•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۳ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, اکتبر 5

بازداشت امیر خلعتبری شهروند ساکن شیراز توسط نیروهای امنیتی

0
958

حقوق بشر در ایران امروز جمعه ۱۴ آذر ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی شیراز مرکز استان فارس، امیر خلعتبری، شهروند ساکن این شهرستان را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، در ساعات پایانی پنجشنبه ۱۳ آذر ماه ۱۳۹۹، امیر خلعتبری، شهروند ساکن شهرستان شیراز مرکز استان فارس، در پی یورش ماموران امنیتی به محل کار وی پس از انتقال به محل سکونتش و تفتیش منزل و ضبط وسائل شخصی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

بک منبع نزدیک به این شهروند در گفتگو با حقوق بشر در ایران اعلام کرد: “در حدود ساعت ۹ دیشب ۴ مامور لباس شخصی با مراجعه به محل کسب امیر خلعتبری، آن مکان را تفتیش کرده و پس از ضبط گوشی تلفن همراه وی را بازداشت کرده و پس از انتقال وی به محل سکونت و تفتیش منزل و ضبط وسائلی از قبیل چند جلد کتاب، یک دستگاه لب تاپ، پاسپورت و برخی اقلام شخصی دیگر آقای خلعتبری را به همراه خود به مکان نامعلومی منتقل کردند.” 

لازم به ذکر است، از دلایل بازداشت، اتهامات و مکان نگهداری امیر خلعتبری، تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دسترس نیست. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با ضرب و شتم و تهدید، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هانقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در ایران 4نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننیروهای امنیتینیروهای امنیتی ایراننیروهای امنیتی در ایراننیروهای امنیتی شیرازامیر خلعتبریاداره اطلاعاتاداره اطلاعات نیروی انتظامیبازداشتبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان در ایرانبازداشتگاهبازداشتگاه نیروهای امنیتیبازداشتگاه اداره اطلاعاتحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق شهروندیحقوق شهروندی درایرانربازداشت و بیخبریسرکوب آزادیسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی مطبوعات در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیدهسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی عقیده در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشهرستان شیراز

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.