•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۸ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, فوریه 7

احتمال اجرای اعدام مخفیانه رحیم برین، زندانی سیاسی در زندان مرکزی ارومیه

0
1366

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۲ شهریور ماه ۱۳۹۹، رحیم برین، زندانی سیاسی محکوم به اعدام و محبوس در زندان مرکزی ارومیه پس از خروج از بند محل اقامت به آن مکان بازگردانده نشده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از حقوق بشر ایران، روز چهارشنبه ۱۹ شهریور ماه ۱۳۹۹، رحیم برین – فرزند: عزیز – اهل شهرستان مهاباد و زندانی سیاسی محبوس در بند روان درمانی زندان مرکزی ارومیه توسط مسئولان امنیتی از این زندان خارج و تاکنون به بند خود بازنگشته و احتمال اعدام مخفیانه این زندانی سیاسی دور از ذهن نیست. 

رحیم برین، در سال ۱۳۸۴ به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی از طریق ارتباط با گروهک ضد انقلاب” و “قتل مامور دولت”  بازداشت و در زندان به سر میبرد.

این زندانی سیاسی، در تاریخ ۱۹ شهریور ماه ۱۳۹۹، به همراه خضر قوی دل، دیگر زندانی متهم به جرائم موادمخدر از بند محل اقامتشان در زندان مرکزی ارومیه خارج شدند که حکم اعدام خضر قوی دل طی روزهای اخیر اجرا شد. 

رحیم برین، در جریان یک تظاهرات که منجر به کشته شدن سید کمال اسفرم، فعال سیاسی شد توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به گفته نزدیکانش طی دوران بازجویی‌ها زیر شکنجه مجبور به اعتراف به قتل یک مامور شده بود.

یک منبع مطلع در این خصوص به حقوق بشر ایران گفت: “رحیم زیر شکنجه به قتل یک مامور نیروی انتظامی اعتراف کرده در حالیکه او بیگناه بود و در این قتل هیچگونه نقشی نداشته است. رحیم در زندان ارومیه چندین بار اقدام به خودکشی کرده و گفته بود که بیگناهم و کسی را نکشته‌ام که به من اعدام دادند و به همین خاطر او را به بند روان و درمانی منتقل کرده بودند.”

سید کمال اسفرم، معروف به شوانه سیدقادری، کارگر و فعال سیاسی بود که در ۱۸ تیر ماه ۱۳۸۴ در مهاباد توسط نیروهای امنیتی ایران کشته شد. او در تعقیب و گریز مأموران انتظامی زخمی و دستگیر می‌شود. بنا به روایت شاهدان عینی مأموران نیروی انتظامی جسد نیمه‌جان شوانه را در خیابان‌های مهاباد گردانده بودند.

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود.

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد.

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هافعال سیاسیفعال سیاسی کوردفعال سیاسی کردفعال سیاسی در ایرانفعالان سیاسی کورد در ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایراننقض حکم اعدام در ایرانگروه سیاسی تندرگروهکاقدام علیه امنیت ملیاقدام علیه امنیت ملی محاربهاقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با احزاب کرد مخالف نظاماقدام علیه امنیت ملی بغیاقدام علیه امنیتی ملیاجرای مخفیانه حکم اعداماجرای حکم اعداماجرای حکم اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در زندان مرکزی ارومیهاجرای حکم اعدام زندانیان در ایراناحکام اعدام در ایراناحکام اعدام زندانیان در ایراناحزاب مخالف نظاماحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کرداحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب در ایراناحزاب سیاسیاحزاب سیاسی مخالف نظاماحزاب سیاسی کورداحزاب سیاسی کورد مخالف نظاماحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماحزاب سیاسی ایراناحزاب سیاسی اپوزیسیوناحزاب سیاسی در ایراناسامی زندانیان سیاسی زندان ارومیهاعدام مخفیانهاعدام در ایراناعدام در زنداناعدام در زندان مرکزی ارومیهاعدام در زندان ارومیهاعدام در زندانهای ایراناعدام زندانیان در ایرانبند ۱۲ زندان مرکزی ارومیهبند ۱۲ زندان ارومیهبند جوانان زندان مرکزی ارومیهبند روان درمانی زندان مرکزی ارومیهبندروان درمانیبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانحکم اعدامحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانحکم اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیانحکم اعدام زندانیان در ایرانحبس تعزیری زندانیان سیاسیرحیم برینرحیم برین فعال سیاسی کوردرحیم برین فعال سیاسی کردرحیم برین زندانی سیاسیزندان مرکزی ارومیهزندان ارومیهزندان ارومیه در ایرانزندانیزندانی سیاسیزندانی سیاسی محکوم به اعدامزندانیان محبوس در زندان ارومیهزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی در زندان ارومیهزندانیان سیاسی زندان مرکزی ارومیهسلول انفرادی در زندان مرکزی ارومیهسلول انفرادی زندان ارومیهسرکوب احزاب سیاسی کورد مخالف نظامسرکوب احزاب سیاسی در ایرانسرکوب زندانیان در ایرانسرکوب زندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد جمهوری اسلامیشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کوردایرانشهروندان کرد زندانی سیاسیصدور حکم اعدامصدور حکم اعدام در ایرانصدور حکم حبس تعزیریعضویت در احزاب و گروهها

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.