•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, اکتبر 3

بازداشت پنج تن از شهروندان در مریوان همزمان با آزادی دو شهروند بازداشت شده در بوکان

0
876

پنج تن از شهروندان ساکن مریوان با اتهاماتی مرتبط با برگزاری جشنهای نوروزی توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت کردند. همچنین دو شهروند بازداشت شده در شهرستان بوکان پس از اتمام بازجوییها آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز چهارشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۸، نیروهای ادارەی اطلاعات مریوان “پیام شوقی” فرزند اسحاق را بازداشت و به محل نامعلومی منتقل کردند. براساس این گزارش، بازداشت وی در دهستان خاوومیرآباد در حالی صورت گرفته که وی راهی “روستای برده‌ رشه” بوده است. لازم به ذکر است که پیش از این نیز در تاریخ ۶ فروردین ماه سالجاری هم ”عادل نیک‌خواه“ فرزند عمر و ”کارزان سردوشی“ فرزند محمد در روستای سردوش از توابع همین دهستان بازداشت شده بودند. همچنین روز دوشنبه ۵ فروردین‌، دو شهروند دیگر در این روستا به نام‌های “ارسلان نیک‌خواه” ٢۴ ساله فرزند عارف و “آرش نوذری” ٢٣ ساله فرزند فایق توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت شده‌اند. بازداشت تمامی این افراد بدون ارائه‌ی مجوز قانونی و مرتبط با برگزاری مراسم استقبال از نوروز باستانی صورت گرفته است. استقبال از جشن مورد ذکر در میان کردها به علت فضای سیاسی بسته در حالی صورت میگیرد که پس از انتشار بیانیه‌ی احزاب کرد مخالف نظام در مورد استقبال از آن، صدور مجوز در برخی از مناطق از سوی ارگانهای امنیتی منوط به عدم استفاده از پوشش کردی و حمل پرچم جمهوری اسلامی اعلام شده بود.

همزمان از شهرستان بوکان گزارش شده است که دو شهروند از اهالی امیرآباد به نامهای “مصطفی جوادی” و “توفیق رحمانی” پس از اتمام بازجویبها موقتا آزاد شده‌اند.

این افراد روز چهارشنبه ۲۹ اسفند به اتهام “همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظام” از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شده بودند.

بازداشت بدون تفهیم اتهام شهروندان از جمله موارد نقض حقوق بشر است که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ بر این نکته تاکید دارد که: هر كس‌ دستگير مي‌شود بايد در موقع‌ دستگير شدن‌ از جهات‌ (علل‌) آن‌ مطلع‌ شود و در اسرع‌ وقت‌ اخطاريه‌اي‌ دائر بهر گونه‌ اتهاميكه‌ به‌ او نسبت‌ داده‌ مي‌شود دريافت‌ دارد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.