•                  
شنبه , ۱۱ تیر , ۱۴۰۱
شنبه, جولای 2

فرید محمدنژاد، فعال رسانه ای برای تحمل حبس بازداشت شد

0
736

حقوق بشر در ایران امروز دوشنبه ۲۴ آذر ماه ۱۳۹۹، فرید محمدنژاد، فعال رسانه ای ساکن شهرستان ماکو، برای سپری کردن دوران حبس تعزیری خود بازداشت و به زندان این شهرستان منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۲۴ آذر ماه ۱۳۹۹، فرید محمدنژاد، مدیر صفحه اینستاگرامی یورت تی وی – ساکن شهرتان ماکو از توابع استان آذربایجان غربی، در پی احضار قبلی به شعبه اجرای احکام کیفری دادسرای این شهرستان جهت سپری کردن دوران حبس تعزیری ۴ ماهه خود بازداشت و به زندان این شهر منتقل شد. محمدنژاد، در تیر ماه سال جاری به همراه یاور سلطانی، دیگر متهم این پرونده توسط نیروهای امنیتی شهر ماکو بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی ۲۴ ساعت بعد با تودیع وثیقه آزاد شده بودند. یاور سلطانی طی روزهای گذشته برای تحمل دوران حبس خود را به زندان شهرستان ماکو معرفی کرد. 

لازم به ذکر است، در تاریخ ۲۷ مهر ماه ۱۳۹۹، شعبه شعبه ۱۳ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی به ریاست قاضی علیپور و قاضی ابراهیمی، با صدور دادنامه ای  فرید محمدنژاد را از بابت اتهام تحریک و ترغیب افراد به اعمال خشونت آمیز و تجمعات با نشر فیلمی بر اقدامات نژادپرستانه در اینستاگرام، به تحمل ۴ ماه حبس تعزیری محکوم کرد. 

فرید محمدنژاد، در تاریخ ۱شهریور ماه ۱۳۹۹, به همراه یاور سلطانی خبرنگار و مدیر صفحه اینستاگرامی ماکو تایمز بعنوان متهم دوم این پرونده، توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شهرستان ماکو با اتهام تحریک و ترغیب افراد به اعمال خشونت آمیز و تجمعات با نشر فیلمی بر اقدامات نژادپرستانه در اینستاگرام هریک به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند. 

این ۲ فعال رسانه ای ساکن شهرستان ماکو، در تاریخ ۲۳ تیر ماه ۱۳۹۹, توسط ماموران سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل و در تاریخ ۲۴ تیر ماه ۱۳۹۹, پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

مصادیق اتهام تفهیم شده به یاور سلطانی به انتشار ویدئویی در صفحه‌ اینستاگرامی ماکو تایمز از سوی این فعال اینستاگرامی باز می گردد که در آن ضمن اشاره به تظاهرات علیه نژاد پرستی در نقاط مختلف جهان بعد از مرگ جورج فلوید و ذکر برچیده شدن مجسمه‌های نژادپرستانه در انگلستان، آمریکا و … ، ابراز امیدواری کرده بود مجسمه برچیده شده ابوالقاسم فردوسی از میدان هفته فلکه سی ماکو دیگر به این میدان بازنگردد و این سخنان توسط مقامات امنیتی قضایی مصداق جرم قلمداد و این فعال رسانه ای از بابت آن به تحمل حبس محکوم شد. 

همچنین دلایل تفهیم اتهام « تحریک و ترغیب افراد به اعمال خشونت آمیز و تجمعات با نشر فیلمی بر اقدامات نژادپرستانه در اینستاگرام » به فرید محمدنژاد، ادمین صفحه اینستاگرامی یورت تی وی هم مربوط به ویدئوی انتقادی بود که این فعال اینستاگرامی در خصوص حکیم ابوالقاسم فردوسی, شاعر معاصر و تاریخی ایران منتشر کرده بود. 

سرکوب فعالان شبکه های اجتماعی, ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام و محرومیت از دسترسی به وکیل برای متهم ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافرید محمدنژادفرید محمدنژاد فعال رسانه ایفرید محمدنژاد زندانی سیاسیفرید محمدنژاد شهرستان ماکوفریدمحمدنژادفریدمحمدنژاد فعال اینستاگرامیفریدمحمدنژاد زندانی سیاسیفریدمحمدنژاد شهرستان ماکوفعال اینستاگرامیفعال اینستاگرامی در ایرانفعال رسانه ایفعال رسانه ای در ایرانیورت تی ویاجرای حکم حبساجرای حکم حبس تعزیریاجرای حکم حبس تعزیری فرید محمدنژادبازداشتبازداشت فریدمحمدنژادبازداشت و اجرای حکم حبسبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتبازداشت و بلاتکلیفی شهروندانبازداشت و بی خبریبازداشت و بی خبری از شهروندانبازداشت و بیخیریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت و بازجوییبازداشت و بازجوئیبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت وبیخبریبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان در ایرانبازداشتگاهحقوق بشر زندانیان سیاسیحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیزندان ماکوزندان شهر ماکوزندانی سیاسی زندان ماکوزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی زندان ماکوسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب آزادیسرکوب آزادی قلمسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی مطبوعات در ایرانسرکوب آزادی اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیدهسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی عقیده در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: