•                  
پنج شنبه , ۱۴ اسفند , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, مارس 4

بازداشت مختار ابراهیمی, فعال ملی مدنی توسط ماموران اداره اطلاعات مراغه

0
286

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۶ شهریور ماه ۱۳۹۹, ماموران اداره اطلاعات شهرستان مراغه, مختار « آرتان » ابراهیمی, فعال ملی مدنی ساکن این شهرستان را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ۵ شهریور ماه ۱۳۹۹, مختار « آرتان » ابراهیمی, فعال ملی مدنی ساکن مراغه توسط ماموران اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت و به زندان این شهر منتقل شد. 

یک فرد آگاه ضمن اعلام این خبر به حقوق بشر در ایران گفت: “چهار ماموران از اداره اطلاعات مراغه دیروز چهارشنبه به منزل شخصی آرتان « مختار » ابراهیمی, فعال ملی مدنی آذربایجانی یورش بردند و پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل این فعال مدنی را بازداشت کرده و به بند وزارت اطلاعات در زندان مراغه منتقل کردند. 

پیرامون اتهاماتی که منجر به بازداشت مختار ابراهیمی شده تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دسترس نیست. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هافعال ملیفعال ملی مدنیفعال ملی مدنی آذربایجانیفعال ملی مدنی در ایرانفعال ملی مذهبیفعال مدنی در ایرانفعال آذربایجانیفعال آذربایجانی آرتان ابراهیمیفعال ترکفعال ترک مختار ابراهیمیفعال ترک آذریفعال ترک آذری مختار ابراهیمیفعال ترک آذری آرتان ابراهیمیفعال ترک آذری در ایرانفعال ترک آذربایچانیفعال ترک آذربایجانفعال ترک آذربایجانیفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک آرتان ابراهیمیفعال ترک اذریفعال ترک اذربایجانیفعال ترک ترک آذربایجانیفعال ترک در ایرانفعال ترک زبانفعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنی آذربایجانفعالان ملی مدنی آذربایجانیفعالان ملی مدنی ایرانفعالان ملی مدنی ترکفعالان ملی مدنی در مراغهفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ملی مدنی در اردبیلفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیفعالان ملی مدنی در شهرستان نقدهفعالان ملی مدنی شهرستان مراغهفعالان مدنی در ایرانمختار ابراهیمینقض حقوق شهروندان ترک زبان در ایرانآرتان ابراهیمیاداره اطلاعات شهرستان مراغهبند عمومی زندان مرکزی مراغهبازجوییبازجویی از شهروندان در ایرانبازجویی در اداره اطلاعاتبازداشت فعال مدنیبازداشت مختار ابراهیمیبازداشت و بی خبری از شهروندانبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت آرتان ابراهیمیبازداشت خودسرانهبازداشت خودسرانه شهروندانبازداشت شهروندان آذری در ایرانتبعید فعالان ملی مدنی در ایرانزندان مرکزی مراغهزندان مراغهزندانی فعال ملی مدنیسرکوب فعال مدنی در ایرانسرکوب فعالان ملیسرکوب فعالان ملی مدنیسرکوب فعالان ملی مدنی در ایرانسرکوب فعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیسرکوب فعالان مدنیسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان ترک آذریسرکوب فعالان ترک در ایرانسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانسرکوب شهروندان آذریسرکوب شهروندان آذری در ایرانسرکوب شهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان ترکسرکوب شهروندان ترک در ایرانسرکوب شهروندان ترک زبانسرکوب شهروندان ترک زبان ایرانسرکوب شهروندان ترک زبان در ایرانشهروندان آذریشهروندان آذری ایرانشهروندان آذری در ایرانشهروندان آذری در جمهوری اسلامیشهروندان آذری زبانشهروندان آذری زبان در ایارنشهروندان آذری زبان در ایرانشهروندان ترک در ایرانشهروندان ترک زبانشهروندان ترک زبان در ایرانشهروندان شهروندان آذریشهرستان مراغه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: