•                  
شنبه , ۲۴ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

سینا نیک پی، اهل مریوان با تودیع وثیقه آزاد شد

0
556

حقوق بشر در ایران امروز پنجشنبه ۲۹ آبان ماه ۱۳۹۹، نوجوان ۱۶ ساله ساکن شهرستان مریوان، پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه بطور موقت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز چهارشنبه ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۹، سینا نیک پی – متولد: ۱۳۸۳ – فرزند: کامران – اهل روستای نی از توابع شهرستان مریوان، پس از طی مراحل بازجوئی در بازداشتگاه نیروهای امنیتی سنندج و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۱ میلیارد ریال، بطور موقت و تا زمان ابلاغ حکم قطعی دادگاه آزاد شد. 

براساس این گزارش، سینا نیک پی با توجه به اعمال تبصره ماده ۴۸ آئین دادرسی کیفری از زمان بازداشت از حق دسترسی به وکیل محروم بوده اما به در این گزارش به اتهامات تفهیم شده به این نوجوان اشاره ای نشده است. 

در تاریخ ۶ آبان ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی شهرستان مریوان در پی شکایت اداره اطلاعات سپاه سنندج، سینا نیک پی را به نیابت قضائی در این شهرستان بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی در شهر سنندج منتقل کردند. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات حقوقی در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هانقض حقوق شهروندان کورد در ایراناداره اطلاعاتاداره اطلاعات سپاهاداره اطلاعات سپاه سنندجاطلاعات سپاه سنندجبازجوییبازجویی در اداره اطلاعاتبازجویی در اطلاعات سپاهبازجوئیبازجوئی در اداره اطلاعاتبازجوئی در بازداشتگاهبازجوئی در بازداشتگاه اطلاعات سپاهبازداشتبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان کورد در سردشتبازداشت شهروندان کردبازداشت شهروندان در ایرانبازداشتگاهدادگاه انقلاب شهرستان مریوانروستای نیروستای نی در شهرستان مریوانروستای نی شهرستان مریوانسنندجسینا نیک پیسینانیک پیسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد جمهوری اسلامیشهروندان کورد در مریوانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کوردایرانشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهرستان مریوانشهرستان سنندج

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: