•                  
جمعه , ۱۰ تیر , ۱۴۰۱
جمعه, جولای 1

قرار منع تعقیب مهراوه خندان صادر شد

0
783

حقوق بشر در ایرانامروز جمعه ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۹، در پی انصراف شاکی پرونده مهراوه خندان از پیگیری شکایت پرونده، قرار منع تعقیب فرزند نسرین ستوده صادر شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، مهراوه خندان، فرزند نسرین ستوده، پس از اعلام انصراف شاکی پرونده قرار منع تعقیبش صادر و پرونده قضائی وی بسته شد. این پرونده در پی شکایت فاطمه حسن پور، از ماموران بند زنان زندان اوین بر علیه مهراوه خندان باز شده بود و طی جلسه دادرسی وکلای مدافع مهراوه خندان دفاعیات خود را از بابت اتهام پرونده به دادگاه ارائه کرده و در انتظار ابلاغ حکم دادگاه بودند. 

رضا خندان، با اعلام این خبر در صفحه شخصی خود نوشت: “به دنبال انصراف شاکی پرونده مهراوه از پیگیری شکایت خود، قرار منع تعقیب صادر و پرونده مهراوه بسته شد. با بسته شدن پرونده مهراوه، نسرین تصمیم گرفت ملاقات خود را از سر بگیرد. پس از ۱۱ هفته اعتصاب ملاقات، او را برای اولین بار در زندان قرچک ملاقات کردم.”

روز دوشنبه ۵ آبان ماه ۱۳۹۹، مهراوه خندان، با دریافت ابلاغیه ای کتبی به جلسه دادرسی از بابت پرونده مذکور احضار و پس از برگزاری جلسه دادرسی در شعبه ۱۱۷۵ دادگاه کیفری ۲ تهران، در انتظار ابلاغ حکم دادگاه بود. 

مهراوه خندان، صبح روز دوشنبه ۲۷ مرداد ماه ۱۳۹۹, در پی یورش ماموران امنیتی به منزل پدری وی در تهران بازداشت و پس از انتقال به دادسرای زندان اوین و طی مراحل بازپرسی و تفهیم اتهام، ساعت ۳ عصر همان روز با تودیع قرار کفالتی به مبلغ ۱ میلیارد ریال بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

مهراوه خندان, در حالی با این پرونده سازی توسط ارگانهای امنیتی مواجه شد که مادرش نسرین ستوده، زندانی سیاسی و وکیل دادگستری پس از اعتصاب غذای طولانی مدت و ابتلا به بیماری قلبی به بیمارستان اعزام شد و با توجه به تشخیص پزشکان متخصص قلب به علت گرفتگی عروق باید عمل جراحی آنژیوگرافی انجام دهد اما با توجه به محرومیت از حق درمان اعزام نسرین ستوده به بیمارستان بنا به دستور مسئولان قضائی و ضابط پرونده اش نا تمام مانده و این زندانی سیاسی در خطر جانی قرار گرفته است. 

نسرین ستوده، در تاریخ ۲۹ شهریور ماه ۱۳۹۹، در سی و نهمین روز از اعتصاب غذای خود در پی بروز ضعف مفرط جسمانی و مشکلات قلبی بصورت اورژانسی به بیمارستان طالقانی تهران اعزام و پس بستری و تشکیل کمیسیون پزشکی و تاکید پزشکان مبنی بر نیاز این زندانی سیاسی به انجام عمل آنژیوگرافی پس از مخالفت مسئولان زندان اوین در تاریخ  ۲ مهر ماه ۱۳۹۹، بدون تکمیل مراحل درمانی به زندان اوین بازگردانده شد. 

مسئولان قضائی زندانی اوین، در تاریخ ۲۹ شهریور ماه ۱۳۹۹، نسرین ستوده را از بند زنان زندان اوین، به بهانه انتقال به بیمارستان برای انجام مراحل درمانی خارج کرده اما وی را  به زندان قرچک ورامین منتقل کردند. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هاhra-news.orgHuman rights in iranHumanrightsiniranفرزندان نسرین ستودهفعال حقوق بشرقرار منع تعقیبقرار بازداشت نسرین ستودهمهراوه خندانمهراوه خندان فرزندمحکومیت نسرین ستودهمحاکمه مهراوه خندانمحاکمه نسرین ستوده گمحرومیت از حق درمان نسرین ستودهمحرومیت از حقوق شهروندینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننامه نسرین ستودهنسرین ستودهنسرین ستوده فعاتل حقوق بشرنسرین ستوده وکیل دادگسترینسرین ستوده اعتصاب غذانسرین ستوده زندانی سیاسیهمسر نسرین ستودهوکیل نسرین ستودهوکیل دادگستری نسرین ستودهآزادی مهراوه خنداناخبار نقض حقوق بشر در ایراناعتصاب غذای نسرین ستودهبیماری نسرین ستودهبازداشت مهراوه خندانبازداشت نسرین ستودهبازداشت دختر نسرین ستودهبازداشت رضا خندانتفهیم اتهام مهراوه خندانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در ایران newsحقوق بشر در ایران نیوزحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایراندادگاه کیفریدادگاه کیفری ۱دادگاه کیفری ۲دادگاه کیفری تهراندادگاه کیفری دودادگاه کیفری دو تهراندادگاه کیفری صدور حکمدادگاه کیفری۲دختر نسرین ستودهرضا خندانرضاخندانزندانی سیاسی نسرین ستودهسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانشعبه 1175 دادگاه کیفری2شعبه1175 دادگاه کیفری2شعبه1175دادگاه کیفری دوشعبه1175دادگاه کیفری2صدور قرار منع تقیبصدور قرار منع تعقیب

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: