعنوان شاهد بوده که مکان او چند کیلومتر دورتر از مکان وقوع قتل، دو موتورسوار را دیده است، نتوانست وحید را شناسایی کند و در مورد نوید، او تمام ‌رخ را شبیه نوید افکاری ندانست و تنها شهادت داد که از بینی به پائین شبیه فردی بوده که دیده است.

در این پرونده حبیب افکاری و سعید ارجمند بعنوان متهمان ردیف سوم و چهارم پرونده مشخص شدند که همراه با وحید و سعید افکاری دو متهم ردیف اول و دوم پرونده گروه تشکیل داده بودند. این در حالی است که سعید تنها دوست یکی از سه برادر  نوید, وحید و حبیب افکاری سنگر بوده اما قاضی دادگاه انقلاب بر مبنای فرض تشکیل یک گروه برای مبارزه با نظام جمهوری اسلامی، متهم ردیف اول را محارب دانسته و برای او حکم اعدام صادر کرده است. رای دادگاه انقلاب در مرحله تجدید نظر است. 

نوید افکاری سنگر – مجرد – متولد: ۱۳۷۲ و کارگر گچ کار ساختمان و قهرمان کشتی به طور حرفه ای است براساس اعلام نزدیکان نوید افکاری، چند مدال در مسابقات لیگ داخلی کشور ایران کسب کرده است. 

همچنین وحید افکاری سنگر – متولد: ۱۳۶۴ – مجرد است. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم در یک فرآیند دادرسی از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هاقانون جدید مجازات اعدام در ایرانمجازاتمجازات قتل عمدمجازات قصاصمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمجازات غیر انسانیمجازات غیرانسانیمجازاتهای غیر انسانینقض حکم اعدام در ایراننوید افکارینوید افکاری سنگرنویدافکارینویدافکاری سنگراتهام قتلاتهام قتل در ایراناتهام قتل عمداتهام قتل عمد در ایراناجرای احکام اعدام در ایراناجرای اعدام نوید افکاری سنگریاجرای اعدام نویدافکاریاجرای اعدام در ایراناجرای حکم اعداماجرای حکم اعدام نویدافکاریاجرای حکم اعدام در ایراناجرای حکم اعدام زندانیان در ایراناحکام اعدام در ایراناعداماعدام / حق حیاتاعدام قتل عمداعدام مجازات غیرانسانیاعدام نوید افکاریاعدام نوید افکاری سنگراعدام نویدافکاریاعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در زنداناعدام در زندانهای ایراناعدام زندانیان در ایرانتائید حکم اعدامحکم اعدامحکم اعدام متهم به قتلحکم اعدام متهمان به قتلحکم اعدام نویدافکاری سنگریحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانحکم اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیانحکم اعدام زندانیان در ایرانصدور حکم اعدامصدور حکم اعدام نوید افکاریصدور حکم اعدام نویدافکاریصدور حکم اعدام در ایرانطرح لغو مجازات اعدام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: