یک شنبه , ۰۶ فروردین , ۱۴۰۲
یکشنبه, مارس 26

بازداشت ۳ تن در رشت همزمان با آزادی ۵ تن از فعالان ملی مدنی در مناطق شمال غرب کشور

0
1096

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۹ مهر ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی شهرستان رشت مرکز استان گیلان،  سه تن از فعالان ملی مدنی آذربایجان، ساکن شهر رشت را بازداشت کردند. همچنین ۵ تن از فعالان ملی مدنی ساکن مشگین شهر، تبریز، پارس آباد مغان و اردبیل پس از اتمام بازجوئی با تودیع وثیقه آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، در ساعات اولیه صبح امروز سه شنبه ۲۹ مهر ماه ۱۳۹۹، وحید بیگ زاده، داوود اسدی و محمد عینی، دو تن از فعالان ملی مدنی ترک – ساکن شهرستان رشت مرکز استان گیلان، توسط نیروهای امنیتی این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

براساس این گزارش ماموران امنیتی استان گیلان پس از بازداشت این ۳ فعال ملی مدنی اهل مناطق شمال غرب کشور، آنها را به مکان نامعلومی منتقل کردند.

همچنین روز دوشنبه ۲۸ مهر ماه ۱۳۹۹، آیدین ذاکری، فعال ملی مدنی ساکن شهرستان مشگین شهر، پس از اتمام بازجوئی با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۳۰ میلیون تومان، رضا سید نوری، ساکن پارس آباد مغان، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۷۰ میلیون تومان، سجاد جولانی و محمد جولانی، دو تن از فعالان ملی مدنی ساکن اردبیل، هر یک با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵ میلیارد ریال بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند. 

در خبری دیگر، امروز سه شنبه ۲۹ مهر ماه ۱۳۹۹، زینال تنهایی، فعال ملی مدنی ساکن تبریز، پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهرستان با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵ میلیارد ریال بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد.

زینال تنهائی، در تاریخ  ۱۳ مهر ماه ۱۳۹۹، در پی یورش نیروهای امنیتی به منزل شخصی وی پس از تفتیش منزل و ضبط وسایل شخصی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز منتقل شده بود. 

همچنین سجاد جولانی و محمد جولانی، در تاریخ ۷ مهر ماه ۱۳۹۹، در جریان تجمع اعتراضی که در پارک جیرال شهرستان اردبیل برگزار شده بود به همراه تنی چند از فعالان ملی مدنی این شهرستان بازداشت شده بودند. 

با توجه به آزادی سجاد جولانی و محمد جولانی همچنان عسگر اکبرزاده، مرتضی پروین، مجتبی پروین، مصطفی پروین، علی خیرجو، بهمن خیرجو، مهدی هوشمند، میثم جولانی، دیگر فعالان ملی مدنی بازداشت شده در پارک جیرال اردبیل بطور بلاتکلیف در زندان مرکزی اردبیل بسر می برند. 

همچنین آیدین ذاکری – فعال ملی مدنی ساکن شهرستان مشگین شهر و رضا سید نوری – فعال ملی مدنی ساکن شهرستان پارس آباد مغان ار توابع اردبیل، در تاریخ ۲۷ مهر ماه ۱۳۹۹، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه منتقل شده بودند. 

طی هفته های اخیر درگیری نظامی بین ۲ کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان به دلیل اختلاف اراضی بر سر قره باغ در جریان است. از سوی دیگر تجمعات اعتراضی توسط فعالان ملی مدنی در شهرهای شمال غرب ایران با هدف حمایت از بازپس گیری قره باغ برگزار می شود اما فشارهای امنیتی از قبیل بازداشت، احضار و بازجوئی بر فعالان ملی مدنی که ساکن مناطق شمال غرب ایران افزایش پیدا کرده است.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

سرکوب فعالان ملی مدنی از مصادیق بارز آزادی بیان ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که در آنها به صراحت بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید بدون ملاحظات مرزی و به هر طریق ممکن را مورد تاکید قرار داده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هافعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنی ایرانفعالان ملی مدنی ارومیهفعالان ملی مدنی اردبیلفعالان ملی مدنی تبریزفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ملی مدنی در اردبیلفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیفعالان ملی مدنی در شهرستان نقدهفعالان ملی مدنی شهرستان مراغهفعالان ملی مدنی شهرستان خویفعالان ترکفعالان ترک آذبایجانی در ایرانفعالان ترک آذریفعالان ترک آذری ایرانفعالان ترک آذری در ایرانفعالان ترک آذری در خویفعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیفعالان ترک اذریفعالان ترک اذربایجانیفعالان ترک اردبیلفعالان ترک در ایرانفعالان ترک زبان در ایرانماموران امنیتی در ایرانمحمد عینیمحمدعینیمحاکمه فعالان ملی مدنیمحاکمه شهروندان آذریمحاکمه شهروندان ترکنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندان ترک زبان در ایرانوحید بیگ زادهوحیدبیک زادهوحیدبیگ زادهوحبد بیک زادهبازداشتبازداشت فعالان ملی مدنیبازداشت فعالان ملی مدنی اردبیلبازداشت فعالان ملی مدنی تبریزبازداشت فعالان ترکبازداشت فعالان ترک آذربایجانیبازداشت محمد عینیبازداشت محمدعینیبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتبازداشت و بی خبریبازداشت و بی خبری از شهروندانبازداشت و بیخیریبازداشت و بیخبیبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت و بازجوییبازداشت و بازجوئیبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت وبیخبریبازداشت وحید بیک زادهبازداشت وحید بیگ زادهبازداشت وحیدبیک زادهبازداشت وحیدبیگ زادهبازداشت داووداسدیبازداشت داوداسدیبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان آذری در ایرانبازداشت شهروندان ترکبازداشت شهروندان در ایرانبازداشتگاهتمرد از دستور ماموران امنیتیتبعید فعالان ملی مدنی در ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانداوود اسدیداود اسدیداوداسدیسرکوب فعالان ملی مدنیسرکوب فعالان ملی مدنی در ایرانسرکوب فعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیسرکوب فعالان ترکسرکوب فعالان ترک آذریسرکوب فعالان ترک آذربایجانی در ایرانسرکوب فعالان ترک در ایرانسرکوب شهروندان آذریسرکوب شهروندان آذری در ایرانسرکوب شهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان آذربایجانیسرکوب شهروندان ترکسرکوب شهروندان ترک ایرانسرکوب شهروندان ترک در ایرانسرکوب شهروندان ترک زبانسرکوب شهروندان ترک زبان ایرانسرکوب شهروندان ترک زبان در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانسرکوب شهروندان شهروندان آذربایجانی در ایرانشلیک ماموران امنیتیشهروندان آذریشهروندان آذری ایرانشهروندان آذری در ایرانشهروندان آذری در جمهوری اسلامیشهروندان آذری زبانشهروندان آذری زبان در ایارنشهروندان آذری زبان در ایرانشهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیشهروندان آذربایجانی در ایرانشهروندان ترکشهروندان ترک آذریشهروندان ترک ایرانشهروندان ترک در ایرانشهروندان ترک زبانشهروندان ترک زبان در ایرانشهروندان ترک ساکن اردبیلشهروندان شهروندان آذری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.