•                  
شنبه , ۱۱ تیر , ۱۴۰۱
شنبه, جولای 2

خیرت پروازه برای تحمل حبس بازداشت شد

0
554

حقوق بشر در ایران امروز دوشنبه ۲۴ آذر ماه ۱۳۹۹، خیرت پروازه، شهروند اهل مریوان برای سپری کردن دوران حبس تعزیری خود بازداشت و به زندان این شهر منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، امروز دوشنبه ۲۴ آذر ماه ۱۳۹۹، خیرت پروازه، اهل روستای نی از توابع شهرستان مریوان، جهت سپری کردن حبس تعزیری ۶ ماهه خود بازداشت و به زندان این شهر منتقل شد. پروازه، در خرداد ماه سال جاری پس از احضار به اداره اطلاعات سپاه مریوان بازداشت و پس از ۱ ماه با تودیع وثیقه آزاد شد. پس از اتمام مراحل دادرسی به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. 

در تاریخ ۱۴ آذر ماه ۱۳۹۹، شعبه دادگاه انقلاب شهرستان مریوان با صدور دادنامه ای خیرت پروازه، شهروند ساکن روستای نی از توابع این شهر را به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم کرد. 

این شهروند ساکن توابع شهرستان مریوان، در تاریخ ۱۹ خرداد ماه ۱۳۹۹، پس از احضار به اداره اطلاعات سپاه پاسداران در این شهرستان جهت بازجوئی و تفهیم اتهام بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه در حالی که از حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق شهروندی یک متهم محروم بود در تاریخ  ۴ مرداد ماه سالجاری با تودیع وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با ضرب و شتم و تهدید، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هانقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایرانهمکاری با احزاب کوردیکردستاناجرای حکم حبساجرای حکم حبس تعزیریاجرای حکم حبس خیرت پروازهاحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماستان کردستانبازداشتبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت و بازجوئیبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت خیرت پروازهبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان کردبازداشت شهروندان در ایرانبازداشتگاهبازداشتگاه اداره اطلاعاتحبس تعزیری خیرت پروازهخیرت پروازهخیرت پروازه شهروند کوردخیرت پروازه شهروند کرددادگاه انقلاب مریوانسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشعبه ۲ دادگاه انقلاب مریوانشعبه دادگاه انقلاب مریوان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: