•                  
چهارشنبه , ۳۱ شهریور , ۱۴۰۰
چهارشنبه, سپتامبر 22

بازداشت عباس سواعدی توسط ماموران امنیتی اهواز

0
312

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی شهرستان اهواز، عباس سواعدی را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۹، عباس سواعدی – متولد: ۱۳۶۹ – فعال مدنی و نویسنده داستانهای کوتاه و فارغ التحصيل رشته حقوق، ساکن حمیدیه اهواز توسط ماموران امنیتی این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

کریم دحیمی، فعال حقوق بشر در تشریح این خبر به حقوق بشر در ایران گفت: “ماموران اداره اطلاعات اهواز در حدود ساعت ۷ صبح امروز چهارشنبه ۲۱ آبان ماه با یورش به منزل شخصی عباس سواعدی، فعال مدنی و نویسنده ساکن اهواز و تفتیش منزل و ضبط وسائل شخصی از قبیل چندین جلد کتاب و گوشی موبایل، وی را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.”

این فعال حقوق بشر در ادامه افزود: “ماموران امنیتی در زمان ورود به منزل عباس سواعدی، با مقاومت مادر بزرگ وی مواجه شدند که یکی از ماموران اقدام به هُل دادن این پیرزن سالخورده کرد که این کار باعث آسیب دیدگی وی از ناحیه دست شد.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

 بازداشت و محرومیت افراد از حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق شهروندی یک متهم ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هافعال مدنیفعال مدنی در ایرانماموران امنیتیمحله حمیدیه اهوازنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایرانبازداشتبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بی خبریبازداشت و بی خبری از شهروندانبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان در ایرانبازداشت شهروندان عرببازداشتگاهتفتیش منزلحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در ایران نیوزحقوق بشر در ایران خبرحقوق بشر در ایران۴حقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحمیدیهحمیدیه اهوازسرکوب شهروندان عربسرکوب شهروندان عرب اهوازسرکوب شهروندان عرب اهوازیسرکوب شهروندان عرب خوزستانسرکوب شهروندان عرب در اهوازسرکوب شهروندان عرب در ایرانشهروندان عربشهروندان عرب اهوازشهروندان عرب اهوازیشهروندان عرب ایرانشهروندان عرب ایرانیشهروندان عرب خوزستانشهروندان عرب خوزستانیشهروندان عرب در ایرانشهروندان عرب در استان خوزستانشهروندان عرب در خوزستانشهروندان عرب زبانشهروندان عرب زبان در ایرانشهروندان عرب ساکن شهر اهوازشهرستان حمیدیهضبط وسائلعباس سواعدیعباس سواعدی بازداشت

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: