•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۳ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, اکتبر 5

بازداشت یک شهروند اهل اهواز هنگام خروج از کشور

0
1040

حقوق بشر در ایران امروز جمعه ۱۴ آذر ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی مستقر در فرودگاه بین المللی تهران، فرحان حیدری، شهروند اهل اهواز را هنگام سفر  به کویت بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، در ساعات اولیه چهارشنبه ۱۲ آذر ماه ۱۳۹۹، فرحان حیدری – متولد: ۱۳۴۲ – اهل کوی پردیس اهواز، هنگام خروج از کشور به مقصد کشور ترکیه و سپس کویت توسط ماموران امنیتی مستقر در فرودگاه بین المللی تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

کریم دحیمی، فعال حقوق بشر ضمن ارسال این خبر برای حقوق بشر در ایران گفت: “فرحان حیدری، اهل محله پردیس شهر اهواز در خوزستان و دارای ویزای کار در کشور کویت است که برای دیدار با خانواده خود به ایران سفر کرده بود با توجه به ویروس کرونا اداره مهاجرت کویت اعلام کرده همه شهروندانش باید پیش از ورود به کویت به مدت ۱۴ روز در قرنطینه ای در کشور دوم مستقر بشوند و پس از آن به کویت وارد شوند قصد سفر به کشور ترکیه و سپس کشور محل اقامت و زندگی خود یعنی کویت را داشت اما پس از ورود به فرودگاه خمینی توسط چند تن از ماموران لباس شخصی بدون ذکر علت بازداشت شد و کسی هم نمی داند کجا نگهداری می شود و حتی علت این بازداشت هم اعلام نشده است.”

لازم به ذکر است ارگانهای امنیتی ایران که شامل وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران است بسیاری از شهروندان دو تابعیتی را در ایران بازداشت کرده‌اند. بسیاری از این افراد به دعوت رسمی از سوی دانشگاهها و موسسات علمی به ایران سفر کرده بود اما در ادامه به “اتهام جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم” یا تحت عنوان “پروژه نفوذ” بازداشت و محاکمه شده‌اند.

همچنین حکومت جمهوری اسلامی در سالهای اخیر از بازداشت و اعمال فشار بر شهروندان ۲ تابعیتی بعنوان اهرمی برای معامله و گروگانگیری در جهت رفع مشکلات اقتصادی استفاده کرده است. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با ضرب و شتم و تهدید، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هاوزارت اطلاعاتسرکوب شهروندان در ایرانسرکوب آزادی بیان و قلمشهروندان عرب اهوازیبازداشت و بی خبریشهروند دوملیتیوزارت اطلاعات در ایرانوزارت اطلاعات در زندان اوینبازداشت فرحان حیدریمسافرتبازداشت و بیخبریبازداشت شهروندانممنوعیت خروج از کشورسرکوب شهروندان عربشهروندان عرب در ایرانممنوع الخروجی از کشورسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیشهروندان عرب در استان خوزستانفرحان حیدریممنوع الخروجیبازداشتگاهبازداشت و بازجوئیشهروندان عرب زبانسرکوب شهروندان عرب در اهوازسرکوب شهروندان ۲ تابعیتیشهروندان ۲ تابعیتیشهروندان۲ تابعیتیشهروند دو تابعیتیبازداشتگاه اداره اطلاعاتفرودگاهشهروندان عرب ایرانیسرکوب شهروندان عرب اهوازیسرکوب شهروندان عرب خوزستانبند۲۰۹ وزارت اطلاعاتشهروندان ۲ تابعیتی در ایرانبازداشت شهروندان ۲ تابعیتیفرودگاه امام خمینیبازداشت شهروندان در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانشهروندان عرب ایرانشهروندان عرب خوزستانیشهروندان عرب در خوزستانبازداشت و سرکوب آزادی بیانشهروندان ۲تابعیتی در ایرانشهروند ایرانی کویتیسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانشهروندان عرب خوزستانشهروندان عرب ساکن شهر اهوازسرکوب شهروندان عرب در ایرانشهروندان عرب اهوازبند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانشهروندان 2 تابعیتیکویتبازداشتشهروند دو ملیتیشهروندان عرب زبان در ایرانشهروندان عرببازداشت شهروندان عربسرکوب شهروندان عرب اهوازبند۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانصدور حکم ممنوعیت خروج از کشوربازداشت شهروندان ۲ تابعیتی در ایرانبازداشتگاه وزارت اطلاعاتبازداشت و بلاتکلیفیسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی عقیده در ایرانصدور حکم ممنوع الخروجیشهروند دوتابعیتیبند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتبازداشت و بیخبری از شهروندانفرودگاه بین المللی تهرانبازداشت شهروندان۲ تابعیتی در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.