•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, سپتامبر 27

محکومیت خیرت پروازه به تحمل حبس تعزیری

0
778

حقوق بشر در ایران امروز جمعه ۱۴ آذر ماه ۱۳۹۹، شعبه دادگاه انقلاب شهرستان مریوان با صدور دادنامه ای خیرت پروازه، شهروند ساکن روستای نی از توابع  این شهر را به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، طی روزهای اخیر، خیرت پروازه – متولد: ۱۳۶۹, فرزند: رحمان – ساکن روستای نی از توابع شهرستان مریوان، توسط شعبه دادگاه انقلاب این شهرستان از بابت اتهام « فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق همکاری با یکی از احزاب کُرد مخالف نظام »، توسط شعبه دادگاه انقلاب این شهرستان به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. 

این شهروند ساکن شهرستان مریوان، در تاریخ ۱۹ خرداد ماه ۱۳۹۹، پس از احضار به اداره اطلاعات سپاه پاسداران در این شهرستان جهت بازجوئی و تفهیم اتهام بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه در حالی که از حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق شهروندی یک متهم محروم بود در تاریخ  ۴ مرداد ماه سالجاری با تودیع وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با ضرب و شتم و تهدید، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هافعالیت تبلیغ علیه نظامفعالیت تبلیغی علیه نظاممحاکمه شهرونداننقض حقوق شهروندان کورد در ایرانهمکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظامهمکاری با احزاب کوردیهمکاری با احزاب کرد مخالف نظاماحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب کردستانبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانتبلیغ علیه نظامتبلیغ علیه نظام به نفع گروههای مخالفتبلیغ علیه نظام به نفع گروههای معاند نظامتبلیغ علیه نظام به نفع احزاب کرد مخالف نظامحقوق بشر در ایرانحبس تعزیریحبس تعزیری خیرت پروازهحبس تعزیری زندانیان سیاسیخیرت پروازهخیرت پروازه شهروند کوردخیرت پروازه شهروند کرددادگاه انقلابدادگاه انقلاب شهرستان مریواندادگاه انقلاب صدور حکم حبسروستای نیروستای نی مریوانروستای نی در شهرستان مریوانروستای نی شهرستان مریوانسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهرستان مریوانشهرستان مریوان استان کردستانشهرستان مریوان روستای نیشعبه ۲ دادگاه انقلاب مریوانشعبه دادگاه انقلاب مریوانصدور احکام حبس تعزیریصدور حکم حبسصدور حکم حبس تعزیر یصدور حکم حبس تعزیریصدور حبس تعزیریصدورحکم حبس تعزیریعضویت در احزاب کرد مخالف نظام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.