•                  
شنبه , ۰۱ آبان , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 23

تداوم بازداشت و بلاتکلیفی ۲ فعال ملی مدنی بازداشت شده در شهرستان جلفا

0
371

حقوق بشر در ایران امروز جمعه ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۹، دو تن از بازداشت شدگان اعتراضات مرتبط با اعتراضات اخیر در شهرستان تبریز بطور بلاتکلیف و در محرومیت از حقوق شهروندی محبوس هستند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز جمعه ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۹، بابک کیومرثی و سعید سلطانی « سعید جلفالی »، دو تن از شهروند بازداشت شده در جریان اعتراضات مهر ماه سالجاری در شهرستان جلفا از توابع تبریز، علیرغم گذشت ۳۳ روز از حق تماس و ملاقات با خانواده خود محروم و از وضعیت آنها اطلاعی در دسترس نیست. 

سمیرا کیومرثی، خواهر بابک کیومرثی، با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی اینستاگرام خود ضمن ابراز نگرانی از تداوم بازداشت برادرش اعلام کرد: “سی و سه روز بی خبری”. 

تداوم بازداشت و بی خبری از وضعیت سعید سلطانی « آلتای جلفالی » و بابک کیومرثی در حالی ادامه دارد که اکثر بازداشت شدگان اعتراضات مرتبط با جنگ قره باغ، پس از اتمام مراحل بازجوئی و بازپرسی با تودیع وثیقه آزاد شده و پرونده آنها در انتظار ابلاغ جلسه دادرسی است اما این ۲ فعال ملی مدنی در بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز در وضعیت بلاتکلیف بسر می برند و طی این مدت فقط ۱ بار سعید سلطانی در تماس تلفنی با خانواده خود صحبت کرد که پس از احوال پرسی ماموران امنیتی این تماس تلفنی را قطع کردند.

حقوق بشر در ایران، پیش از این در تاریخ ۶ آبان ماه ۱۳۹۹، با انتشار گزارشی تداوم بازداشت و بلاتکلیفی بابک کیومرثی را در بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز اطلاع رسانی کرده بود. 

 بابک کیومرثی و سعید سلطانی، شهروندان ساکن شهرستان جلفا از توابع تبریز، در تاریخ ۱۳ مهر ماه ۱۳۹۹، با توجه به نیابت قضائی از اداره اطلاعات تبریز، توسط ماموران امنیتی شهرستان جلفا پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل شخصی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز منتقل شدند. 

 بابک کیومرثی پیشتر نیز در تیر ماه ۱۳۹۷، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه نیروهای امنیتی و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شده بود. 

بابک کیومرثی، در تاریخ ۱۶ خرداد ماه ۱۳۹۰ در خانه پدری خود واقع در شهر شوشا، از توابع شهرستان جلفا از طرف نیروهای امنیتی بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجوئی آزاد شده بود. 

همچنین سعید سلطانی « آلتای جلفالی »، در سال ۱۳۸۵ در جریان برگزاری تجمعی که با هدف اعتراض به انتشار مطالب توهین آمیز به اقوام ترک در روزنامه ایران منتشر شده بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجویی و دادرسی به تحمل حبس تعزیری محکوم شد. این فعال ملی مدنی پس از اتمام دوران حبس از زندان شهرستان جلفا آزاد شد. 

سعید سلطانی، پس از آن در فروردین سال ۱۳۹۳، هم در جریان تجمع اعتراضی در شهرستان جلفا مجدّداً توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. 

این فعال ملی مدنی در تاریخ ۲۰ آبان ماه ۱۳۹۴ هم در جریان تجمعی که در اعتراض به توهین برنامه تلویزیونی فیتیله به شهروندان آذری کرده بود برگزار شد توسط ماموران امنیتی بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجوئی آزاد شد.  

لازم به ذکر است، طی روزهای اخیر درگیری نظامی بین ۲ کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان به دلیل اختلاف اراضی بر سر قره باغ در جریان است. از سوی دیگر تجمعات اعتراضی مسالمت آمیزی توسط فعالان ملی مدنی در شهرهای شمال غرب ایران با هدف حمایت از بازپس گیری قره باغ برگزار شده اما فشارهای امنیتی و برخوردهای خشن فیزیکی از قبیل بازداشت، احضار و بازجوئی و ضرب و جرح بر فعالان ملی مدنی که ساکن مناطق شمال غرب ایران هستند افزایش پیدا کرده است.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

همچنین سرکوب فعالان ملی مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در  ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و حتی در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

برچسب هافعال ملی مدنیفعال آذربایجانیفعال ترکفعال ترک آذریفعال ترک آذری در ایرانفعال ترک آذربایچانیفعال ترک آذربایجانفعال ترک آذربایجانیفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک آذربایجانی سعید سلطانیفعال ترک اذریفعال ترک اذربایجانیفعال ترک ترک آذربایجانیفعال ترک در ایرانفعال ترک زبانفعال ترک شهرستان اردبیلفعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنی ایرانفعالان ملی مدنی ارومیهفعالان ملی مدنی اردبیلفعالان ملی مدنی تبریزفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ملی مدنی در اردبیلفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیفعالان ملی مدنی در شهرستان نقدهفعالان ملی مدنی شهرستان مراغهفعالان ملی مدنی شهرستان جلفافعالان ملی مدنی شهرستان خویفعالان مدنیفعالان آذری در ایرانفعالان آذری شهرستان نقدهفعالان آذربایجانیفعالان آذربایجانی در ایرانفعالان ترکفعالان ترک آذبایجانی در ایرانفعالان ترک آذریفعالان ترک آذری ایرانفعالان ترک آذری در ایرانفعالان ترک آذری در خویفعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک آذربایجانی تبریزفعالان ترک آذربایجانی خویفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیفعالان ترک آذربایجانی شهرستان نقدهفعالان ترک اذریفعالان ترک اذربایجانیفعالان ترک اردبیلفعالان ترک در ایرانفعالان ترک زبان در ایرانمحاکمه فعالان ملی مدنیمحاکمه شهروندان آذریاداره اطلاعات تبریزبابک کیومرثیبابک کیومرثی فعال ملی مدنیبابک کیومرثی فعال آذریبابک کیومرثی فعال آذربایجانیبابک کیومرثی فعال ترکبابک کیومرثی فعال ترک آذربایجانیبازداشت فعالان ملی مدنیبازداشت فعالان ملی مدنی تبریزبازداشت فعالان ترکبازداشت فعالان ترک آذربایجانیبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت بابک کیومرثیبازداشت سعید سلطانیبازداشت سعیدسلطانیبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان آذری در ایرانبازداشت شدگان قلعه بابکتبعید فعالان ملی مدنی در ایرانربازداشت و بیخبریسرکوب فعالان ملی مدنیسرکوب فعالان ملی مدنی در ایرانسرکوب فعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیسرکوب فعالان آذریسرکوب فعالان آذربایجانیسرکوب فعالان ترکسرکوب فعالان ترک آذریسرکوب فعالان ترک آذربایجانی در ایرانسرکوب فعالان ترک در ایرانسرکوب شهروندان آذریسرکوب شهروندان آذری در ایرانسرکوب شهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان آذربایجانیسرکوب شهروندان شهروندان آذربایجانی در ایرانسعید سلطانیسعید سلطانی فعال ملی مدنیسعید سلطانی فعال آذربایجانیسعید سلطانی فعال ترکسعید سلطانی فعال ترک آذریسعید سلطانی فعال ترک آذربایجانیسعیدسلطانی فعال آذریسعیدسلطانی فعال آذربایجانیسعیدسلطانی فعال ترکشهروندان آذریشهروندان آذری ایرانشهروندان آذری در ایرانشهروندان آذری در جمهوری اسلامیشهروندان آذری زبانشهروندان آذری زبان در ایارنشهروندان آذری زبان در ایرانشهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیشهروندان آذربایجانیشهروندان آذربایجانی در ایرانشهروندان شهروندان آذریشهرستان جلفا

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: