•                  
سه شنبه , ۰۴ آبان , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, اکتبر 26

احتمال اجرای اعدام مخفیانه رحیم برین، زندانی سیاسی در زندان مرکزی ارومیه

0
586

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۲ شهریور ماه ۱۳۹۹، رحیم برین، زندانی سیاسی محکوم به اعدام و محبوس در زندان مرکزی ارومیه پس از خروج از بند محل اقامت به آن مکان بازگردانده نشده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از حقوق بشر ایران، روز چهارشنبه ۱۹ شهریور ماه ۱۳۹۹، رحیم برین – فرزند: عزیز – اهل شهرستان مهاباد و زندانی سیاسی محبوس در بند روان درمانی زندان مرکزی ارومیه توسط مسئولان امنیتی از این زندان خارج و تاکنون به بند خود بازنگشته و احتمال اعدام مخفیانه این زندانی سیاسی دور از ذهن نیست. 

رحیم برین، در سال ۱۳۸۴ به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی از طریق ارتباط با گروهک ضد انقلاب” و “قتل مامور دولت”  بازداشت و در زندان به سر میبرد.

این زندانی سیاسی، در تاریخ ۱۹ شهریور ماه ۱۳۹۹، به همراه خضر قوی دل، دیگر زندانی متهم به جرائم موادمخدر از بند محل اقامتشان در زندان مرکزی ارومیه خارج شدند که حکم اعدام خضر قوی دل طی روزهای اخیر اجرا شد. 

رحیم برین، در جریان یک تظاهرات که منجر به کشته شدن سید کمال اسفرم، فعال سیاسی شد توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به گفته نزدیکانش طی دوران بازجویی‌ها زیر شکنجه مجبور به اعتراف به قتل یک مامور شده بود.

یک منبع مطلع در این خصوص به حقوق بشر ایران گفت: “رحیم زیر شکنجه به قتل یک مامور نیروی انتظامی اعتراف کرده در حالیکه او بیگناه بود و در این قتل هیچگونه نقشی نداشته است. رحیم در زندان ارومیه چندین بار اقدام به خودکشی کرده و گفته بود که بیگناهم و کسی را نکشته‌ام که به من اعدام دادند و به همین خاطر او را به بند روان و درمانی منتقل کرده بودند.”

سید کمال اسفرم، معروف به شوانه سیدقادری، کارگر و فعال سیاسی بود که در ۱۸ تیر ماه ۱۳۸۴ در مهاباد توسط نیروهای امنیتی ایران کشته شد. او در تعقیب و گریز مأموران انتظامی زخمی و دستگیر می‌شود. بنا به روایت شاهدان عینی مأموران نیروی انتظامی جسد نیمه‌جان شوانه را در خیابان‌های مهاباد گردانده بودند.

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود.

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد.

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هازندانیزندانی سیاسیفعال سیاسیاعدام در ایراناجرای حکم اعدامزندان ارومیهحکم اعدامزندان مرکزی ارومیهاحزاب کرد ایرانصدور حکم اعداماقدام علیه امنیت ملیشهروندان کورد در ایرانشهروندان کوردزندانیان سیاسیاعدام مخفیانهاحزاب در ایرانسرکوب شهروندان در ایراناجرای حکم اعدام در ایراناحزاب کورد در ایراناحزاب کورداحزاب کوردیسرکوب زندانیان در ایراناحزاب کردسرکوب شهروندان کورد در ایراناحزاب سیاسی ایراناحزاب کردیسرکوب زندانیان سیاسی در ایراناحزاب کوردی در ایرانشهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایراناحزاب کرد مسلحسرکوب شهروندان کورد ایرانفعال سیاسی کورداحزاب سیاسینقض حقوق شهروندان کورد در ایراناحزاب سیاسی کردبند جوانان زندان مرکزی ارومیهاحزاب سیاسی در ایرانسرکوب احزاب سیاسی در ایراناعدام در زنداناحزاب کورد سیاسیاحزاب مخالف نظامسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کرداحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کردمخالف نظاماقدام علیه امنیتی ملیاحزاب کورد مخالف نظامحکم اعدام در ایراننقض حکم اعدام در ایرانصدور حکم حبس تعزیریاحزاب سیاسی اپوزیسیونبند ۱۲ زندان مرکزی ارومیهزندانی سیاسی محکوم به اعداماحزاب کورد مخالفسرکوب زندانیان سیاسیاعدام زندانیان در ایرانبازداشت شهروندان کورد در ایراناعدام در زندانهای ایراناحزاب سیاسی کورداسامی زندانیان سیاسی زندان ارومیهزندانیان سیاسی زندان مرکزی ارومیهاحزاب سیاسی مخالف نظاماحزاب کرد مخالف نطامسلول انفرادی زندان ارومیهعضویت در احزاب و گروههااجرای حکم اعدام زندانیان در ایراناحزاب سیاسی کرد مخالف نظامحکم اعدام زندانیان در ایرانحبس تعزیری زندانیان سیاسیحکم اعدام در زندانهای ایراناعدام در زندان ارومیهسلول انفرادی در زندان مرکزی ارومیهاحزاب کوردستاناقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با احزاب کرد مخالف نظاماحکام اعدام در ایرانبند ۱۲ زندان ارومیهفعال سیاسی کردسرکوب شهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد در جمهوری اسلامیحکم اعدام زندانیانحکم اعدام در زندانشهروندان کورد زندانی سیاسیزندانیان سیاسی در زندان ارومیهزندانیان محبوس در زندان ارومیهاعدام در زندان مرکزی ارومیهشهروندان کرد زندانی سیاسیزندان ارومیه در ایرانسرکوب احزاب سیاسی کورد مخالف نظامفعال سیاسی در ایراناحکام اعدام زندانیان در ایراناقدام علیه امنیت ملی محاربهاحزاب سیاسی کورد مخالف نظامبازداشت شهروندان کورداقدام علیه امنیت ملی بغیصدور حکم اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در زندان مرکزی ارومیهفعالان سیاسی کورد در ایرانبند روان درمانی زندان مرکزی ارومیهشهروندان کوردایرانشهروندان کورد جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان کرد ایرانگروه سیاسی تندررحیم برینرحیم برین زندانی سیاسیاجرای مخفیانه حکم اعدامبندروان درمانیگروهکرحیم برین فعال سیاسی کوردرحیم برین فعال سیاسی کرد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: