•                  
شنبه , ۲۴ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

بازداشت و بی خبری از مجید صادقی شهروند ساکن مشهد

0
303

حقوق بشر در ایران امروز جمعه ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۹، نیروهای امنیتی مشهد پس از بازداشت مجید صادقی، از زندانیان سابق سیاسی وی را به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، مهر ماه ۱۳۹۹، مجید صادقی، شهروند ساکن مشهد و از زندانیان سیاسی دهه ۶۰ خورشیدی، توسط ماموران امنیتی این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

براساس این گزارش، از دلایل بازداشت و اتهامات منتسب شده به این شهروند تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دسترس نیست. 

مجید صادقی، در فاصله سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۸، به اتهام فعالیتهای سیاسی چپ گرا، به تحمل حبس تعزیری محکوم  و پس از تحمل دوران حبس تعزیری خود از زندان وکیل آباد مشهد، آزاد شده بود. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات دفاعی در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: