پنج شنبه , ۰۹ آذر , ۱۴۰۲
جمعه, دسامبر 1

بازداشت ۳ شهروند نوجوان ساکن شادگان توسط ماموران اطلاعات سپاه

0
1240

حقوق بشر در ایران امروز پنجشنبه ۲۰ آذر ماه ۱۳۹۹، ماموران سازمان اطلاعات سپاه، ازهار آلبوغبيش، رضا آلبوغبيش و عباس آلبوغبيش، سه شهروند اهل شهرستان شادگان را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای گذشته، ازهار آلبوغبيش، رضا آلبوغبيش و عباس آلبوغبيش، سه شهروند اهل شهرستان شادگان از توابع استان خوزستان در پی یورش ماموران اطلاعات سپاه اهواز به منزل خانوادگی آنها این شهروندان را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.  

کریم دحیمی، ضمن ارسال این خبر در تشریح آن به حقوق بشر در ایران گفت: “جملگی هر ۳ نفر این شهروندان از ۱ خانواده هستند و ارگان بازداشت کننده اداره اطلاعات سپاه اهواز است. هر نفر این افراد زیر ۲۰ سال سن دارند  و از مکان نگهداری و اتهامات منتسب شده به آنها اطلاعی در دسترس نیست. حتی خانواده آنها به دادسرای عمومی و انقلاب شادگان مراجعه کردند اما پاسخ درستی به آنها داده نشد.”

سرکوب آزادی بیان و عقیده و طرح اتهامات امنیتی بر علیه آنها بدون وجود مستندات قانع کننده ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هابازداشت و بیخبریبازداشتگاه اداره اطلاعاتشهروندان عرب زبانشهروندان عرب در ایرانسرکوب شهروندان عرب خوزستانحقوق بشر زندانیان سیاسیکشاورزان شهرستان شادگاناطلاعات سپاه شادگاننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانشهروندان عرب ایرانیحقوق بشر در جمهوری اسلامیشهروندان عرب اهل سنتنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینیروی انتظامی شهرستان شادگانبازداشت نوجواناننقض حقوق بشربازداشت خودسرانهشهروندان عرب ایرانسرکوب شهروندان عرب در اهوازشهروندان عرب در خوزستانبازداشت و بیخبری از شهروندانشهرستان شادگان استان خوزستانحقوق بشراطلاعات سپاه پاسدارانشهروندان عرب ساکن شهر اهوازسرکوب شهروندان عرب اهوازیشهروندان عرب اهوازنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانبازداشت و بی خبری از شهروندانبازداشتشهرستان شادگانشهروندان عرب خوزستانشهروندان عربشهروندان عرب خوزستانینقض حقوق بشر درایرانبازداشت شهروندان در شهرستان شادگانازهارآلبوغبیشاطلاعات سپاهنقض حقوق شهروندی در ایرانشهروندان عرب زبان در ایرانبازداشت و بی خبریسرکوب شهروندان عرب در ایرانسرکوب شهروندان عرب اهوازبازداشت خودسرانه شهروندانعباس آلبوغبیشحقوق بشر در ایرانبازداشت شهروندانشهروندان عرب اهوازیبازداشت و بی خبریبازداشت شهروندان عربحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق نقض حقوق بشر در ایرانرضاآلبوغبیشحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانسرکوب شهروندان عربحقوق شهروندی درایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانشهروندان عرب در استان خوزستانرضا آلبوغبیش

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: