•                  
یک شنبه , ۰۹ آذر , ۱۳۹۹
یکشنبه, نوامبر 29

بازداشت دانشجوی دانشگاه گیلان توسط نیروهای امنیتی

0
79

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۸ مهر ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی شهرستان رشت مرکز استان گیلان، ابراهیم جنگی، دانشجو، فعال رسانه ای و روزنامه نگار را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۲۷ مهر ماه ۱۳۹۹، ابراهیم جنگی، مدیر مسئول نشریه یاغیش دانشگاه گیلان و دانشجوی در حال تحصیل، توسط نیروهای امنیتی رشت بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

گفته می شود بازداشت ابراهیم جنگی به علت دست گرفتن نوشته هایی به همراه چند تن از شهروندان اهل مناطق شمال غرب ایران در حمایت از آزاد سازی قره باغ بوده است. 

طی هفته های اخیر درگیری نظامی بین ۲ کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان به دلیل اختلاف اراضی بر سر قره باغ در جریان است. از سوی دیگر تجمعات اعتراضی توسط فعالان ملی مدنی در شهرهای شمال غرب ایران با هدف حمایت از بازپس گیری قره باغ برگزار می شود اما فشارهای امنیتی از قبیل بازداشت، احضار و بازجوئی بر فعالان ملی مدنی که ساکن مناطق شمال غرب ایران افزایش پیدا کرده است.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

سرکوب فعالان ملی مدنی از مصادیق بارز آزادی بیان ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که در آنها به صراحت بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید بدون ملاحظات مرزی و به هر طریق ممکن را مورد تاکید قرار داده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هابازداشتنیروهای امنیتی ایراننیروهای امنیتیبازداشت و بیخبریفعال ترکبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت شهروندانفعال ترک آذریبازداشتگاهدانشگاه گیلاننیروهای امنیتی در ایرانفعالان ترکفعال ملیفعال ترک اذریفعال ترک آذربایجانیسرکوب فعالان ترک آذریفعال ترک زبانسرکوب فعالان ترک در ایرانفعال ملی مدنیسرکوب فعالان ملی مدنیفعال ترک آذربایچانیفعال ترک اذربایجانیفعالان ملی مدنیفعال ملی مدنی آذربایجانیفعال ترک آذربایجانسرکوب فعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ملی مدنی در ایرانبازداشت فعالان ملی مدنیفعال ملی مدنی در ایرانفعالان ترک آذربایجانیفعال ترک ترک آذربایجانیفعالان ترک آذریسرکوب فعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک در ایرانفعالان ترک آذری در ایرانفعال ترک در ایرانمحاکمه فعالان ملی مدنیبازداشت فعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک اذربایجانیفعالان ترک زبان در ایرانفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک آذری در ایرانفعال ترک شهرستان اردبیلبازداشت و بیخبری از شهروندانفعالان ملی مدنی در شهرستان نقدهبازداشت شهروندان آذری در ایرانفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیفعالان ملی مدنی در اردبیلفعالان ملی مدنی اردبیلفعالان ملی مدنی شهرستان خویفعالان ملی مدنی ایرانتبعید فعالان ملی مدنی در ایرانبازداشت فعالان ملی مدنی تبریزفعالان ملی مدنی ارومیهفعالان ملی مدنی تبریزفعالان ملی مدنی شهرستان مراغهبازداشت شهروندان ترکابراهیم جنگیبازداشت ابراهیم جنگینشریه یاغیش

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: