•                  
دوشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

تلاش اداره اماکن برای پلمپ آسایشگاه سالمندان متعلق به شهروندان بهائی در کرج

0
1435

 روز جاری, کارمندان اداره  بهزیستی کرج با هدف پلمپ آسایشگاه سالمندان در این شهر, سعی بر انتقال سالمندان به مراکز بهزیستی دیگر و پلمپ محل داشتند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۱۲ تیرماه ۱۳۹۸، تلاش برای پلمپ یک مرکز نگهداری سالمندان بهائی در گلشهر کرج ادامه داشت. این تلاش شامل مراجعه کارمندان سازمان بهزیستی کرج به اسایشگاه سالمندان در این شهر که شهروندان بهائی در آن نگهداری می شوند علیرغم اینکه مسئولان سازمان بهزیستی حکم دادستانی کرج را به همراه داشتند به دلیل مقاومت سالمندان بهائی که در این محل نگهداری می شوند موفق به انجام این دستور نشدند.

پس از تلاش اولیه صورت گرفته از سوی ماموران “اداره اماکن عمومی نیروی انتظامی کرج” برای پلمپ این محل، امروز کارکنان اداره بهزیستی کرج با در دست داشتن حکم دادستانی این شهر سعی در انتقال سالمندان بهائی که در این مرکز نگهداری می شوند را به مراکز بهزیستی دیگر داشتند. 
بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران؛ تلاش این سازمان نیز به دلیل مقاومت سالمندان این مرکز تاکنون بی نتیجه مانده است.

گفته می شود بسیاری از این سالمندان سالخورده و بیمار کسانی هستند که فرزندانشان به دلیل بهائی بودن از تحصیل و گاها فعالیت شغلی محروم شده و مجبور به مهاجرت به کشورهای دیگر شده‌اند و پدران و مادران خود را جهت نگهداری به این مرکز که پیش از این مجوز سازمان بهزیستی را نیز داشته است سپرده‌اند و مخالف انتقال عزیزان خود به مراکز دیگر هستند.
لازم به ذکر است روز پنجشنبه ۶ تیرماه  ۱۳۹۸، مامورین اداره اماکن کرج با حضور در مرکز نگهداری سالمندان در گلشهر کرج که متعلق به بهاییان است سعی در پلمب این محل داشتند.
گفته می شود این محل که ۲۰ سال گذشته را با کسب مجوز و تائیدیه رسمی از اداره بهزیستی جهت نگهداری از سالمندان بهایی ناتوان و معلول در حال کار بوده است، در سالهای اخیر به دلیل بهایی بودن مسئولین آن از تمدید مجوز فعالیت آن خودداری شده است. سال گذشته مسئول بهائی این مرکز که دارای گواهینامه عالی پرستاری پیش از انقلاب ۵۷ در ایران نیز بوده است به دلیل عدم تمدید مجوز این مرکز، یک پزشک مسلمان را جهت اخذ مجوز معرفی نمودند که مسئولین کرج وی را نیز از اخذ مجوز و همکاری با این مرکز منع نمودند.
طی ۱ سال گذشته, طی چندمین بار  متوالی ماموران “اداره اماکن عمومی نیروی انتظامی” سعی بر پلمپ این واحد داشتند و تلاش اخیر آنها نسبت به پلمپ بسیار جدی تر از سابق بوده است؛ به شکلی که سعی داشتند سالمندان بهائی ناتوان و معلول را از ساختمان خارج کرده و در خیابان رها کنند تا بر اساس حکم دادستانی کرج این محل را پلمپ کنند. نهایتا به دلیل عدم خروج سالمندان ناتوان و پرسنل از پلمپ این مرکز موقتا خودداری کردند.

در پی این اقدام گیتی چرخی زرین «خلص» شهروند بهائی و مدیر این مجموعه نیز به دادستانی استان البرز احضار شد.

به گفته این منبع مطلع، فردی که خود را نماینده مجلس معرفی کرد طی ۱ سال گذشته با حضور در این مجموعه و نهادهای دولتی کرج بشدت پیگیر پلمپ خانه سالمندان متعلق به بهائیان شده بود. 
ممانعت از فعالیت اقتصادی بهاییان در ایران در حالی ادامه دارد که طبق ماده ۷۷ منشور حقوق شهروندی “حق شهروندان است که آزادانه و بدون تبعیض و با رعایت قانون، شغلی را که به آن تمایل دارند انتخاب نمایند و به آن اشتغال داشته باشند. هیچ‌کس نمی‌تواند به دلایل قومیتی، مذهبی، جنسیتی و یا اختلاف‌نظر در گرایش‌های سیاسی و یا اجتماعی این حق را از شهروندان سلب کند”.
پلمب اماکن کسب بهاییان در ایران در حالی ادامه دارد که شهیندخت مولاوردی دستیار ویژه رییس‌جمهور در امور حقوق شهروندی ۱۲ آذرماه سال ۱۳۹۷ در گفتگو با رسانه ها گفته بود؛ راجع به پلمپ اماکن تجاری و ممانعت از فعالیت بهائیان، استعلاماتی از معاونت حقوقی رئیس جمهور شده است و این بحث را از طریق حقوقی پیش می‌بریم تا راهکاری برای موضوع بیابیم.

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب میشوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر میگیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که در این دو ماده بخه صراحت بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: