•                  
شنبه , ۱۱ تیر , ۱۴۰۱
یکشنبه, جولای 3

بازداشت علی اکبر امینی برای سپری کردن دوران حبس تعزیری

0
318

حقوق بشر در ایران امروز چهارشنبه ۱۹ آذر ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی، علی اکبر امینی، مدیر اجرائی « نشر دیگر »، را برای سپری کردن دوران حبس تعزیری اش بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۱۸ آذر ماه ۱۳۹۹، علی اکبر امینی، مدیر اجرائی « نشر دیگر »، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و جهت سپری کردن دوران حبس تعزیری ۱ ساله خود به زندان منتقل شد. 

براساس اعلام کانون نویسندگان ایران: “این بازداشت به دنبال محکومیت او در سال ۱۳۹۱ صورت گرفته است.”

لازم به ذکر است، علی اکبر امینی به همراه نازی اسکویی، مدیر مسئول نشر دیگر و همسر امنیتی در سال ۱۳۹۱ از بابت اتهامات « همکاری با کانون غیرقانونی نویسندگان ایران » و « اقدام علیه امنیت کشور »، هر یک به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

همچنین در ادامه فشارهای امنیتی به علی اکبر امینی و نازی اسکوئی که پیش از انقلاب ۱۳۵۷ هم سابقه بازداشت به اتهام فعالیتهای سیاسی دارند  حساب های بانکی این ۲ فعال ادبی در راستای اجرای احکام حبس تعزیری آنها به دستور قوه قضائیه مسدود شده بود. 

همچنین گفته می شود نازی اسکوئی، دیگر متهم این پرونده هم تا تاریخ ۲۲ آذر ماه ۱۳۹۹، فرصت آزادی دارد و پس از آن باید برای سپری کردن دوران حبس تعزیری اش به زندان مراجعه کند. 

گفتنی است که در سال ۱۳۸۸ مأموران امنیتی پس از یورش به دفتر نشر دیگر و منزل این زوج، فرزندشان، یاشار امینی، مدیر فنی نشر را بازداشت و به اتهاماتی چون «همکاری با کانون نویسندگان ایران» به یک سال زندان محکوم کردند و علی امینی و نازی اسکویی را بارها به بازجویی کشاندند.

سرکوب و رفتاری قهر آمیز علیه نویسندگان و فعالان عرصه قلم مصداق بارز  سرکوب آزادی بیان و ناقض اصول و اسناد بین المللی از قبیل: ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر مصوب ۱۰ دسامبر ۱۹۴۸ و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر حق افراد بر انتشار نظریات و افکار و عقاید خود بطور آزادانه و بدون ملاحظات مرزی تاکید کرده نیز میباشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هاماموران امنیتیماموران امنیتی در ایرانمصادره اموال کانون نویسندگان ایرانمعلم سرکوب آزادی بیان در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایرانهیأت دبیران کانون نویسندگان ایرانهیئت دبیران کانون نویسندگان ایرانکانون نویسندگانکانون نویسندگان ایرانکانون نویسندگان در ایراناجرای حکم حبساجرای حکم حبس اعضای کانون نویسندگاناجرای حکم حبس تعزیریاعضای کانون نویسندگان ایرانبند قرنطینه زندان اوینبیانیه کانون نویسندگانبیانیه کانون نویسندگان ایرانبازداشتبازداشت و اجرای حکم حبسبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت جهت اجرای حکم حبس تعزیریبازداشت شهروندانبازداشت علی اکبر امینیبازداشتگاهزندان اوینزندانی سیاسیسرکوب آزادیسرکوب آزادی قلمسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی مطبوعات در ایرانسرکوب آزادی اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیدهسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایارنسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی عقیدهسرکوب آزادی عقیده در ایرانعلی اکبر امینیعلی اکبر امینی زندانی سیاسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: