•                  
جمعه , ۰۱ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 21

صدور احکام حبس تعزیری و شلاق برای ۸ تن از شهروندان ساکن سنندج

0
675

حقوق بشر در ایران – روز پنجشنبه ۸ اسفند ماه ۱۳۹۸,  شعبه ۱۰۴ دادگاه کیفری ۲ شهرستان سنندج به ریاست “قاضی امیدی”, با صدور احکامی بر علیه فواد قهرمانی, ابراهیم آقایی, فواد عنایتی, فرهاد طاری مرادی, احمد مرادی, پویا فیضی و محمد شهبازی, که پیش از این در جریان تجمع اعتراضی علیه حمله ارتش ترکیه به مناطق کردنشین سوریه توسط نیروهای امنیتی در سنندج بازداشت شده بود هر یک از این شهروندان را به تحمل ۱۰ ماه حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرد. همچنین شعبه مذکور در اوایل بهمن ماه سالجاری نیز امیر کرمی, دیگر شهروند ساکن سنندج را به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از شبکه حقوق بشر کردستان, روز پنجشنبه ۸ اسفند ماه ۱۳۹۸, فواد عنایتی, ابراهیم آقایی, فواد قهرمانی, فرهاد طاری مرادی, احمد مرادی, پویا فیضی و محمد شهبازی, هفت تن از شهروندان بازداشت شده در جریان تجمعی که با هدف اعتراض به حمله ارتش ترکیه به مناطق کرد نشین سوریه برگزار شده بود از سوی نیروهای امنیتی در سنندج بازداشت شده بودند از سوی شعبه ۱۰۴ دادگاه کیفری ۲ این شهرستان از بابت اتهام “اخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق مشارکت در تجمع غیرقانونی” هر یک به تحمل ۱۰ ماه حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شدند. همچنین در اوایل بهمن ماه سالجاری امیر کرمی, دیگر شهروند ساکن سنندج هم از سوی شعبه مذکور به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد. 

براساس این گزارش؛ براساس رای صادره از سوی دادگاه این شهروندان از بابت اتهام “اخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق مشارکت در تجمع غیرقانونی” توسط شعبه ۱۰۴ دادگاه کیفری ۲ سنندج به ریاست “قاضی امیدی”, مورد محاکمه قرار گرفته بودند. 

لازم به ذکر است, فواد عنایتی, ابراهیم آقایی, فواد قهرمانی, فرهاد طاری مرادی, احمد مرادی, پویا فیضی, محمد شهبازی و امید کرمی در تاریخ ۲۲ مهر ماه ۱۳۹۸, در جریان تجمعی که با هدف اعتراض به به حمله ارتش ترکیه به مناطق شمال و شمال شرق سوریه برگزار شده بود از سوی نیروهای امنیتی در سنندج مرکز استان کردستان بازداشت شده بودند و پس از طی مراحل بازجویئ با تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شده بودند. 

همچنین رضا رجائی و محمد شهبازی, دو تن از این ۸ شهروند بازداشت شده اهل استان اصفهان هستند و ۶ نفر دیگر شهروندان اهل استان کردستان و شهرستان سنندج هستند. 

در تاریخ ۱۷ مهر ماه ۱۳۹۸, ارتش ترکیه به مناطقی در شمال و شمال شرق کشور سوریه حمله کرد. همزمان با این حمله نظامی تعداد بسیاری از شهروندان ساکن شهرهای استان کردستان در ایران از قبیل ارومیه، خوی، مهاباد، پیرانشهر، سردشت، بوکان، سقز، بانه، مریوان، سنندج، دهگلان، دیواندره، کرمانشاه، جوانرود، پاوه، روانسر، ایلام و ایوان تجمعات اعتراضی را باهدف نارضایتی از این اقدام نظامی ترکیه برگزار کردند. که در پی آن دستکم ۴۷ نفر از شهروندان بازداشت و جمعی دیگر از آنها هم به احکام حبس تعزیری محکوم شدند.

در اکثر مواقع بازداشت های فراقانونی در ایران مرتبط با سرکوب آزادی بیان و همچنین ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. همچنین در ماده ۲۰ از اعلامیه جهانی حقوق بشر به صراحت بر محق بودن افراد بر تشکیل مجامع و جمعیت های مسالمت آمیز تاکید شده است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برچسب هافواد قهرمانیفواد عنایتیفرهاد طاریفرهاد طاری مرادیقاضی امیدیکردستانپویا فیضیپویافیضیامید کرمیامیدکرمیابراهیم آقاییابراهیم آقائیاحمد مرادیاحمدمرادیاحکام حبس تعزیریاحکام شلاق در ایراناخلال در نظم عمومیاستان کردستاناعتراضات مدنی شهروندان در ایراناعتراضات شهروندان در ایرانبازداشت محمد شهبازیبازداشت شهروندان در ایرانتجمع اعتراضی شهروندان در ایرانتجمعات اعتراضی در ایرانحبس تعزیریدادگاه کیفری ۲ سنندجدادگاه کیفری شهرستان سنندجدادرسی ناعادلانهسنندجسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان در کردستانسرکوب شهروندان در ایرانسرکوب شهروندان در سنندجشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشعبه ۱۰۴ دادگاه کیفری ۲ سنندجصدور احکام حبس تعزیریصدور حکمصدور حکم حبسصدور حکم حبس تعزیر یصدور حکم حبس تعزیریصدور حکم شلاقصدور حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: