چهارشنبه , ۱۷ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, ژوئن 7

بازداشت ۲ شهروند اهل توابع ارومیه توسط نیروهای امنیتی

0
611

حقوق بشر در ایرانامروز شنبه ۲۲ آذر ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی ارومیه ۲ شهروند ساکن این شهرستان را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، طی روزهای اخیر، شکر جباروند و کامل جباروند – دو تن از اهالی روستای دیزج مرگور از توابع شهرستان ارومیه توسط نیروهای امنیتی این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

براساس این گزارش، بازداشت این ۲ شهروند اهل ارومیه مرتبط با « همکاری آنها با یکی از احزاب کُرد مخالف نظام » عنوان شده است. 

از لحظه بازداشت هیچگونه اطلاعی از وضعیت این افراد نیست و ارگانهای امنیتی ارومیه پاسخ مشخصی در جواب پیگیری‌های خانواده های آنها داده نشد.  

سرکوب آزادی بیان و عقیده و طرح اتهامات امنیتی بر علیه آنها بدون وجود مستندات قانع کننده ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هانقض حقوق بشر در ایراناحزاب کورد در ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایراناحزاب کرد مسلحاحزاب کردمخالف نظامنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در پیرانشهرنقض حقوق بشراحزاب کورداحزاب کردیسرکوب شهروندان کورد ایراناحزاب کورد مخالف نظاماحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماهل دیزج مرگورشهروندان کورد در مریوانشهروندان کورد در ایرانبازداشتگاهبازداشت و بی خبریبازداشت و سرکوب آزادی بیانشهروندان کوردایرانشهروندان کورد ارومیهشهروندان کوردبازداشتگاه اداره اطلاعاتاحزاب کوردی در ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایراندیزج مرگوراحزاب کرد سیاسی در ایرانبازداشت شهروندان کورد در سردشتشکر جباروندبازداشتبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت شهروندان در ایرانهمکاری با احزاب کوردیاحزاب سیاسی کرداحزاب کورد مخالفبازداشت و بیخبری از شهروندانشهروندان کورد جمهوری اسلامیکامل جبارونداحزاب کرد ایراننقض حقوق شهروندی در ایراناحزاب کوردیبازداشت و بازجوئیاحزاب کورد سیاسیبازداشت شهروندان کورد در ایراناحزاب کوردستانسرکوب شهروندان شهروندان کوردروستای دیزج مرگوربازداشت و بیخبریبازداشت شهرونداننقض حقوق بشرد ر ایرانشهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورداحزاب کرد مخالفشهروندان کورد در جمهوری اسلامیدیزج مرگور ارومیهنقض حقوق شهروندیبازداشت شهروندان کرداحزاب کردبازداشت و بی خبریاحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مخالف نطامشهروندان کورد زندانی سیاسیبخش دیزج مرگور شهرستان ارومیه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: