•                  
چهارشنبه , ۰۵ آذر , ۱۳۹۹
چهارشنبه, نوامبر 25

آزادی۵ فعال ملی مدنی بازداشت شده در رشت و تبریز با تودیع قرار وثیقه

0
70

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۳۰ مهر ماه ۱۳۹۹، چهار فعال ملی مدنی بازداشت شده در رشت و یک فعال ملی مدنی دیگر بازداشت شده در تبریز، پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۲۹ مهر ماه ۱۳۹۹، کریم حقیقی، فعال ملی مدنی ساکن تبریز، پس از اتمام مراحل بازجوئی در بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهرستان و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵ میلیارد ریال بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

همچنین در خبری دیگر، امروز چهارشنبه ۲۹ مهر ماه ۱۳۹۹، داوود اسدی، محمد عینی، ابراهیم گنجی و وحید بیگ زاده، سه فعال ملی مدنی بازداشت شده در شهر رشت از توابع استان گیلان، پس از طی بازجوئی و تفهیم اتهام هر یک با تودیع وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند. 

لازم به ذکر است، کریم حقیقی، فعال ملی مدنی ساکن تبریز، در تاریخ ۱۵ مهر ماه ۱۳۹۹، در پی یورش ماموران امنیتی به محل کار روی بازداشت و به بازداشتگاه منتقل شده بود. 

وحید بیگ زاده، داوود اسدی و محمد عینی و ابراهیم گنجی، در تاریخ ۲۹ مهر ماه ۱۳۹۹، توسط ماموران پلیس امنیت شهرستان رشت بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بودند. 

طی هفته های اخیر درگیری نظامی بین ۲ کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان به دلیل اختلاف اراضی بر سر قره باغ در جریان است. از سوی دیگر تجمعات اعتراضی توسط فعالان ملی مدنی در شهرهای شمال غرب ایران با هدف حمایت از بازپس گیری قره باغ برگزار می شود اما فشارهای امنیتی از قبیل بازداشت، احضار و بازجوئی بر فعالان ملی مدنی که ساکن مناطق شمال غرب ایران افزایش پیدا کرده است.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

سرکوب فعالان ملی مدنی از مصادیق بارز آزادی بیان ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که در آنها به صراحت بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید بدون ملاحظات مرزی و به هر طریق ممکن را مورد تاکید قرار داده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

 

برچسب هافعال ملیفعال ملی مدنیفعال ملی مدنی آذربایجانیفعال ملی مدنی در ایرانفعال آذریفعال آذری ترکفعال آذری زبانفعال آذری علیرضا فرشیفعال آذربایجانیفعال ترکفعال ترک آذریفعال ترک آذری در ایرانفعال ترک آذربایچانیفعال ترک آذربایجانفعال ترک آذربایجانیفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک اذریفعال ترک اذربایجانیفعال ترک ترک آذربایجانیفعال ترک در ایرانفعال ترک زبانفعال ترک شهرستان اردبیلفعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنی ایرانفعالان ملی مدنی ارومیهفعالان ملی مدنی اردبیلفعالان ملی مدنی تبریزفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ملی مدنی در اردبیلفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیفعالان ملی مدنی در شهرستان نقدهفعالان ملی مدنی شهرستان مراغهفعالان ملی مدنی شهرستان خویمحمد عینیمحمدعینیمحاکمه فعالان ملی مدنیوثیقهوحید بیگ زادهوحیدبیگ زادهکریم حقیقیآزادی بیا تودیع قرار وثیقهآزادی با تودیع قرار وثیقهآزادی با تودیع وثیقهابراهیم گنجیاداره اطلاعاتاداره اطلاعات تبریزاداره اطلاعات رشتبازداشتبازداشت فعالان ملی مدنیبازداشت فعالان ملی مدنی تبریزبازداشت محمد عینیبازداشت محمدعینیبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت وحید بیک زادهبازداشت وحید بیگ زادهبازداشت وحیدبیگ زادهبازداشت ابراهیم گنجیبازداشت داوود اسدیبازداشت داووداسدیبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان در ایرانبازداشتگاهتودیع قرا وثیقهتودیع قرار وثیقهتودیع قراروثیقهتودیع وثیقهتبعید فعالان ملی مدنی در ایرانداوود اسدیداود اسدیروزبه پیری فعال ترک آذربایجانیسرکوب فعالان ملیسرکوب فعالان ملی مدنیسرکوب فعالان ملی مدنی در ایرانسرکوب فعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیعلی عزیزی فعال ترک

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: