•                  
شنبه , ۲۴ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

محرومیت ۳۰ درصد جمعیت استان سیستان و بلوچستان از حق برخورداری از اسناد هویتی

0
288

حقوق  بشر در ایرانامروز جمعه ۳۰ آبان ماه ۱۳۹۹، از هر ۱۰۰ شهروند ساکن استان سیستان و بلوچستان ۳۰ نفر از حق برخورداری از اسناد هویتی شامل شناسنامه و کارت ملی محروم هستند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از روزنامه اعتماد، روز پنجشنبه ۲۹ آبان ماه ۱۳۹۹، شهروندان ساکن استان سیستان و بلوچستان علاوه بر سایر محرومیتهای گسترده شهروندی از حق برخورداری از اسناد هویتی شامل شناسنامه و کارت ملی محروم هستند. این افراد، فرزندان حاصل از ازدواج زنان و مردان ایرانی با اتباع کشورهای دیگر و یا حتی شهروندانی هستند که مادر و پدر آنها ایرانی هست اما در سایه بی توجهی مسئولان از این حق محروم هستند. 

براساس این گزارش، این جمعیت ساکن در استان سیستان و بلوچستان با توجه به فقدان اسناد هویتی از حق ادامه تحصیل و سایر خدمات اجتماعی محروم هستند. آنها یا فرزندان حاصل از ازدواج با اتباع خارجی هستند یا مادر و پدر ایرانی دارند، متولد ایران هستند، اما یا شناسنامه ندارند یا سال‌ها با شناسنامه‌های جعلی خریداری‌شده زندگی کردند. 

علیم یارمحمدی، نماینده زاهدان در مجلس ضمن تائید این خبر به روزنامه اعتماد گفت: ” از جمعیت ۱۰۰ هزار نفری شهر زاهدان، ۳۰ درصد مردم بدون شناسنامه هستند. این آمار در برخی گزارش‌ها، شمار بی‌شناسنامه‌های استان سیستان و بلوچستان را تا ۱۰۰ هزار نفر نیز تعمیم می‌دهد و از این رقم نیز فراتر می‌رود.”

این نماینده مجلس در ادامه افرود: “صعب‌العبور بودن برخی روستاهای دورافتاده سیستان و بلوچستان، دسترسی دشوار به مرکز شهر و «ترس» مانع از دستیابی به آمار واقعی از وضعیت بی‌شناسنامه‌های این استان است که تنها به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی نیز محدود نمی‌شوند.”

بسیاری از این شهروندان، در سیستان و بلوچستان، مادر و پدر ایرانی دارند و متولد ایران هم هستند، اما یا شناسنامه ندارند یا سال‌ها با شناسنامه‌های جعلی‌ که با خرید شناسنامه نوزادان یا کودکان فوت ‌شده به‌دست آمده است زندگی کردند. 

حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۱۰ آبان ماه ۱۳۹۹، با انتشار گزارشی تفصیلی به متضاد بودن ادعا و عمل مسئولان وزارت کشور و سازمان ثبت احوال کشور در پیگیری برای هویت دار کردن این شهروندان اطلاع رسانی کرد و از مافیای هویت که از سوی مسئولان امنیتی و حکومتی و دولتی در ایران هدایت می شود را پرده برداری کرد. 

رفتارهایی از این دست در حالی از سوی حکومت جمهوری اسلامی ادامه دارد که در تاریخ ۱۳ شهریور ماه ۱۳۹۹،  مادر و پدر نوزادی در استان سمنان از رد درخواست آنها برای انتخاب اسم « آنایرا » که از متون کهن ادبیات فارسی هم هست برای نوزادشان از سوی مسئولان اداره ثبت احوال این استان به بهانه خارجی بودن نام مذکور به حقوق بشر در ایران خبر دادند.

ممانعت از انتخاب نام دلخواه با ریشه اصیل ایرانی برای این نوزاد در حالی صورت گرفته که در تاریخ ۱۲ شهریور ماه ۱۳۹۹، حقوق بشر در ایران، با انتشار گزارشی از ممانعت مسئولان اداره ثبت احوال شهرستان اردبیل از انتخاب نام « آییل » برای فرزند ۲ ماهه سجاد جولانی، فعال ملی مدنی ساکن این شهر را اطلاع رسانی کرده بود. 

برچسب هافقر در سیستان و بلوچستانمافیای بی هویتی در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در ایران 4نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض سیستماتیک حقوق بشر در ایراننافرمانی مدنی در ایراننافرمانی مدنی شهرونداننافرمانی مدنی شهروندان در ایرانهویتهویت ملیهویت بلوچیهویت شهروندیهویت طلبیکودکان و فقر در ایرانکودکان بی هویتکودکان بی هویت در ایرانکودکان بیمارکودکان بدون هویتکودکان بدون هویت در ایرانکپی کردن اسنادکارت ملیکارت ملی هوشمندکارت ملی در ایراناسناد هویتیاستان سیستان و بلوچستانبی هویتی در سیستان بلوچستانبی شناسنامهبازداشت شهروندان بلوچحق هویت در ایرانحق احراز هویت در ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در ایران۴حقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانسیستان و یلوچستانسیستان و بلوچستانسرکوب شهروندان بلوچسرکوب شهروندان بلوچ در ایرانسرکوب شهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیشناسنامهشهروندان بلوچشهروندان بلوچ در ایرانشهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیشهروندان بی هویت ایرانشهروندان بی هویت در ایرانشهروندان بی شناسنامهصدور کارت ملی در ایرانصدور شناسنامه در ایرانعلیم یارمحمدی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: