•                  
پنج شنبه , ۰۳ مهر , ۱۳۹۹
جمعه, سپتامبر 25

بازداشت یک نفر در ایلام به اتهام انتشار یک کلیپ در فضای مجازی

0
48

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۲ شهریور ماه ۱۳۹۹، یک شهروند ساکن استان ایلام به اتهام انتشار کلیپ در فضای مجازی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از فارس، روز جمعه ۲۱ شهریور ماه ۱۳۹۹، نورعلی یاری، فرمانده انتظامی استان ایلام از بازداشت یک شهروند ساکن این شهرستان به اتهام ساخت و انتشار کلیپ در فضای مجازی در مورد تخلف انتخاباتی یکی از کاندیداهای انتخابات مجلس خبر داد. 

فرمانده انتظامی استان ایلام در تشریح این خبر گفت: “با تلاش کارشناسان پلیس فتا، عامل تهیه و انتشار کلیپ تخلف انتخاباتی که به قصد تخریب کاندیدایی خاص ساخته شده بود شناسایی و دستگیر شد.”

وی همچنین ادعا کرد: “این تخلف که به قصد تخریب کاندیدای مورد نظر تهیه شده بود، به لحاظ حساسیت با هماهنگی مقام قضایی در دستور کار فوری پلیس قرار گرفت و در کمترین زمان، متهم دستگیر و جهت سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی تحویل داده شد.”

سرکوب فعالان رسانه ای ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: