•                  
یک شنبه , ۰۴ آبان , ۱۳۹۹
یکشنبه, اکتبر 25

بازداشت ۲ شهروند ساکن توابع مریوان توسط ماموران امنیتی

0
71

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۲ مهر ماه ۱۳۹۹، ماموران اداره اطلاعات مریوان از توابع استان کردستان، عبدل پرتو و پشتیوان پرتو را بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز سه شنبه ۱ مهر ماه و پنجشنبه ۳ مهر ماه ۱۳۹۹، به ترتیب عبدل پرتو و برادر وی پشتیوان پرتو – متولد: ۱۳۶۹ و فرزندان: ظهراب،  ساکنان روستای نی از توابع شهرستان مریوان توسط ماموران اداره اطلاعات این شهر بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی در سنندج منتقل شدند. 

گفته می شود بازداشت این افراد بدون ارائه حکم قضائی صورت گرفته و پیگیریهای خانواده های این افراد از اتهامات تفهیم شده به آنها د دلایل بازداشت بی نتیجه بوده است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هابازداشتمریوانبازجوییاحزاب کرد ایرانکردستانبازداشت و بیخبریبازجوئیاستان کردستاناداره اطلاعاتنقض حقوق شهروندینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشراداره اطلاعات سنندجبازپرسیشهروندان کورد در ایرانشهروندان کوردبازداشت و بلاتکلیفینقض حقوق شهروندی در ایرانبازداشت شهروندانشهرستان مریوانبازداشت شهروندان کرداحزاب کورد در ایراناحزاب کوردبازداشتگاهشهروندان بهائیبازداشتگاه اداره اطلاعاتبازداشت شهروندان در ایراناحزاب کوردیاحزاب کردشهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایراناحزاب کردیاحزاب کوردی در ایرانشهروندان کردهمکاری با احزاب کوردیشهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایراناحزاب کرد مسلحسرکوب شهروندان کورد ایرانبازداشت و بی خبرینقض حقوق شهروندان کورد در ایراناحزاب سیاسی کرداحزاب کورد سیاسیسرکوب شهروندان کوردروستای نیسرکوب شهروندان کرداحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کردمخالف نظاماحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد مخالفبازداشت شهروندان کورد در ایراناحزاب کرد مخالفاداره اطلاعات مریواناحزاب کرد مخالف نطامنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیروستای نی شهرستان مریواناحزاب سیاسی کرد مخالف نظامشهروندان کرد ایرانبازداشت و بیخبری از شهرونداناحزاب کوردستانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد اهل سنتشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهروندان کورد سنی مذهببازداشت شهروندان کوردنقض حقوق شهروندان کرد در ایرانشهروندان کوردایرانبازداشت شهروندان کورد در سردشتشهروندان کورد جمهوری اسلامیشهروندان کردایرانسرکوب شهروندان شهروندان کوردشهروندان کرددر ایرانبازداشت شهروندان کرد در ایرانعبدل پرتوبازداشت عبدل پرتوپشتیوان پرتو

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: