•                  
جمعه , ۲۳ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

ارسلان نیک خواه, شهروند کُرد با قرار وثیقه آزاد شد

0
964

روز یکشنبه ۱۱ فروردین ماه, ارسلان نیک خواه, شهروند ساکن روستای سردوش از توابع مریوان واقع در کردستان با قرار وثیقه تا پایان دوران دادرسی از بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر آزاد شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, ارسلان نیک خواه, شهروند کُرد اهل روستای سردوش از توابع شهرستان مریوان واقع در کردستان که در تاریخ ۵ فروردین ماه سالجاری  با اتهام ” برگزاری مراسم نوروز” توسط نیروهای اداره اطلاعات مریوان بازداشت‌ شده بود در تاریخ ۱۱ فروردین ماه سالجاری با قرار وثیقه ٣٠٠ میلیون تومانی بصورت موقت تا پایان دوران دادرسی از بازداشتگاه اداره اطلاعات مریوان آزاد شده است. 

لازم به ذکر است که نیروهای امنیتی در زمان بازداشت ارسلان نیک خواه, بدون ارائه حکم قضائی، اقدام به بازداشت وی و صرفا به اتهام “برگزاری مراسم نوروز” کرده بودند. 

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۷ فروردین ماه سالجاری طی گزارشی بازداشت این شهروند اهل مریوان را اطلاع رسانی کرده بود. 

همچنین در آن گزارش حقوق بشر در ایران از بازداشت چهار شهروند دیگر ساکن مریوان بنامهای: “پیام شوقی فرزند اسحاق”, “عادل نیک‌خواه  فرزند عمر”, “کارزان سردوشی فرزند محمدپیش” و “آرش نوذری فرزند فایق” را اطلاع رسانی کرده بود که جملگی اتهامات این افراد هم برگزاری مراسم نوروز از طرف اداره اطلاعات مریوان عنوان شده بود. 

ماموران امنیتی در آستانه نوروز، با ایجاد محدودیت در برخی از شهرها و روستاهای مناطق کردنشین مانع از برپایی مراسم نوروز می‌شوند.

ممانعت از انجام مراسم باستانی در زمره مصادیق سرکوب آزادی بیان و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مبیاشد. همچنین ارائه حکم قضائی جهت بازداشت هر فرد باید با ذکر دلایل قانونی و نوع اتهامات بطور واضح و شفاف به متهم ارائه و وی تفهیم اتهام بشود. 

بازداشت بدون تفهیم اتهام شهروندان از جمله موارد نقض حقوق بشر است که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ بر این نکته تاکید دارد که: هر كس‌ دستگير مي‌شود بايد در موقع‌ دستگير شدن‌ از جهات‌ (علل‌) آن‌ مطلع‌ شود و در اسرع‌ وقت‌ اخطاريه‌اي‌ دائر بهر گونه‌ اتهاميكه‌ به‌ او نسبت‌ داده‌ مي‌شود دريافت‌ دارد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: