•                  
یک شنبه , ۰۴ آبان , ۱۳۹۹
یکشنبه, اکتبر 25

انتقال ۲ فعالان ملی مدنی بازداشت شده در مشکین شهر به زندان این شهر

0
74

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۲ مهر ماه ۱۳۹۹، از میان فعالان ملی مدنی بازداشت شده در شهرستان مشکین شهر سیامک سیفی و کاظم صفابخش پس از اتمام بازجوئی به زندان این شهر منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۱۲ مهر ماه ۱۳۹۹، سیامک سیفی و کاظم صفابخش، دو فعالان ملی مدنی بازداشت شده در جریان اعتراضات ۲ روز پیش شهرستان مشکین شهر پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام با صدور قرار وثیقه به زندان مشکین شهر منتقل شدند. 

به نقل از یک شهروند ساکن شهرستان مشکین شهر در گفتگو با حقوق بشر در ایران: “اتهام تفهیم شده به سیامک سیفی فعالیت تبلیغی علیه نظام توسط شعبه بازپرسی دادسرای مشکین شهر اعلام شد و وثیقه صادره برای وی ۵۰۰میلیون ریال تعیین شد. همچنین اتهام کاظم صفابخش، اخلال در نظم عمومی عنوان شده و قرار وثیقه صادره برای آزادی موقت این فعال ملی مدنی ۳۰۰ میلیون ریال تعیین شد. همچنین وحید خاوندی، دیگر فعال ملی مدنی بازداشت شده با کاظم صفابخش و سیامک سیفی بدون اتمام مراحل بازجوئی در حالتی بلاتکلیف و با اعلام اینکه بازجوئی خواهد شد به زندان این شهر منتقل کردند.”

سیامک سیفی و کاظم صفابخش، در تاریخ ۱۰ مهر ماه ۱۳۹۹، در جریان تجمع حمایت از بازپس گیری قره باغ توسط جمهوری آذربایجان که در این شهرها برگزار شد توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند. 

لازم به ذکر است، طی روزهای اخیر درگیری نظامی بین ۲ کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان به دلیل اختلاف اراضی بر سر قره باغ در جریان است. از سوی دیگر تجمعات اعتراضی مسالمت آمیزی توسط فعالان ملی مدنی در شهرهای شمال غرب ایران با هدف حمایت از بازپس گیری قره باغ برگزار شده اما فشارهای امنیتی و برخوردهای خشن فیزیکی از قبیل بازداشت، احضار و بازجوئی و ضرب و جرح بر فعالان ملی مدنی که ساکن مناطق شمال غرب ایران هستند افزایش پیدا کرده است.

حقوق بشر در ایران، از روز چهارشنبه ۹ مهر و امروز پنجشنبه ۱۰ مهر ماه ۱۳۹۹، با انتشار گزارشاتی جامع اسامی و سایر فعالان ملی مدنی بازداشت شده در جریان این دور از اعتراضات فعالان ملی مدنی در شهرهای شمال غرب کشور را اطلاع رسانی کرده است. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

همچنین سرکوب فعالان ملی مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در  ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و حتی در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

برچسب هافعال ملی مدنی کاظم صفابخشفعال آذربایجانیفعال آذربایجانی کاظم صفابخشفعال ترکفعال ترک کاظم صفابخشفعال ترک آذریفعال ترک آذری در ایرانفعال ترک آذربایچانیفعال ترک آذربایجانفعال ترک آذربایجانیفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک اذریفعال ترک اذربایجانیفعال ترک ترک آذربایجانیفعال ترک در ایرانفعال ترک زبانفعال ترک شهرستان اردبیلفعالان ترکفعالان ترک آذبایجانی در ایرانفعالان ترک آذریفعالان ترک آذری ایرانفعالان ترک آذری در ایرانفعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیفعالان ترک اذریفعالان ترک اذربایجانیفعالان ترک در ایرانفعالان ترک زبان در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایرانکاظم صفابخشکاظم صفابخش فعال ملی مدنیکاظم صفابخش فعال ترکآذربایجانآذربایجان غربیبازداشت فعالان ترکبازداشت فعالان ترک آذربایجانیبازداشت کاظم صفابخشبازداشت سیامک سیفیتفهیم اتهامتفهیم اتهام و بازجوئیتفهیم اتهام زندانیانتفهیم اتهام شهروندان در ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانحقوقبشرسیامک سیفیسرکوب فعالان ترکسرکوب فعالان ترک آذریسرکوب فعالان ترک آذربایجانی در ایرانسرکوب فعالان ترک در ایرانسرکوب شهروندان آذریسرکوب شهروندان آذری در ایرانسرکوب شهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان ترک در ایرانشهرستان مشکین شهرشهرستان مشگین شهرعلی عزیزی فعال ترک

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: