•                  
دوشنبه , ۲۷ اردیبهشت , ۱۴۰۰
دوشنبه, می 17

بازداشت عباس سواعدی توسط ماموران امنیتی اهواز

0
233

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی شهرستان اهواز، عباس سواعدی را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۹، عباس سواعدی – متولد: ۱۳۶۹ – فعال مدنی و نویسنده داستانهای کوتاه و فارغ التحصيل رشته حقوق، ساکن حمیدیه اهواز توسط ماموران امنیتی این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

کریم دحیمی، فعال حقوق بشر در تشریح این خبر به حقوق بشر در ایران گفت: “ماموران اداره اطلاعات اهواز در حدود ساعت ۷ صبح امروز چهارشنبه ۲۱ آبان ماه با یورش به منزل شخصی عباس سواعدی، فعال مدنی و نویسنده ساکن اهواز و تفتیش منزل و ضبط وسائل شخصی از قبیل چندین جلد کتاب و گوشی موبایل، وی را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.”

این فعال حقوق بشر در ادامه افزود: “ماموران امنیتی در زمان ورود به منزل عباس سواعدی، با مقاومت مادر بزرگ وی مواجه شدند که یکی از ماموران اقدام به هُل دادن این پیرزن سالخورده کرد که این کار باعث آسیب دیدگی وی از ناحیه دست شد.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

 بازداشت و محرومیت افراد از حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق شهروندی یک متهم ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هاحقوق بشربازداشتفعال مدنیماموران امنیتیحقوق بشر در ایرانبازداشت و بیخبریتفتیش منزلنقض حقوق شهروندینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشربازداشت و بلاتکلیفینقض حقوق شهروندی در ایرانبازداشت شهروندانبازداشتگاهبازداشت شهروندان در ایرانضبط وسائلحمیدیهشهروندان عرب خوزستانشهروندان عرب زبان در ایرانشهروندان عرب اهوازیسرکوب شهروندان عربشهروندان عرب زبانشهروندان عرب ایرانیشهروندان عرب ایرانشهروندان عرب ساکن شهر اهوازشهروندان عربشهرستان حمیدیهعباس سواعدیبازداشت و بی خبریشهروندان عرب در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان عرب در اهوازسرکوب شهروندان عرب اهوازیشهروندان عرب خوزستانیسرکوب شهروندان عرب در ایرانبازداشت شهروندان عربمحله حمیدیه اهوازحمیدیه اهوازحقوق بشر درایرانسرکوب شهروندان عرب خوزستانشهروندان عرب در خوزستانشهروندان عرب اهوازسرکوب شهروندان عرب اهوازحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در ایران۴بازداشت و بیخبری از شهرونداننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانفعال مدنی در ایرانشهروندان عرب در استان خوزستانبازداشت شهروندان کوردبازداشت و بی خبری از شهروندانحقوق بشر در ایران نیوزحقوق بشر در ایران خبرعباس سواعدی بازداشت

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: